• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

alazki

Intern
8 декември 2010
30
3
Дали случајно се работи за медиумска измама на целата оваа фама ?
На официјалната веб-страна http://www.seas.gwu.edu/~pbock/ на професорот Бок , е прикажана
Исто така : http://www.seas.gwu.edu/~pbock/bioNew.htm има цел пасус за проектот на УИСТ.
Во медиуми се шири дека сака да биде тргнат од проектот , а на самата своја официјална страна стои овој проект.
Доколку е откриена новинарска измама , јас сум да се преземат правни мерки против личностите.
 

Zee

Intern
10 септември 2010
209
21
UIST has become a fraudulent institution, and the students will find their degrees invalid anywhere in the world, except Macedonia.

Ova e najdobriot opis za "najdobriot IT univerzitet" vo Makedonija...

Ili verojatno onie sto se zapisale ne ni planiraat da probaat da rabotat IT nadvor od Makedonija, se nadevaat pred izbori da se piknat po drzavnite institucii?
 

LionMKD

Intern
14 октомври 2011
16
4
Еве ја правата слика, опишана во ВИСТИНСКИ медиум : http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=38003

Се друго е рекла-казала од еднострани медиуми ...
Добро бе Џоле, пред да напишиш нешто прво информирај се. Како прво од кога охридњус е вистински медиум? Од кога Давчев и Шикоска му дадоа на охридњус плакета од 300 евра за добра соработка, па овие почнаа да ги воздигнуваат како да се најдобри?!

Второ во врска со компетентноста, несакам да постирам линкови пак, но оди неколку страни погоре и спореди ги трудовите на Давчев и Шикоска со тие објавени во Спрингер и докторатот на (не го помнам името на авторот). Ако најдиш 2 збора различни те молам да ми кажеш.

И трето откако расчистивме со плагијатизмот, т.е факт е дека Давчев и Шикоска препишувале, кажими какви кадри ќе извадата препишувачи? Од препишувачи, единственото што можеме да научиме е како да препишеме, па било тоа да е и идеја за оснивање на Универзитет.

И на крај да сумираме, сите знаеме дека во првите две години тешко ти одеше по повеќето предмети, дури и квадрат ќе пишеше за малку, а сега со препишувачите на чело полагаш по сите предмети со 10ки!! Па и јас да сум на твое место со орлови нокти ќе ги бранам. Само за разлика од тебе јас сакам да научам нешто поразлично од препишување !!!!!!
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
За разлика од твојот веќе заебан разум, знам да перцепирам факти :
-Точно е дека Бок нема докторат(види на неговото CV).
-Не претставувај лажно личности, Бок учествувал во проект на НАСА во Аполо мисиите, тоа не значи дека е вработен таму(ова го додавате со конотација демек НАСА еееј, НАСААА било ... И јас имам работено на проектот Кеплер за НАСА и тоа значи сум компетентен да правам проекти за универзитети !?)
-Прашај, кој и да сакаш студент на УИСТ ќе ти ја пофали новата програма што токму тој "некомпетентен" Давчев ја спроведе.

пс. Се извинувам за речникот употребен, но морав да го спуштам нивото на однесување за да биде адекватно за искомплексираната личност погоре.
Ау...колку ми е звучи познато...да негираш некого и да глорификуваш некој друг. За што тебе те бидува момче? Кој си ти да негираш некого? Па ти тука се занимаваш со наука, спремен си за во НАСАА, гледам научен пристап си применил си истражувал. Но, ти недостасува експеримент и надбљудување за да бидеш комплетен научник. Нека биде експеримент твоето докторирање надвор од Македонија, а попатно ќе го обавиш и надбљудувањето бидејќи само во тој сегмент ќе бидеш успешен.
Која е целта на твоето негирање на некој друг? Докажуваш некому дека ти вредиш повеќе? Дека некој друг вреди повеќе? Тој друг не си ти, па поаѓајќи од тоа неможам да сфатам што толку се повредува твојата суета кога се зборува за други личности. Ако си се запишал во Охрид на универзитетов, немој да се тешиш себеси дека не си згрешил. Си погрешил страшно. Првата грешка што повеќето сме ја направиле е што сме останале во државава. Тука сме сите еднакви, речиси. Втората твоја грешка е што си се запишал во Охрид( ако си се запишал ). Ако не си се запишал таму, тогаш воопшто не ми е јасно што к** браниш некој неспособен. Ајде твојот зае*** разум нека ни појасни овде што е тоа што очигелдно не е во ред, а твојот "исправен" разум го гледа како исправно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #606

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
За да не дојде до затворање на темава, и бришење на одреден број постови, ве молам смирете ги страстите, и без препукувања меѓу себе.

Доколку сакате да водите дискусија, водете ја на разумно ниво со потпора на факти.

Во спротивно, ќе бидам принуден да го направам токму тоа што го пишува во мојата прва реченица во овој пост.

Влатко
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Еве ја правата слика, опишана во ВИСТИНСКИ медиум : http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=38003

Се друго е рекла-казала од еднострани медиуми ...

Можеби се случило во даден момент да има маж и жена, односно сопруг и сопруга, меѓутоа тоа беше направено добронамерно со цел да се разрешат проблемите, времено, а не со цел да се остане на работа. Ви се молам советник за инвестиции, ако бил во некакви односи со професор на универзитетот нема тука никаков конфликт на интереси, смета Давчев.

Значи, да го анализираме текстот. Вели, "можеби се случило..." Како тоа можеби, кога тој е ректор? Не знае кој вработува? Мене ми звучи на аматерско избегнување на вистината.

Меѓутоа, во право си Alazki, тука е вистината. Давчев вели дека тој го вработил сопругот како советник за инвестиции. Е па како тој советник му дал отказ на странскиот професор, со свој потпис, наместо потпис од ректорот?

Потсетување на тој незаконски чин:http://www.pelister.org/UIST/Focus2011-12-16.pdf

нема тука никаков конфликт на интереси, смета Давчев.
И како не е тоа конфликт на интереси, кога тој советник брка професор кој што гласал како воздржан(или против, не се сеќавам) на изборот за проректор(кандидат:сопругата на тој истиот советник). Само идиот би му поверувал на Давчев. Или пак, ако веќе сум премногу попустлив, некој што има корист од тоа длабоко да се самоубеди дека е на правата страна(страната со бенефиции), за да БИДЕ на правата страна(страната со БЕНФИЦИИ, Alazki)

И на крај од краиштата, не верувам дека некој тука го брани минатиот состав, на чело со Самакоски. Ниту јас. За тоа станува збор. Никој не го брани, ама тие што се засегнати од дискусијава нонстоп алудираат дека минатиот состав бил полош и го користат тоа како аргумент дека заради тоа моменталниот состав е добар. Па тоа е целосно промашување на логиката. Ако минатиот состав бил утка, тогаш ништо не го спречува и сегашниот да е утка!
 

alazki

Intern
8 декември 2010
30
3
Дека си од универзитетот, прашај било кој член на мојата генерација кој е еден од најдобрите што го споделува знаењето на туторијали/лекции и кој без никакво дополнително средство добива одлични резултати и ќе разбериш дека немам никаква корист од никого освен моето знаење. Не ги делам колегите на страни, барем новата генерација. Јас сум запишан за време на новата администрација, а сведок на предходната. Со тоа, можеш да прашаш кого сакаш од генерацијата и ќе ти каже дали сега постои неправедно прегледување на испитите. Цело мое "лаење" против минатата администрација беше тоа што мојот брат беше оштетен со уништување на неколку негови испити (во пишана форма) никој не можеше да ги најде, а на крај кога се пронајдоа испадна дека ги има положено со многу добар резултат. Нема да пробијам приватност на некои бивши професори да ги објавам е-маиловите кои му беа пратени како одговор на тоа што тој си бараше увид, а некултурно беше одбиен бидејќи и самиот професор имал влијание од повисоките пиуни во администрација. Причината најверојатно беше тоа што многу одамна тој и неколку студенти имаа храброст да го коментираат отпуштањето на првите странски професори од страна на бившата власт.

Ако го прочита ова, се надевам дека ќе ти се разјаснат многу работи, разгледај наоколу, прашај ги колегите и ќе ја откриеш вистината.
Не сакам да се шират невистини и да се напаѓаат личности чиј успех е оштетен.

За работите што ги кажа последни, ни јас ни тој не знаеме како се одвивала работата (а не верувам дека и ти), само имам видено дека сопругот е потпишан како член на сенатот . Штом бил сенатот во прашање , значи мнозинство имало за одлуката нели ?

И за крај, никој од оваа администрација не ги дели студентите како порано. Искрено одговори на прашањево :

Дали ти е направена штета на испит или оценување од оваа администрација, затоа што ја коментираш и прашуваш легалноста на нивната работа ?
 

Панда

Intern
27 октомври 2011
9
0
Ме чуди, зошто ниту еден професор на УИСТ не е отворен ниту пак транспарентен како Петар Бок? Зошто нема никаде видео записи од тоа како се типичните лекции, предавања, или пак вежби на универзитетот?

Темава на форумот почна со прашање како е на УИСТ и како се чувствуваат студентите. Но тоа до сега го нема во права смисла. Секој напаѓа некој на форумот или пак се раскажува приказни, но нема јавна слика или видео, па да се остават самите членови на форумов да донесат свој заклучок.

Прашање до сите студенти: Дали може некој да сними или слика што претставува да се биде студент на УИСТ и да го сподели тоа со своите пријатели и други заинтересирани лица што сакаат да се запишат на тој универзитет?

На пример, утре би сакал да го посетам универзитетот... со што би се соочил? Сакам да се запишам да студирам, каде на интернет би нашол „демо“ како предаваат професорите на моите омилени предмети, или пак што би учел и како некој професор би ме научил на некој тема? Дали стилот на предавање е:
ваков:
View: http://youtu.be/zDZFcDGpL4U
таков:
View: http://youtu.be/CpNfy7AUPl4
или онаков:
View: http://youtu.be/dsTY7WDW-X8
?

Убаво би било кога студентите се борат за својата академска слобода и споделат преку овој форум, YouTube, или други веб-страни што значи да се биде студент во УИСТ, УКИМ, УКЛО, а воедно и во Македонија за сите да можеме да учиме едни од други и да го избереме најдоброто.
 
26 октомври 2011
68
17
Добро е што конечно излезе интервју со Давчев. Само ќе беше многу подобро ако новинарот беше подобро спремен да му поставува посолидни прашања. Да му го дадеше пред очи да го види неговиот текс и оригиналниот текс од каде имаше препишувано и да се изјасни дали тој тоа го смета за плагијаторство и дали истото такво препишување би му дозволил на стиуденттите н УИНТ. Второ, да му ги покажеше отпусните писма потпишани од Шиковкси и да го прашаше дали законски е дозволено привремено вработен службеник за инвестиции да дава одкази на професори. Морам да признам дека сепак Давчев имал поголема култура за давање одкази. Мојт одказ бење од Катерина, секретарка на ректорот!

Штом бил сенатот во прашање , значи мнозинство имало за одлуката нели ?
Не е точно! Сенатот нема никаква врска со давање одкази. Можеби законски тоа е правилно, али гарантирам дека тоа во никој случај не е процедурата во УИНТ. Јас бев член на сенатот, немаше никаков состанок или гласање во врска со никој од одказите. Например, во врска со отказите за Хиллхаус и супругата, Самак дошол на состанок на сенатот и просто им јавил дека на овие двајцата им дава одкас. И толку. Читајќи ги одлуките на Давчев за одказот на последните професори, јасно стои дека одказите не биле решение на сенатот. Интересно е зошто Давчев самиот не се потпишал.

Во врска со професорот Бок, точно е дека нема докторат, ниту пак некогаш претендирал дека го има. ОД професорот Бок и од Самакоски добиваме една историја за почетокот и иницијативата за универзитетот, а од Давчев сосема спротивна. За ова имавме дискутирано порано. Историјата на Давчев о еваа. Давчев и неговата тајфа изработувале план да отворат универзитет од овај тип и тоа некаде во Скопје. На тоа работале неколку години. Дошло време да му го презентират на Груевски. Не знам што се случило, како се случило, али Бок и Самакоски успеале некако да му се вметнат на Груевски и го убедиле да го батали предлогот на Давчев бидејќи овие двајцата имале многу подобар предлог од онај на Давчев, и тоа универзитетот да биде во Охрид. И така бидна. Значи, ако е така, нели тогаш треба самиот Груевски да биде обвинет за неговата одлуга да оди со планот на Самакоски и Бок? Друго прашање е, која е врската помеѓу Груевски, Самакоски и Бок? Како Бок се вметнал во сето ова? Ако требало Бок да има докторат за да прави планови за универзитет во Македонија, зошто некој не прашал за ова? Во Америка има десетици илјадници професори со докторат, зошто не избрале некој друг, а баш Бок? И зошто баш од Америка? Дали Давчев исто планирал да викни некој од Америка да му помогни за планот за универзитетот, или пак тоа ќе беше испланирано само со професори од Електро?

Иако не знам точно, јас не се сомневам дека Давчев и другарите планирале да отворат нов универзитет, али не знам дали овај сегашниов е онаков како што тој го замислуваше. Одкако се дозна дека неговата платформа за универзитетот е препишувана од други универзитети, сега читам дека ја го сменил текстот. Сега гласи

This document was mainly inspired by School of Electronic Engineering at Dublin City
University (http://www.dcu.ie/electronic_engineering/index.shtml) as well as Nanyang
Technological University, Singapore, http://www.ntu.edu.sg/sci/.
It is also inspired by the document for establishing the Macedonian University for
Information Technology prepared in February 2008 for the Government of R. of Macedonia
by D. Davcev, M.Gusev, A. Kulakov, S. Markovski, V. Trajkovik, A. Misev and Lj. Kocarev.
Тука се гледа дека Бок и Самакоски немале баш никаква улога.

А да видиме која е неговата платформа за дипломски, постипломски, докторски студии и за истражување?


2. Undergraduate study
For more details about our approach, please see the similar one at:
http://www.ntu.edu.sg/sci/, http://www.dcu.ie,
as well as:
http://www.city.ac.uk/study/professional-development/computing

3. Postgraduate study
For details about our approach to the postgraduate studies, please see the similar programs at:
http://www.caltech.edu/about-caltech, http://www.media.mit.edu.
http://www.city.ac.uk/study/professional-development/computing

4. Doctoral study

For more information, please see http://www.caltech.edu/about-caltech and http://www.media.mit.edu.

5. Research program
In principle, all research activities in all fields of ICT will be performed within international research project, especially financially supported by EU, such as FP projects and other similar EU programs. For more details please see http://www.caltech.edu/about-caltech as well as http://www.media.mit.edu.
Деца, знам дека на многу од вас овие работи не ви се познати и јасни, али треба малце да ја погледнете неговата платформа и да размислите дали ова вистина личи на платформа на ректор на државен универзитет? Замислете! Цела платформа е само неколку линкови до странски универзитети, и толку. Кажете ми, како вие ова го прифаќате? Јас не можам да си замислам дека постои образовна институција во Македонија и во светот каде професор се кандидира за Ректор со платформа која се состои од само неколку линкови до странски универзитети. Дали некој во Македонија размислува дека можеби ова е еден голем страм за образовна институцијата и за државата? Што мислите вие студентите, кокав впечаток за УИНТ ќе имат професори од странство кога ја читат неговата платформа? Како чоекот мисли да вработи врвни професори со ваква платформа? По мое мислење, прво, човекот нема абсолутно никаква своја лична платформа. Второ, треба да ви биде јасно дека моментално Македонија не можи во никој случај да претендира да биде универзитет како CalTech во Калифорнија. Давчев нека лепи линкови од CalTech колку сака, нека фантазира, али неговата фантазија е многу далеку од реалноста. Мојов универзитет во Алабама е стар изнад 160 години, со 25.000 студенти и не навлегува во такви фантазии. Прегледајте ги линковите, разгледајте ги страниците од CalTech и вие одлучејта дали има нешто сродно со УИНТ, и дали има некаква можност да има нешто сродно за следните неколку децении? Што мисли Давчев, дека со тие лепења на линкови до CalTech ќе привлечи професори од исти калибер како во CalTech?

Да се вратам кон историјата на УИНТ. Значи, иако не знам сигурно, не се сомневам дека Давчев и неговите имале свој план за универзитетот. Онаа другата историја, пред да дојди Давчев звучи вака. Груевски посакал да има универзитет како оние америчкине. Му се јавил на амбасадорот Јолевски во Вашингтон да најди некој таму да го изработи планот. Јолевски и Бок се знаеле долги години, биле комшии и пријатели. Ова ми е кажано од Бок. Се сретнале, поразговарале, Јолевски му раскажал на Груевски за Бок, Груевски се сложил да го задолжи Бок. Бок собрал комисија, комисијата дала претстава пред Груевски и пред сите оие професорите што ги има наводено Давчев. Сите до еден биле против идеата на Бок, а најповеќе се бунел Давчев. Било како било, Груевски ја прифатил идеата на Бок. А зошто Груевски се одлучил за Самакоски за ректор, појма немам. Можеби поради син му. Сега доаѓа на чело Давчев, и историјата сосема се менува, дека Бок и Самакоски немале никаква улога. Тогаш да прашам, зошто Груевски ја прифгатил програмата за УИНТ на Бок а не на Давчев? И целата програма беше изгласана и во парламентот?

После последните случувања со странските професори во септември, Бок бил покаент од Груевски да дојди во Охрид да ги среди проблемите. Овај се сложил и чекал да му закажат термин. Во меѓуврфеме Бок се запознал со “вистинската“ ситуација во УИНТ од мене и од другите странски професори, разбрал дека ситуацијата таму можи да се подобри само со тотална чистка на универзитетот и со тотална подржка од Груевски. Се разбира, во никој случај Груевски но можи да мо го дозволи ни едното ни другото, бидејќи да го стори тоа ќе треба да признае дека направил грешка, и така Бок уште чека термин за покана во Охрид. Во меѓувреме со тоа писмото до Јолевски двајцата изгледа си го имат расипано муабетот, така да врската Бок-УИНТ е перманентно прекината.
 
26 октомври 2011
68
17
За Бок и немање на докторат.
Македонија, како секоја друга држава, си има свои правила за тоа кога треба или не треба да се има докторат. Ако требаше да се има докторат за да се биде главен на комисија за нов универзитет, за тоа требше луѓето да размислат пред да го назначат Бок. Сакам да ви објаснам како тоа оди во Америка.
Во Америка нема закон за тоа ни на државно ниво ни на ниво на сојузна држава. За тоа секој универзитет си има свои интерни правила. Правилата може да се менуваат од година до година зависно од потребите. Бок има 70 години. Не знам кога прв пат се вработил, али во тоа далечно време правилата каде се вработил биле такви. Има многу, многу случаеви каде кандидатот има огромно искуство во индустријата, али без докторат. На мојата катедра до пред неколку години имавме двајца такви. Има куп бизнесмени без докторат а предават на врвни универзитети. Сакам да кажам дека во Америка има многу случаеви каде способноста се цени многу повеќе од дипломата. А способноста на Бок може да се види од неговото CV и од неговото звање, Professor Emeritus. Нема поголема заслуга од Professor Emeritus. Ретко се дава, и тоа од специјална комисија во универзитетот и се доделува од претседателот на универзитетот. Ајде, и јас ќе се пофалам дека го имам истото звање (иако понекогаш имам табиет на час да фрлам по некој непристоен збор).

Значи, за она што Бок го сработил без докторат добил звање Professor Emeritus. А за она што Давчев го препишал со својот докторат добил звање Ректор!
 
22 октомври 2011
3
0
Za zal docekavme i makedonci koi e poveke od ocigledno deka nemaat ni gram patriotizam vo sebe da ni solat pamet i da plukaat po svojata sopstvena zemja. Ova e navistina zalno "profesore" mitrevski. Jas prosto ne veruvam i se sramam sto imam vakov sonarodnik.
Ne iznesuvajte pogresni informacii pred da gi proverite. Cela Makedonija znae i moze da proveri koga pocnalo formiranjeto na univerzitetot i koga e donesen soodvetniot zakon. Za zal, Samakot imase golemi ambicii, ali bidejki gi znae svoite akademski kvaliteti, morase da donese "ekspert" koj ke ni pravi filmovi za americki obrazoven sistem. Gruevski togas pogresi, no podocna svati i zatoa za da se koregiraat nestata i da se dovedat vo prava nasoka za rektor e postaven Davcev. Spored ona sto go znam i sum go cital za nego, covekot e megju najdobrite vo nasata zemja vo svojata oblast i zatoa veruvam deka Gruevski izbral prav covek za da gi postavi nestata da se dvizat vo prav pravec. Ostanuva uste vie dvajca - amerikancite da ne ostavite na mira i da svatite deka nema veke da cicate od nasite drzavni pari za prodavanje "pamet".
Sekoj e svesen i gleda dali nesto e podobro ili poloso, nema potreba da ni kazuvate deka ne ni e dobro, koga ne se slozuvame so vas.
Ve pozdravuvam so iskrena zelba deka Bock i Mitrevski konecne ke svatat deka nivnata "misija" na mesecinata (Makedonija) e zavrsena i ke prestanat da ne zamaraat so ovie pateticni i izvitopereni prikazni.
 

alazki

Intern
8 декември 2010
30
3
Се исполнаа моите очекувања. @Панда благодарам што докажа дека маилот што немам дадено дозвола да се употреби во јавност , е веќе употребен. Сами си докажавте колку ја ценат приватноста семоќните Американци. Се' што е напишано од моја страна е точно и ја негирам претпоставката за пријателски односи кои се измислица на информаторите на Бок...
Професоре Митрески, бидејќи и Вие како многу други не се сложувате со Бок за мислењето околу минатата администрација, дали знаевте дека информаторот број 1 е член на истата ? Исто така очекувам и Вие да му ги потврдите некои од фактите спомнати во
е-маилот.
Едно нешто , што нема да излезе во јавност од ваша страна(нормално ќе ја покаже целата слика), е мојот пратен одговор до професорот :
Respected professor

Your link between my mother and the administration of UIST is a
serious faulty information. She has never been associated with their
work, nor she has affected anything about UIST. The reason You had
been given this corrupted information is because she has been very
disappointed from the work of the fired professors from the previous
administration. You should feel obliged not to involve someone
publicly when he/she never has been aware about the conversation
between us. Since she did not even know about you in first place, and
personally does not have anything against what you write, you should
keep her name away from this problem. You should know the fact that
she is not a friend to the mentioned professors, but a concerned
mother who knew about the situation in the institution her two sons
were enrolled in.
That is why i think it is fair not to throw false information to the
media because, like you said , you support media rights and democracy
even in this country, so hereby i request that your reply informs the
other people you had BCC'd that you made a faulty link between them.

This e-mail and the previous one were absolutely inspired,motivated
and written by me and me only. I just wanted to know whether the
e-mails on some forums that were published were genuine and written by
You, so i had my reply. Although i live here, I do have a Western
attitude toward freedom and rights so i am really keen to find the
truth between this. So far my impressions were told as a bystander and
an excellent student who really started learning and achieving
something .
I hope that you will reply to this honest e-mail and update the press
about the wrong assumption.
Thank you in advance and

Best Regards,
 
26 октомври 2011
68
17
Za zal docekavme i makedonci koi e poveke od ocigledno deka nemaat ni gram patriotizam vo sebe...
Јасно и гласно! Значи не сум бил патриот. А, за да бидеш патриот што треба да правиш? Да не се спротивставуваш, да си молчиш? Со таков “патриотизам“ не се гради демократија. Непослушните дедовци и татковци така ги обвинувале пред 20-30 години. За жал пак дочекавме и македонци кои е повеќе од очигледно дека немаат ни грам чувство за демократија во себе да ни солат памет.
Gruevski togas pogresi, no podocna svati i zatoa za da se koregiraat nestata i da se dovedat vo prava nasoka za rektor e postaven Davcev.
Ме интересира, ако си во тек за сето ова, кога точно Груевски си ја “свати“ грешката? Пред, или после од кога се сликал тука? Познати ли ти се луѓево? Знаеш ли кога и каде и зошто се сликани?
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Она што знаат сите во Охрид е дека овој факултет е основан од страна на власта со цел вработување на охридските вмровчиња. Се разбира - Грујо не е доволно паметен за се што го обвинувате, некој многу попаметен му ги креира плановите. Странските професори, за жал, беа злоупотребени со цел привлекување на што е можно повеќе студенти. Откако тоа го постигнаа, ги отстранија сите личности за кои постоеше сомнеж дека ќе го опструираат остварувањето на планот. Значи толку лигава власт неможев ни да замислам некогаш. Никаде во светот нема подли и расипани луѓе какви што има на балканот. Тоа што може балканец да умисли и оствари, некои на запад никогаш нема ни да го замислат. Затоа често испаѓаат наивни, а всушност тоа се нормални луѓе кои добиле некаков впечаток дека соработуваат со нормални луѓе, но биле во заблуда.
 
26 октомври 2011
68
17
Gruevski togas pogresi, no podocna svati i zatoa za da se koregiraat nestata i da se dovedat vo prava nasoka za rektor e postaven Davcev.
Закон за високо образование (2008)
Член 37
По извршеното запишување на високообразовната установа во регистарот на високообразовните установи се конституира сенат и се избира ректор.

Член 11
Автономијата на универзитетот вклучува академска слобода, автономија на управувањето и неприкосновеност на автономијата.

Автономија во управувањето
Член 13
Автономијата во управувањето со универзитетите и со самостојните високообразовни установи се изразува во:
- изборот, именувањето и отповикувањето на органите согласно со статутот,

Надлежност на сенатот
Член 52
- избира и разрешува ректор и проректори на универзитетот.

За постапките за избор на нов ректор на УИСТ прочитајте го статутот на универзитетот, Член 80 до 87.

Член 80
Научните совети на факултетите во состав на Универзитетот можат да предлагаат кандидати за Ректор.

Член 83
Ректорот го избира Сенатот со непосредно и тајно гласање

Читам, читам, и во Законот за високо образование, и во Статутот на универзитетот и никаде не можам да ги најдам зборовите “Премиер“ или “Груевски“. Дали некој тука може да ми објасни од каде сега Премиер на држава има законско право да дава одказ и да назначува Ректор на универзитет? Дали некој тука е запознат со некоја демократска европска држава каде премиерот или претседателот на државата има законско право да поставува или да дава одказ на ректор? Кој му дозволил на Груевски, според кој закон, да поставува свој ректор на било кој универзитет во Македонија?
 

Панда

Intern
27 октомври 2011
9
0
@Alazki, повели и друг пат, само немој да ми се зaблагодаруваш, бидејќи моето претходно мислење не потврдува ништо, туку само поставува неколку прашања и предизвици. Немам никаква комуникација ниту со тебе (за да имам твоја дозвола), ниту пак со Петар Бок. Тој самиот во својата порака до тебе вели дека дава дозвола, а ако немаш што да криеш и немам контакт со тебе, претпоставив дека има и де-факто дозвола од тебе (- како инаку би знаел подруго?) - па решив да ја споделам транспарентноста со останатите на форумов. Ако сеуште се чувствуваш како жртва, слободно пожали се кај некој од модераторите и нека ја отстранат датотеката со твојот е-маил.

А, ако си ти толку храбар и бараш правда, зошто не се осмелиш да направиш видео снимка со твојот мобилен телефон за тоа како е една типична настава во УИСТ кај секој професор? За да знаеме ние останатите студенти дали вреди да се запишиме на тој универзитет... Дали треба да знаеме англиски за на лекциите, или пак можеме да поминеме на македонски јазик? Што се учи, кои се методите, дали ќе заспиеме на час или ќе бидеме активни, итн...

Не ме интересира што се врти по чаршијата, туку ме интересираат фактите, што е и како е. Една слика вреди илјада зборови, а едно видео вреди илјада слики... па остави на нас за ние самите да си одлучиме што е вистина, а што не е. Од многу убедувања, сите тапкаме во место и само слушаме обвинувања и препукувања... но никако да добиеме вистинска слика на квалитетот во УИСТ (т.е. прашањето за што беше отворена темава).

За крај еве едно едукативно видео за тајната моќ на времето врз општеството:
View: http://youtu.be/A3oIiH7BLmg
 

alazki

Intern
8 декември 2010
30
3
Очигледно е дека не го пишував мејлот на гугл транслејт, нели ? Епа за какво ниво на знаење англиски се предава можете да споредете со стилот на кој еден студент може да го напише тоа погоре ... Ингриш не се зборува сигурно, барем од повеќето студенти ...

Јас не барам правда , туку знам дека е веќе исполнета, професорот од НАСА си го докажа тоа со самата своја последна реченица дека својата порака ќе ја прати на многу луѓе(заканвачки) меѓу кои си и ти, а со тоа мисли дека точно си претпоставил зошто му го пишувам мејлот... Состојбата на некој да се спушти на тоа ниво, колку само да има повеќе материјал за да шири невистини, е крајниот дел што ми ги потврди моите претпоставки.

Сега, доволно за мене. Ако сакате, повторно ќе речам, тема за мене, отворете слободно, ќе ги споделам моите знаења од ИТ светот. Доволно ми ја оцрневте институцијата , треба да знаете дека 300 студенти се засегнати со секој збор излажан. И ја игнорирам темава додека не се постира нешто конкретно(како видеото) што ќе ми докаже обратно.
 

Панда

Intern
27 октомври 2011
9
0
Сега, доволно за мене. Ако сакате, повторно ќе речам, тема за мене, отворете слободно, ќе ги споделам моите знаења од ИТ светот. Доволно ми ја оцрневте институцијата , треба да знаете дека 300 студенти се засегнати со секој збор излажан. И ја игнорирам темава додека не се постира нешто конкретно(како видеото) што ќе ми докаже обратно.
Уште еднаш, темава не е за докажување, туку за споделување на мислења на членовите на форумот, како и да научиме нешто повеќе за УИСТ.

Никој не ја оцрнува институцијата од надвор, тоа само се прави од внатре. Ние само сакаме да знаеме како е навистина таму, но ти очигледно не знаеш да одговориш на ниту едно прашање од погоре, супер :mario:.

Туку, навистина ќе направиш добар избор ако ја игнорираш темава и си го поминиш времето учејќи нешто во врска со твојата струка, а тоа ќе ти биде најпаметната инвестиција. Ти пожелувам успех.
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Цело мое "лаење" против минатата администрација беше тоа што мојот брат беше оштетен со уништување на неколку негови испити (во пишана форма) никој не можеше да ги најде, а на крај кога се пронајдоа испадна дека ги има положено со многу добар резултат. Нема да пробијам приватност на некои бивши професори да ги објавам е-маиловите кои му беа пратени како одговор на тоа што тој си бараше увид, а некултурно беше одбиен бидејќи и самиот професор имал влијание од повисоките пиуни во администрација. Причината најверојатно беше тоа што многу одамна тој и неколку студенти имаа храброст да го коментираат отпуштањето на првите странски професори од страна на бившата власт.
Жалам за тоа што му се случило на брат ти.

За работите што ги кажа последни, ни јас ни тој не знаеме како се одвивала работата (а не верувам дека и ти), само имам видено дека сопругот е потпишан како член на сенатот . Штом бил сенатот во прашање , значи мнозинство имало за одлуката нели ?
Повторно, како што напиша и професорот Џорџ, тоа е целосно незаконска одлука, докажана и од Државниот инспекторат. За ова мислам нема потреба повеќе да се троши време.

И за крај, никој од оваа администрација не ги дели студентите како порано. Искрено одговори на прашањево :

Дали ти е направена штета на испит или оценување од оваа администрација, затоа што ја коментираш и прашуваш легалноста на нивната работа ?
Не. Не ми е направена штета. Секако, јас овај семестар немав таква шанса да им се имам спротивставам, бидејќи сум немал причина(од наведениот аспект, нивната работа)така да немале ни шанса за тоа.
Од друга страна, целосно сум незадоволен како се одвива наставата на 4 од 5 предмети; и странски и македонски професори овој семестар ја утнаа работата. Подетално во некој следен мој пост.

Исто така, благодарам Alazki(бидејќи обелоденувањето на името беше крајно некоректно од Панда според мене) за тоа што ја кажа причината зошто се концентрираш на старата администрација во твоите постови. Поздрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #621

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
По барање на Панда, и за да нема понатамошни лични препукувања, датотеките од неговиот пост се избришани.
 

Braincell

Intern
1 септември 2010
37
1
А дали е вистина дека прецедникот (и компанија) ви најмил, бил во Норвич? Како е одлучено тој да замине во УСА? На кој критериум? Кој кому подобро дудла?
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Za zal docekavme i makedonci koi e poveke od ocigledno deka nemaat ni gram patriotizam vo sebe da ni solat pamet i da plukaat po svojata sopstvena zemja. Ova e navistina zalno "profesore" mitrevski. Jas prosto ne veruvam i se sramam sto imam vakov sonarodnik.
Ne iznesuvajte pogresni informacii pred da gi proverite. Cela Makedonija znae i moze da proveri koga pocnalo formiranjeto na univerzitetot i koga e donesen soodvetniot zakon.

Кажи зошто би бил потребен УШТЕ ЕДЕН универзитет по информатички технологии во Скопје(според планот на Давчев), за да го сватам ова како аргумент.

Za zal, Samakot imase golemi ambicii, ali bidejki gi znae svoite akademski kvaliteti, morase da donese "ekspert" koj ke ni pravi filmovi za americki obrazoven sistem. Gruevski togas pogresi, no podocna svati i zatoa za da se koregiraat nestata i da se dovedat vo prava nasoka za rektor e postaven Davcev.
Чисти шпекулации. Докажи па да верувам.

Spored ona sto go znam i sum go cital za nego, covekot e megju najdobrite vo nasata zemja vo svojata oblast i zatoa veruvam deka Gruevski izbral prav covek za da gi postavi nestata da se dvizat vo prav pravec.
И јас си мислев кој знае каков човек е овој кога му го читав CV-то, ама ете ме разочара. Линкови до плагијатите кои му го сочинуваат CV-то ги има по форумов. Не се тоа измислици, тоа се факти.

Ostanuva uste vie dvajca - amerikancite da ne ostavite na mira i da svatite deka nema veke da cicate od nasite drzavni pari za prodavanje "pamet".
Кој колку си ја заработил платата тоа јас незнам, ама знам дека платите не им се доисплатени, па јас не гледам зошто професорот би пишувал дека се е розово кај нас. Од друга страна, и јас мислам дека многу време троши тука. Професоре, ако имате нешто ново да изнесете, тогаш во ред, ама инаку...

Sekoj e svesen i gleda dali nesto e podobro ili poloso, nema potreba da ni kazuvate deka ne ni e dobro, koga ne se slozuvame so vas.
Кој тоа секој? Ни студентите не знаат се што треба да знаат, а камоли секој. Токму затоа постојат вакви места ,каде може да се слушни се и сешто.
 

LionMKD

Intern
14 октомври 2011
16
4
Основното Јавно Обвинителство - Охрид до Основниот суд Охрид, поднесе предлог за превземање определени истражни дејствија Ко.бр. 488/2011 од 30.12.2011 против Данчо Давчев - Ректор на УИНТ - Охрид, за кривично дело "Несовесно работење со службата" по член 353-Б ст.1 од КЗ на РМ.

Предвидената казна за ова кривично дела е од 3 месеци до 10 години затворска казана.
 
26 октомври 2011
68
17
Основното Јавно Обвинителство - Охрид до Основниот суд Охрид, поднесе предлог за превземање определени истражни дејствија Ко.бр. 488/2011 од 30.12.2011 против Данчо Давчев - Ректор на УИНТ - Охрид, за кривично дело "Несовесно работење со службата" по член 353-Б ст.1 од КЗ на РМ.

Предвидената казна за ова кривично дела е од 3 месеци до 10 години затворска казана.
Ништо страшно. Додека Давчев си го има Груевски да го брани, триста обвинители и петсто судии ништо не му можат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
848,912
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно