• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Универзитет за Информатички Технологии – Охрид

LionMKD

Intern
14 октомври 2011
16
4
Дали е вистина дека Универзитетот ќе отвара последипломски студии (магистратура) во Скопје наместо во Охрид, и ние ќе треба да одиме да учиме во Скопје ако сакаме да запишеме магистратура на УИСТ ?
 

Zee

Intern
10 септември 2010
209
21За потсетување: Ректорот Давчев, по увидот на Државниот Просветен Инспекторат во работењето на Универзитетот призна дел од неговите пропусти. Но таквите "минимални пропусти" кои еве сега се предмет на кривично дело не му пречат во неговата идна кариера да биде Академик !?

Професорот Јордан Шикоски - универзитетски професор во охридскиот Универзитет е добитник на повелбата „Патронот на градот Св. Климент Охридски" (2011-та) за своето долгогодишно искуство стекнато во Европа и САД пренесено преку своето менаџирање во Охрид. (Иако никој незнае кое е неговото искуство?)
 
26 октомври 2011
68
17
Слушам дека на телевизиите се вртеле рекламите за упис на УИСТ снимени пред три години од сега сите истерани странски професори! Каква иронија!
 
26 октомври 2011
68
17
Ова е коментар од професор во врска со крајот на учебната година
Here we are, it's the end of the year, so students know if they passed their
year or not... Well, not many failed... There was also the Rector's Awards,
and 28 students got it...
Among them, some I still remember well... one was not happy
with me (because I failed him), and the other was a student who could not
even write a simple program after 4 semesters of programming
courses...
On the other hand, they got these "awards" because of outstanding
performance and/or services to the university...???
Once again I feel sad for the good and hard-working students. Their skills
and achievements are diminished by all others, because everyone is rated
good and given awards (grade inflation). I expected this was coming, but
somehow I was hoping to be wrong...
All the hard work we did has gone down the drain, without any second
thought... and after some dared to speak to us about the importance of respectful
and respected academics...
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Слушам дека на телевизиите се вртеле рекламите за упис на УИСТ снимени пред три години од сега сите истерани странски професори! Каква иронија!

сега има нова реклама, така да со тоа е завршено.


а во врска со коментарот на професорот, не знам од каде ви е, но нас студентите и не ни треба таков коментар. мислам дека сите знаеме на кое ниво на знаење е просечниот УИСТ студент. Секако, има исклучоци во двете крајности. Пример ги имаме дечките(и девојката) што направија мобилна апликација за WIndows Phone и победија во Македонија. Други проекти(што не се од УИСТ) јас не знам, но ако имат тогаш супер. И соработката со Норвич сигурно била ептен корисна практична работа за учесниците.


За другата крајност... епа треба ние студентите самите да го докажиме спротивното. Да правиме проекти како Aqua Guard. За да има со што да се фалиме. Бидејќи како инаку ќе докажиме дека сме установа за почит? Дека произведуваме квалитетни кадри?Што имаме направено? Да, нови сме, ама до кога ќе сме нови?

Поздрав. И се надевам до следниот патрон празник ќе се фалиме со вистински успеси. Акредитација за магистратура не е академски успех.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #633

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Проесоре, би било во корист на темава да се истакне името на тој професор. Претпоставувам коментарот е оставен како не-анонимен.

Доколку е така, тогаш не прекршувате ни едно право, односно само го цитирате. Доколку професорот е истакнат како анонимен(но вие знаете или како и да е..), тоа е веќе друга приказна.


Probe, дали постои таа реклама на интернет некаде? Во Америка сум уште од мај, па немам идеја што се случува низ македонските телевизии.. Баш ме интересира што е поставено.

Фала.
 

LionMKD

Intern
14 октомври 2011
16
4
Vo prilog na diskusijata za nagradite bi sakal da zaprasam zosto Aleksandar Mitreski koj bese eden od ucesnicite vo Aqua Guard proektot, a so koj rektorot se pofali kako eden od najdobrite proekti na UIST, ne dobi nagrada za najdobar student, a dobija nagradi studenti koi ne znaat 1 linija kod da napisat i koi do lani imaa nad 10 nepolozeni ispit?
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Vo prilog na diskusijata za nagradite bi sakal da zaprasam zosto Aleksandar Mitreski koj bese eden od ucesnicite vo Aqua Guard proektot, a so koj rektorot se pofali kako eden od najdobrite proekti na UIST, ne dobi nagrada za najdobar student, a dobija nagradi studenti koi ne znaat 1 linija kod da napisat i koi do lani imaa nad 10 nepolozeni ispit?
Бидејќи Александар Митревски си ги пишуваше мислењата за УИСТ на форумов. Затоа.
 
26 октомври 2011
68
17
Читам дека Давчев е аут? Нинослав Марина е новиот ректор? Фала богу има спас за УИНТ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #638

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Повторно измена? Повеќе информации?

Веќе незнам што да искоментирам. Почнува да ми е мило што сум во Америка..
 
26 октомври 2011
68
17
Повторно измена? Повеќе информации?

Веќе незнам што да искоментирам. Почнува да ми е мило што сум во Америка..
Тројца ректори за четири години! Добро е што човекот има огромно искуство на запад и во Америка. Али сепак човек треба да се праша: со сето негово искуство на запад и можна годишна плата изнад 150 илјади долари, плус големата плата на супругата, што бара во Охрид? Се надевам дека навистина е голем патриот, рескира све за да му помогни на високото образование во Македонија. Истовремено, свесен сум дека ништо не можи да стори тука без амин од горе, што значи Устијана и сите други вмровци си остануваат.

Probe, дали постои таа реклама на интернет некаде? Во Америка сум уште од мај, па немам идеја што се случува низ македонските телевизии.. Баш ме интересира што е поставено..
Точно е, рекламите со мене и со другите странски професори уште вртат на МРТВ.
 
26 октомври 2011
68
17
Ректорот Нинослав Марина рече дека
ќе се заложи да нема појава на плагијати и оти ќе биде нетолерантен во таков случај.
. Ај да видиме. Ако е сериозен, ќе треба да почни од неговите вработени професори. Ај да видиме колку нетолерантен ќе биде кон Устијана. Ако сака докази лесно може да ги најди на овај форум и во неколку други медиуми.
 
26 октомври 2011
68
17
Ова е од еден студент од странство на УИСТ. Колку е вистина?

Dear Professor,

First of all, I want to express my appreciation for what you've written via your blog. As an international student living and studying in Macedonia, I have found it very frustrating to see my favorite professors either leave or disappear into nothingness, the procedures at UIST are unnecessarily time-consuming and confusing, and staff here manage like its their childhood amateur gameplay.

I've come to a fact that this institution has received a considerable amount of funding from your government, not to mention an average annual amount of 3000 euros paid for each international students to come here, it's beyond my expectation the staff at UIST is using it in an ineffective, unprofessional, and in the most personal way. I've several bullets to share with you:

 • Professors don't expect students to be interactive in class anymore. They just talk and talk. New-coming professors often find it surprising students stay inactive in class. I myself after one year have turned into the worst kind of student ever: don't go to lecture, go to lecture and read books (I can't make out what the professor is talking, their English is ether ultra-localized or isn't good at all), never do my homework because no-one cares (last year I finished all the work given in my Cognitive Science course despite its hard usage of C++ which is only taught intensively in my second year, it was my first year, and it turned out no-one in class bothered submitting the homework)
 • There is only one library, which is like 15 meters square. Internet is inaccessible everywhere at UIST (amusingly speaking). No-one bothers going to the library to study. Self-study is a weird definition for UIST students now.
 • International students are admitted by a quota level. This year there are 30 who are granted the scholarship. The scholarship committee may have done it in a strange way, or I'm the only one who find that students aren't up to a specific level of English proficiency (some barely knew any English words upon arriving here), their academic performance is not sufficient for study in higher education (> 50% failed Maths, Physics).
 • Last year, an assistant in Technical Communication prohibited students from bringing laptop, tablet into the class (despite the fact that UIST is a technical university). I came to her office to find the reasoning of this rule and she told me "it is written in the university rulebook".
 • Documents in English like transcript, student certificate are poorly translated. Errors are a lot. This is unacceptable since these documents are used for various things like visa application to EU countries, scholarship application, etc. One student tried to transfer to US yet his credits at UIST were not accepted for these poor translations.
Though I've tried to contact the staff several times to discuss these matters with them, 100% of the times my emails got ignored, my in-personal contact received never-ending promises. As one of the top 5% students with good performance at UIST, I find it disappointing and discouraging to further my study here.

Just want to share with you,


PS: My name is .... I'm a ... who received the scholarship from Macedonian government to study in Ohrid. Though at first I got so excited to be granted this opportunity, after one year of suffering (I'd say), it is my wish not to let any .... fellows be in the same situation.
PPS: You can share this message via your blog. I'd prefer you don't include my identity to avoid further nonsense. I've one year left only :).
 

ProbePLayer

Intern
27 септември 2011
46
7
Ова е од еден студент од странство на УИСТ. Колку е вистина? ...
 • There is only one library...
Немам никакви забелешки за библиотеката, бидејќи земам книга и си ја читам дома по потреба. Ако студентот се жалел што немаме библиотека со читална, тогаш можел да земе книга и да ја користи градската библиотека, или универзитетот додека е отворен, или пак ако отседнува во домот да ја чита таму во неговата соба.

 • International students are admitted by a quota level... their academic performance is not sufficient for study in higher education ...
Истиот впечаток го имам и јас за странските(повеќето, не сите) студенти.

 • Last year, an assistant in Technical Communication prohibited students from bringing laptop, tablet into the class
Го немам прочитано тој rulebook, па не би знаел.
 • Documents in English like transcript, student certificate are poorly translated.
Не би знаел за такви документи, ама за мејловите не треба да сте професор по англиски за да погодите дека не прават proofreading :)
 • Professors don't expect students to be interactive in class anymore.
Има професор и професор. Точно е дека има професори кои што едноставно не сваќаат(или не им е грижа) дека не ги слушаме поради монотоното(и пречесто нејасно) предавање. Нема самоевалуација наведена во статутот која што е очајно потребна.

И за крај, сметам дека оваа тема веќе стана пренатрупана за да се следи од почеток. Почна како прашање дали вреди да се запише на УИСТ, а со смената на ректорот се промени во караница. Ако некој има потреба да води дискусија за работата на универзитетот(nudge nudge George), или пак каква било друга тема поврзана со универзитетот(јас лично би сакал да видам сугестии за подобрување), нека направи нова тема за тоа и нека постира линк тука, па да ја префрлиме дискусијата таму.

Поздрав!
 
26 октомври 2011
68
17
26 октомври 2011
68
17
Agree. Тоа се предлозите за ШТО да се промени. Останува уште КАКО да се промени, исто толку важно прашање.
За тоа КАКО да се промени потребни се две работи, кои по мое мислење моментално се неостварливи - Волја од горе и активизам од доле. Значи, не треба да има заблуда дека Груевски е вистинскиот архитект на овај универзитет. Без негова волја и без негов амин нема промени. Ако тој нареди - дечки, или ќе направите промени, или марш да ве нема - промените ќе почнат уште утре. Волја и од сегашниот ректор. Ниту лично го знам, ниту пак нешто знам за него, така да не сум сигурен колку волја тој има за промени, или пак дали навистина е свесен дека и колку волја да има тој сепалк зависи од тие над него - од Груевски и од Кралев. Чудно и интересно е што после сите скандали со плагијатот на проректорката, таа сепак си остана на свое место. Дали е тоа волја на ректорот или на тие над него - не знам. Али, човек со искуство на врвни странски универзитети не би прифатил за проректор некој со толку многу baggage. Во рок од две недели - точно две недели, Речкоска беше промовирана од обичен асистент до проректор. Нека го праша некој ректорот дали е нешто такво можно на универзитетите каде тој се школувал и каде работил. Да сумирам, промени не се можни бидејќи нема волја ни кај премиерот, ни кај министерот, ни кај ректорот, ни кај проректорката.
Второ, промени не се можни бидејќи не постои волја за активизам кај студентите. Студентите се бранат со тоа дека се плашат од последици, што е факт - последици имало и ќе има. Студентите од првата генерација уште памтат какви закани добиваа од ректоратот само затоа што контактирале со некои од странските непожелни професори.
Нема активизам ни меѓу професорите, нарочито македонските професори. Од страв. Ако проговорат нешто противно на мислењата на ректоратот, веднаш ќе ги снема. Студентите од првата генерација нека направат еден список на сите оние, професори, асистенти, администрација, што биле вработени во последните три години и што ги снема, и нека се прашаат зошто ги снема.
Еден од новите странски професори е од мојот матичен универзитет во Америка. Пред да ја прифати понудата за работа во УИНТ се консултира со мене. Јас му советував да ја прифати понудата. Не дека мислев дека тоа е одлична опција за него лично, но се надевам дека колку повеќе странски професори од Америка и од запад, толку повеќе шанса на универзитетот да оди на прав пат.
 
26 октомври 2011
68
17
Слушам дека има нови скандали на универзитетот. Устијана е фајнали аут, студентите против новиот ректор? Што се случува? Пак ли нов ректор ќе се бара? Боже, Боже!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,904
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно