1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  643
  2,168
  27 Јануари 2014
  Машко
  На Sharlovski, ТАТА_МАТА, TheMarshal и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  222
  101
  17 Јануари 2013
  Машко
  Нексио - редовна цена 5800 ден
  2x8gb ddr4 3200mhz
  [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  Последна промена: 24 Јули 2019
  На GGTT1, igor_igor, Chicco69 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,264
  9,395
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дајте бре пишете ја таа "редовна цена", аман веќе, повеќе букви има во "редовна цена" одколку во самата цена.
   
  На Скоти, igor_igor, StalkeR и уште 21 други им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,401
  4,945
  21 Јануари 2009
  На Mao и cele_x им се допаѓа ова.
 5. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  Дали го проба тоа рутерот и дали си задоволен дали е брз за се (стримање,трансфер и др) оти се думам да купам таков ?!


  Sent from my iPad using Tapatalk

  [​IMG]

  Све заедно МБ и и9 ме фати 30.000 надвор од форумот преку набавувач од германија од огласот .

  [​IMG]

  Од @gOJDO

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ми го даде братучед ми од италија оти не му одговарал неговиот сокет тредрипер така нешто, и си мислам да го продадам кулеров бидејќи си имам и не ми треба , всушност си имам вкупно три кулери
  [​IMG]
  Третото моментално го користам во ПЦ то врз LGA 775 со intel xeon x5460


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 25 Јули 2019
  На gremlin, Sukhoi, Grimriper и уште 17 други им се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  120
  122
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ова ти е топ цена и супер комбинација. Јас на ново ја платив 200е поскапо од тебе.

  Ако планираш да правиш тежок overclock викаат дека VRM загрева бајаги. Уште не сум пробал јас да направам, зашто кулерот не ми е баш сјајен за процесорот да го возам на 5.0Ghz. И обавезно направи упдејт на bios-ot зашто мене турбо бустот не ми работеши без упдејт.
   
  На gOJDO и Pane-G им се допаѓа ова.
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  Со истата матична и процесор??


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  120
  122
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да да. i9-9900K и Z390 E-Gaming матична.

  Матичната ја земав скоро 14.000 со искористување на сите поени од Setec картичката. Иначе мислам дека е 15.000 по регуларна цена.

  Али ако си ја земал користена, има голема шанса претходниот корисник да го упдејтнал биосот. Кај мене не мрдаше од 3.6ghz без да направам упдејт на биосот. Turbo Boost-от не работеше воопшто.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  Матичнава не е користен и уште не сум склопал компонентите бидејќи чекам куќиштето да ми донесат од Гејција за 60 еура односно братучет ми е на одмор во гејција и чекам да се врати со куќиштето
  [​IMG]
  Патем матичната е со без гаранција оти е од германија за 10,000 ,а процесоров 20,000

  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На gokica, Grimriper, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  273
  223
  1 Февруари 2017
  Машко
 11. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  322
  378
  20 Јуни 2012
  Машко
  NZXT Kraken X62 - Купено од локална фирма од Охрид ( Еленик ). Цена 8000 денари.
   

  Прикачени датотеки:

  • kraken.jpg
   kraken.jpg
   Големина:
   271.7 KB
   Прегледи:
   101
  На igor_igor, architect, Ace Lud и уште 13 други им се допаѓа ова.
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  738
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  G skill - Sniper X ddr4 3200 cl16 2x8 gb - Нексио Цена 5800, гаранција 5 години gskill.jpg
   
  На Sukhoi, Grimriper, goce03 и уште 15 други им се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  950
  582
  28 ноември 2015
  Машко
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,435
  11,032
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не е надградба, ама си купив нова играчка. Да се поиграм па ќе иде на продажба.
  IMG_20190806_204040.jpg
  IMG_20190806_205627.jpg
  IMG_20190806_212325.jpg
   
  Последна промена: 6 Август 2019
  На gremlin, Sukhoi, Grimriper и уште 17 други им се допаѓа ова.
 15. Nostradamus

  Nostradamus
  Intern

  34
  30
  23 Мај 2017
  Машко
  Студент / Software Engineer
  Зар сеуште брендираат матични плочи со FATA1LITY брендинг, свака част после 10 години типчево сеуште има бренд наме. Хаха
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,435
  11,032
  23 Јануари 2008
  Манга
  Хахах, новиве генерации не ни знаат кој беше дечкото. И не после 10 туку после 20 години....Грујо може да му позавиди.
   
  На CBB_6 и Nostradamus им се допаѓа ова.
 17. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  И обавезно напиши рецензии баш ме интересира за АМД рејзеров во однос со интел процесор и дали има разлика во смисла за подршка безжично стримање до ТВ со 4К и се друго??


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,435
  11,032
  23 Јануари 2008
  Манга
  Немам баш време за рецензија да пишам, но ќе го бенчам. Ако има некоја желба конкретно може да пуштам за споредба.
   
  На GGTT1 и Pane-G им се допаѓа ова.
 19. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,042
  520
  9 Мај 2012
  Машко
  Не мора рецензија доволно е бенчови со интел споредба со истата класа процесори и заклучоци кое е подобар и мааните на едните и другите и не мора веднаш туку кога ќе имаш време


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 20. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,332
  1,450
  25 Март 2013
  Машко
  Spoiler alert: Intel сепак ќе бидат за малку подобри :)
   
  Pane-G, bLaCk AnArChY и на Rukfash им се допаѓа ова.
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  361
  184
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А мош и се плаше какви ке бидат резултатите, па затоа нема време ;)
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,435
  11,032
  23 Јануари 2008
  Манга
  Еее, како ме откри жити се? Зннаеш дека акциии имам купено во Intel па мора да зборам дека се најдобри...
   
  На Rukfash, zipi123, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  322
  378
  20 Јуни 2012
  Машко
  Gigabyte Z390 AORUS MASTER ( Анхоч - 17.700 денари )
   

  Прикачени датотеки:

  • aorus.jpg
   aorus.jpg
   Големина:
   600.9 KB
   Прегледи:
   99
  На gOJDO, gremlin, Necromancer и уште 15 други им се допаѓа ова.
 24. Grimriper

  Grimriper
  Gaining Experience

  60
  143
  23 Април 2015
  Машко
  Front-End Developer
  I5 9600k
  Gigabyte z390 Gaming X
  2x 8gb G-Skill Ripjaws
  Kingston A1000 240gb

  -33.300 топтан

  Риверсофт[​IMG]

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На gOJDO, gremlin, Sukhoi и уште 14 други им се допаѓа ова.
 25. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  69
  71
  5 Јули 2015
  Машко
  I тројче 8к
  Рам 8 гб ддр4 2666 cl16 2.2к
  [​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 7 Август 2019
  На Software, gOJDO, Sukhoi и уште 9 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...