• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за Маус

  • Ја почнал/а темата
  • #1

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Во последно време се заиграв Warzone, па осеќам потреба од "посериозен" глушец. Моментално користам MX Master (кецот), кој за FPS игри е ужас.
Велам за FPS дека Dota играм со него 2-3 години и не сум осетил потреба од подобро.

Од тоа што разгледав, око ми фати Razer Basilisk X HyperSpeed.

Последен "гејмерски" маус што сум го користел е Steelseries Rival 3 и некако не успеав да го навикнам (или не знаев да го подесам како што треба). Го продадов по 2 месеци борба и кога се вратив на MX Master, се препородив.

Преферирам wireless. Буџет замислував ~50€, но би идел и до 100€ доколку навистина вреди.
Живеам во Германија, така што не сум лимитиран со понудата кај нас. Слободно препорачајте и нешто што го нема кај нас.

Благодарност!
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
494
410
Skopje

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,025
965
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Logitech G305 го убив маусов го стопив од играње и сеуште е зверка.
Бежичен е само ти треба 1 батерија да му менуваш кога ќе се потроши
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Сите различна препорака, дилемата стана трилема. :D

Денес имав повеќе слободно време, па ги разгледав овие што ги препорачавте.

Буквално секое ривју води кон "G Pro Wireless is still the best" или слично. Најчесно се споредува со Razer Basilisk Ultimate, кој пак го нарекуват G502 killer.

Искрено, би идел со G Pro Wireless, иако некако дизајнот му е ептен basic, претпоставувам магијата е under the hood.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
474
279
На слично место бев јас лани. Имам Мастер 2с за работа али за фпс ужас. Се префрлив на г903 и има навистина голема разлика во инпут лаг.

Лично, преферирам безжична периферија и би ти препорачал било што од Г серија.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
140
128
Искрено, би идел со G Pro Wireless, иако некако дизајнот му е ептен basic, претпоставувам магијата е under the hood.
Го користам g pro веќе 6 месеци, дизајнот basic но лежи добро на рака.
Играм fps игри, и многу е добар нема input lag.
Батеријата ја полнам одприлика на 1-2 недели, за 30-60 минути се полни 100%.
Засега сум задоволен, користев Steelseries Kana пред тоа.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
544
370
На гробишта
Ако немаш одреден буџет земај Razer Viper Ultimate, Model O Wireless, G Pro X, Razer Orochi V2, G305 Delux M800
ако сакаш нешто поевтино и wired Razer Viper/Mini, Zowie (кој ти одговара тебе најпојќе) Endgame XM1 (која било верзија) Coolermaster MM710/711 и ако можиш да најдиш G Wolves Hati/Skol
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,598
2,098
Благодарност на сите до препораките и одвоеното време.

Се решив за G502, дека има најсличен форм фактор до MX Master, кој одлично ми лежи.

Е сега, поиграв неколку партии Warzone, има огромна разлика, да, но сепак нуб си е нуб. Никогаш не ме бивало за FPS игри, така и ќе остане.

Најверојатно маусот ќе иде на продажба, Warzone избришана и ќе се подновам со MX Master 3.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,076
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно