1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Потребен ми е Флеш (итно)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Tawe, 20 oктомври 2014.

 1. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Итно ми треба флеш меморија 29F040B. Од AMD имам, ми треба од STMicroelectronics.

  Точен модел е ST M29F040B-70K6 (4mbit, 512x8, PLCC32), но понудете што имате од наведениот, ако ми одговара.

  [​IMG]
   
 2. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Некој да има или да знае каде или во што можам да најдам ? - Ми треба за утре итно!
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Што е разликата од AMD до ST ?
   
 4. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Стварно, што е разликата?
  Го имам у PDIP пакување нема бренд на него.
   
 5. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Па ајде сега помош. Стариот флеш на плочата е зафркнат, ја извадив програмата од него и ја запишав на нов 29F040 ист, само од AMD - и не функционира. Пробав и на друг, пак исто. Пробано е и со друг 29F040 Malaysia - ништо.

  Можно ли е во програмата да има внесено на некој начин да бара Device/Manufacture ID/Code ?

  И уште нешто, преку кој софтвер можам да го отчитам фајлот ?
   
 6. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Симни го последниот BIOS од производителот, флешни го на програмер.
   
  На stefan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Да не дојде до забуна, се работи за плоча од моторно возило, не за матична плоча за компјутер (ако на тоа сте помислиле).

  Инаку на програматор го ставам флешот, фајлот се чита од едниот и се запишува на другиот флеш се таман, но не покренува никаква функција.

  Па затоа ме интересира во кој програм можам да го видам кодот, и дали можно е да не функционира ако бара Device ID на флешот ?
   
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Како си воопшто можел да го исчиташ флешот кога самиот кажа дека е *зафркнат* :)
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Зафркнат во смисла дека не работи постојано во колото, туку прекинува.

  А го читав преку Galep 5 програматор неколку пати и нема ниту една грешка, цело време истиот фајл го дава.
   
 10. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Би го барал проблемот на друго место, штом 5 пати одчитуваш исто.
  Патем од кој модул е, crash data?!
   
 11. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко

  Содржината и да е дефектна, односно едно од местата да е со погрешна информација, секој пат ке можеш да ја гледаш, но таа постојано ке биде оштетена.
  И да ја уснимиш на 100 други еепроми, ке ја уснимиш оштетената и ке го имаш истиот ефект како и со предходниот флеш.
  Кога станува збор за автодијагностика, не е се баш толку едноставно како што изгледа.
  Тука недостасуваат 999 податоци, а ти ни даде само 1.
  :)
   
  На smdprint и bogoevski им се допаѓа ова.
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Флеш чипче ретко умира, најверојатно е некој друг проблем во електрониката.
   
  На bogoevski и smdprint им се допаѓа ова.
 13. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Постои ли некоја можност да се прочита оригиналниот фајл од флешот, бидејќи неможе да се најде на интернет ?
   
 14. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко
  Nope.
  За жал.
  Уствари ти го исчитуваш ама со оштетена содржина.
  Сега треба репрограмирање...
   
 15. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  За жал, ќе треба да се најде модулот од исто возило и иста генерација на софтвер и хардвер.
   

Сподели

Вчитување...