1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош со поставување на wi-fi мрежа !

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од acdc_stip, 16 Јуни 2010.

1. acdc_stip

acdc_stip
    Intern

8
    0
    16 Јуни 2010
    Вака дечки ми треба да помош од вас т.е како да му пренесам на комшијата интернет преку wi-fi , јас користам интернет од ROBI ( телекабел ) имам модем MOTOROLA SB5001e комшијата има десктоп комјутер и далечината од мене е околу 25 метри воздушна линија . Каже те ми се што треба да купиме и подесеме за да функционира без проблеми ... Поздрав Влатко Штип
    ПС: Дали уредот може да стои во мојата соба или треба да биде надвор некаде Фала Однапред

2. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Potreben vi e ruter ,najdobri resenija se Linksys ,na taa dalecina nema potreba ruterot da stoi nadvor ,moze slobodno da stoi vo tvojata soba ,posebno ako imas prozor na taa strana nakade sto treba da go nasocuva signalot ,potocno da go ispraka ,ne treba da ima precki pred ruterot kako sto se debeli dzidovi ,regali itn i ke nema nikakov problem ,Linksys ruterite imaat domet i do 150m preku dzidovi ,tebe ke ti bide potreben samo kabel od ruterot do pc to za internet potocno FTP kabel.Podesuvanjeto nema da ti odzeme mn ,treba da se povrze ruterot so modemot ,i potoa tvojot kompjuter so ruterot ,potoa preku wi fi da go povrzete ruterot so kompjuterot na komsijata i da se namesti zastita na wi fi mrezata WPA2 + MAC Address filtering i nisto poveke

3. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Wireless рутер и една вифи картица или УСБ стикче кај комшијата твој.

Подесување ќе оди вака :

Модем ---> Рутер --- (wifi) ---> комшија
    |
    \------- (жичено) ---> твој ПЦ

4. acdc_stip

acdc_stip
    Intern

8
    0
    16 Јуни 2010
    ок но нели треба и тој да си купи картичка некаква за прием на wi-fi сигналот ! ?

касно го видов одговорот !

А шо цена се движат картичката и рутерот !

5. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Варијанта 1: Како прво ви треба отворен простор. Односно би било подобро кога сте подалеку да можат безжичните уреди да се физички видливи еден со друг. На вас ви треба еден безжичен рутер (за делење на конекцијата), и може USB Wifi уред за примање на конекцијата кај соседот. Ќе ти треба и уште еден LAN кабел за од рутерот до кај тебе.
    Постапката е следната:
    a) Од модемот MOTOROLA SB5001e кабелот кој си го користел кај компјутерот (мрежната картица) го пренасочуваш во WAN портата од рутерот, а новиот LAN кабел го приклучуваш меѓу LAN порта од рутер и мрежна картица на компјутер.
    б) Конфигурираш конекција на Wireless Router-от, со секој рутер имаш упатство кое доаѓа со него.
    в) Кај соседот вметнувате USB стикот во usb порта (инсталација ако треба на драјвери и слично) и потоа правите wifi конекција..
    Цената на ова решение би била од 2000 денари па нагоре.

Варијанта 2: Ако сте например во зграда сместени можете и обичен LAN кабел да пуштите од прозор до прозор (доколку тоа е изводливо). Не знам за модемот дали има и USB порта, но доколку има ќе ви треба само едно 25 метри LAN кабел, и ништо друго. Ако нема ви треба обичен Router (може и Switch-за поефтино решение), и кабел.
    Цена на ова решение е од 1000 денари па нагоре

6. acdc_stip

acdc_stip
    Intern

8
    0
    16 Јуни 2010
    Варијанта 2 Отпаѓа не сме во стан во куќи живееме , и треба да рипаме дворови :D а модемот има усб порта !

7. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Kvaliteten ruter ima od 2xxx pa nagore ,moj predlog bi ti bil da zemes kvaliteten ruter na pr kako Linksys WRT54GL moze da bide i Cisco verzija bez nadvoresna antena ,toj e nekoj denar poeftin inace ovoj sto ti go predlagam e okolu 3000-4000den
    wifi karticka moze da se zeme i na staro cini okolu 500den ,nova e ~1200den
    moze da se zeme i usb wifi priemnik nov ~900den

8. acdc_stip

acdc_stip
    Intern

8
    0
    16 Јуни 2010
    Овие ги најдов кај riversoft дали тие можат да ми завршат работа ! и дали цената на рутерот зависи од тоа колку порти има ! 1-2-3-4 итн....

Ethernet Card MSI US300EX LITE Wireless USB Dongle Ralink chipset 150Mbit 754,00 ден.
    Router MSI Wireless RG300EX LITE 4-port 802.11g Ralink chipset 150Mbit 2119,00 ден.

9. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,519
    14 Мај 2008
    Машко
    Ако сакаш, јас продавам рутер D-Link DIR-615 со Wireless N, 2500 денари. Како нов е, неполн месец користен, со кутија и све.

10. acdc_stip

acdc_stip
    Intern

8
    0
    16 Јуни 2010
    Sephiroth фала другар , биде веќе земавме и завршивме работа , фала ви и на сите други кој ми помогнавте со проблемот Поздрав
    ПС ; Дечки јас ли сум ќорав :bravo: или стварно на форумот нема туторијали за фотошоп !

Сподели

Вчитување...