1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Paypal -vadam pari

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од goranzoran, 3 Јули 2012.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 2. phatass

  phatass
  Intern

  9
  2
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ти пишав приватна порака.

  Доколку би сакал одговори.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 5. popovskigoce

  popovskigoce
  Intern

  3
  0
  21 Август 2012
  Машко
  Ти пишав приватна порака.

  Доколку би сакал одговори.
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Имаш ПП.
   
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 8. Dimitar7A

  Dimitar7A
  Intern

  8
  0
  13 Декември 2012
  Машко
  Da ne mora Goran da pravi "UP" sakam da prasam nesto vo vrska sp paypal. Rabotam nekoe vreme na nekolku sigurni PTC sajtovi i pred nekolku dena si gi pobarav parite preky paypal ama mojata paypal smetka e seuste prazna iako ja verifikuvav pred nekolku meseci. Parite se sigurno prateni od nivna strana ama prasanjeto e dali nie od Makedonija mozeme da primame pari preku paypal ili samo da prakame?
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Неможе со македонски пејпал да се примаат ниту да се праќаат пари. Може само да се купува.
   
 10. Dimitar7A

  Dimitar7A
  Intern

  8
  0
  13 Декември 2012
  Машко
  Prakanje i kupuvanje za mene e isto i znam deka moze(ova go potvrdi i decko od Ermenija) ama neznaev dali mozeme da primame zaraboteni pari ama ocigledno ne moze. E sega dali ima nekoj vakvo iskustvo, kako vo ovoj slucaj da si gi spasam parite t.e vratam vo sajtovite od kade trebase da gi dobiam. Kako ide postapkata, treba da gi kontaktiram paypal ili sajtovite od kade sto trebase da gi primam parli ili i dvete strani?
  Nemojte samo da mi kazete deka treba da se zboguvam so parite, kade zavrsuvaat ovie pari vo vakov slucaj koga primacot nemoze da gi primi, ostanuvaat kaj paypal ili paypal gi vraka nazad parite kaj prajkacot po nekoe vreme.
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Праќање и купување се различни ствари. Имаш на пример 100 долари и му ги праќаш на некој другар што му ги должиш, ова е праќање. Со македонски пејпал неможе да праќаш. Можеш само да купуваш од продавници кои прифаќаат пејпал како што е ибеј на пример.
  Контактирај ги сајтовите кои требало да ти пратат пари и смени ја македонската пејпал адреса со некоја што може да прима пари.
   
 12. Dimitar7A

  Dimitar7A
  Intern

  8
  0
  13 Декември 2012
  Машко
  Ако тој што му праќам пари живее во Америка(или било која друга земја каде може да примаат пари преку paypal) тогаш не гледам причина зошто не би можело.Ограничувањата за Македонија се во однос на примање пари(влез) не во праќањето(излез). Е сега ако му праќам на некој кој има наш акаунт нормално дека неможам да му пратам пари дури и да имам амерички акаунт. Инаку 2 работи уште ме мачат:
  1. Не кажа конкретно што се случува со парите кога примачот има ограничен акаунт(како ние во МКД) и неможеме да ги примиме парите. Можеби ни ти незнаеш, во ред тогаш, ме советуваш да ги контактирам сајтовите кои треба да ми платат и така ќе направам иако добро би било да слушнам некој друг со вакво слично искуство.
  2.Велиш да го сменам акаунтот со некој каде ќе можам да ги примам парите. Како да направам таков акаунт? Читам за некои опции со Бугарија или Словенија, лесно ли е тоа да се изведе или....? И дали таквите акаутни служат само да го наполнам paypal акаунтот а после за да си ги повлечам парите ќе треба да барам алтернативи како ти на пример.
   
 13. kamenko

  kamenko
  Intern

  86
  18
  3 Јануари 2011
  a da si otvoris Skrill.
  raboti i kaj nas.
   
 14. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,341
  3,002
  4 Септември 2008
  Парите се кај тие што се обидуваат да ти ги пратат, односно парите воопшто и не се пратени. Кога некој ќе се обиде да ти прати пари на твојот PayPal од друг PayPal акаунт ќе му каже дека тој корисник односно ти неможе да примаш пари. Значи трансакцијата не е извршена и контактирај си ги тие што треба да ти префрлат пари за да договорите друг начин за префрлање.
   
  На Dimitar7A и kamenko им се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Ако не гледаш причина зошто не би можело тогаш пробај ете од твојата македонска сметка да испратиш едно евро на пример на некој со пејпал сметка кој може да прима.
  1. Парите се кај тие што требало да ти ги испратат затоа ти реков да ги контактираш нив. Ако се работи за Paid To Click сајтови тогаш многу мала е веројатноста дека ќе те исплатат затоа што повеќето се scam.
  2. Немам апсолутно никакво лично искуство со бугарски или словенечки акаунти. На оваа тема http://forum.it.com.mk/threads/paypal-Ултимативна-тема-за-совети-упатства-и-општа-дискусија.43163/page-13#post-675107 може да го побараш одговорот на твоето прашање. Знам @DrMTR го поставуваше истото прашање па можеби ќе може да ти помогне.
   
  На Dimitar7A му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dimitar7A

  Dimitar7A
  Intern

  8
  0
  13 Декември 2012
  Машко
  Имам и таму акаунт ама ретко кој сајт(барем од овие каде што работам) плаќа преку нив но ако велиш дека може да примаме пари и во МКД преку нив тогаш ќе ја користам и таа опција кога ќе имам таков избор. Инаку ми кажаа(незнам колку е точно) дека Payza добро функционира и кај нас а често ја нудат како алтернатива на paypal на многу сајтови па може да биде добро решение...
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Тоа ти така мислиш. И претпоставуваш. А некои постари членови ти објаснија убаво.
  Инаку ако е за да примиш пари - http://www.westernunion.com
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 21. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  139
  70
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  за сите што немаат доверба, ете јас можам да потврдам дека денес извадивме парички без никаков проблем и наместо провизиите да ги делам по банките ние си ги поделивме и лапнавме ;)
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  Кoлку прoвизијa земa гoрaнзoрaн зa вaдењетo?
   
 23. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  139
  70
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  6% но зависи колку вадиш имаше објавено, најдобро прашај го, пиши му пп
   
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,245
  6,363
  27 Март 2014
  Ми пиша 6%. Скапо ми е. Ке си ги вадам сам на рати.
   
 25. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  139
  70
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  секој си има своја математика... на пример мене не ми е скапо, дури ќарувам 2,5% ;)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sp1on
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,285
 2. DeepImpact
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,241
 3. DonFrozex
  Одговори:
  43
  Прегледи:
  4,824
 4. Nestoro
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  181
 5. efto
  Одговори:
  45
  Прегледи:
  3,405
Вчитување...

Сподели

Вчитување...