1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Paypal -vadam pari

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од goranzoran, 3 Јули 2012.

 1. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  287
  316
  5 Јануари 2014
  Машко
  kako povlece preku so kartica(visa) ili bank acount
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  Preku Karticka , opciata so 2 eura provizia , Visa Electron karticka od NLB ?
   
 3. sp1on

  sp1on
  Gaining Experience

  148
  82
  25 ноември 2013
  Машко
  moram da se umesam zasto
  gledam deka ovoj goranzoran pojma nema sto zboruva, znaci paypall povlekuva od tvojata bankarska smetka i prefrluva na tvojata paypall adresa/smetka za da moze da plati za soodvetnata naracka.. covekot upravo za toa te prasuva.. c.c.c. druga rabota, tebe ti e verifikuvan akaunot ama znaes li deka po novo dokolku pomines 1800$ mesecno od paypall se javuvaat na americkot tel sto ti e staven da verifukuvaat, dokolku 6 pati mesecno se konektiras od ne americka IP adresa i povlekuvas pari isto go blokiraat akauntot. Jas 7 godini ziveev vo USA potocno Miami i mnogu dobro znam sto zboruvam, proveri ja mojata prodavnica na ebay Royalhousegroup
   
 4. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  287
  316
  5 Јануари 2014
  Машко
  pa znaci kartickata ti e verify :) isto i akauntot i mozis da si trgas nego deka ti rece za kakov verifikuvan i deka ti stignale na banka valjda mislese na kartica :)
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Јас ја направив верификацијата кога работев во САД. Документите кои тогаш пејпал ми ги побара комплетно им ги доставив.
  Лимитација како твојата досега не сум сретнал. Ако си работел во САД ќе можеш сите документи кои ти ги бараат да им ги пратиш:
  Photo ID
  Proof of address (јас плаќав таму кабловска и интернет на мое име па им ја пратив сметката)
  SSN(For Noncitizens)
  Ако ја оставиш лимитацијата(што во твојов случај и не е некоја битна лимитација) и продолжиш да го користиш без да им ги пратиш документите кои ти ги бараат можно е по некое време да ја прошират лимитацијата и на праќање и примање пари. Тогаш доколку имаш пари на сметката тие ќе ти бидат блокирани. Мој совет е доколку си во можност да им пратиш се што ќе ти побараат.
   
 6. d0nez

  d0nez
  Intern

  6
  1
  21 Јануари 2014
  Машко

  Фала Горан! Имам лична карта и сметка во банка со америчка адреса, али SSN мислам дека по напуштање на САД ти е неважечки и не би сакал да ризикувам со IP адресата пошто кога поднесуваш документи ти ја регистрираат и може се да падне во вода ... а тоа не сакаме да се деси :) читав по форуми американциве се бунат дека нема право пејпал да бара лични податоци бидејќи е посредник а не банка.. али кај што има сила, нема правдина.

  sp1on добро што го спомна ова, знаеш каде може да се прочита подетално?
   
 7. vesnicka 26

  vesnicka 26
  Intern

  1
  0
  27 Јануари 2014
  Женско
  zdravo jas da prasam dali moze od payza da se prefrlat pari na makedonski smetki... pozdrav
   
 8. -echo-

  -echo-
  Gaining Experience

  100
  83
  26 Јули 2009
  @goranzoran Друже имам 250 евра на пејпал, не ми се ризикува да ги повлекувам на картичка, иако ми е верифициран, ако може да прајме бизнис ме интересира за провизија колку бараш ?
   
 9. ^SaFt^

  ^SaFt^
  Gaining Experience

  121
  57
  21 ноември 2013
  Машко
  jas imam paypal acount verificiran i imam balnce 1.50 € od pred 2 god.togas jas kupuvav od ebay bez problem .no karticata od nlb na akauntot mi e istecena i ne mi dava da ja obnovam so druga ja prepoznava zemjata.Jas akuntot go napraviv poteklo od Slovenija so adresa vo Mk so platezna kartica od Nlb.
  Moze nekako da go koristam akauntot ili da ja update karticata?????????help???
   
 10. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Мислам дека ако ја избришиш картичката пак ке останиш верификуван,ама ако адниш нова незнам дали ке бара пак верификација :)
   
  На ^SaFt^ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Можеш. Не додавај нова картица, туку користи ја Withdraw методата. Побарај по форумов повеќе детали.
   
  На ^SaFt^ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 13. Riste Sk1986

  Riste Sk1986
  Intern

  3
  1
  20 Јануари 2014
  Машко
  Пробувам да го добијам горанзоран на маил но некако не добивам одговор, дали може некој да ми даде бројче да се чујам со него, или да ми каже ако веке направиле трансакција дали се било во ред? фала однапред
   
 14. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  536
  351
  2 Март 2010
  Машко
  Во ред била секој трансакција, супер си е човекот. Пиши му приватна порака ќе ти одговори сигурно.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Riste Sk1986

  Riste Sk1986
  Intern

  3
  1
  20 Јануари 2014
  Машко
  фала ти! пробав на маил немам одговор сеуште, ке пробам приватна порака поздрав
   
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Ти пратив број на ПП и на мејл.
   
 17. Riste Sk1986

  Riste Sk1986
  Intern

  3
  1
  20 Јануари 2014
  Машко
  Znaci da potvrdam i tuka, deckoto goranzoran e legitimen, samo sto izvadivme 500 evra, pari na raka, mara za raka, iako bev skepticen i prv pat go pravam ova, svaka cast druze i fala ti!

  Prvata pomina super, deneska uste edna ke pratam
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Update
  Над $2400 5,5%
  oд $400 до $2400 6%
  од $200 до $400 8%
  од $100 до $200 9%

  За personal transactions минимумот за вадење е $100
  За business transactions минимумот за вадење е $400
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  342
  232
  24 oктомври 2010
  Машко
  Друже ме интересира дали кога ти префрлам пари, ПејПал зима провизија? Пошо ако зимаат и они и ти провизија нема ни 50% од париве да земам..
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Од амерички на амерички преку send money to friends and family не зима провизија, бесплатно е. Од европски (претпоставувам таков имаш) на амерички зима мала провизија, зависно од која држава ги праќаш и дали оди преку сметка во банка или кредитна/дебитна картичка, најчесто е 1%.
  https://www.paypal.com/webapps/mpp/paypal-fees
   
 21. Sandra89

  Sandra89
  Intern

  1
  0
  23 Септември 2014
  Женско
  Zdravo Goran!

  Sakam da izvadam pari preku tebe, prativ mail no ne dobiv odgovor ni posle tri dena. Pisi mi vo mail ili vo privatna poraka za da se dogovorime koga ke vidis. Pozz.
   
 22. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,211
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Јас вадев преку него, пред месец дена, чесен човек е, ако не си извадила слободно вади преку него, ич око да не ти трепка.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,839
  2,436
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 25. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  со goranzoran соработуваме повеќе од две години . човекот е сигурен 100 % .
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sp1on
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,395
 2. DeepImpact
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,439
 3. DonFrozex
  Одговори:
  43
  Прегледи:
  5,144
 4. Nestoro
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  207
 5. efto
  Одговори:
  53
  Прегледи:
  4,211
Вчитување...

Сподели

Вчитување...