1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Paypal -vadam pari

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од goranzoran, 3 Јули 2012.

1. Goran27

Goran27
    Gaining Experience

267
    303
    5 Јануари 2014
    Машко
    kako povlece preku so kartica(visa) ili bank acount

2. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,772
    4,327
    20 Февруари 2011
    Машко
    Preku Karticka , opciata so 2 eura provizia , Visa Electron karticka od NLB ?

3. sp1on

sp1on
    Gaining Experience

152
    85
    25 ноември 2013
    Машко
    moram da se umesam zasto
    gledam deka ovoj goranzoran pojma nema sto zboruva, znaci paypall povlekuva od tvojata bankarska smetka i prefrluva na tvojata paypall adresa/smetka za da moze da plati za soodvetnata naracka.. covekot upravo za toa te prasuva.. c.c.c. druga rabota, tebe ti e verifikuvan akaunot ama znaes li deka po novo dokolku pomines 1800$ mesecno od paypall se javuvaat na americkot tel sto ti e staven da verifukuvaat, dokolku 6 pati mesecno se konektiras od ne americka IP adresa i povlekuvas pari isto go blokiraat akauntot. Jas 7 godini ziveev vo USA potocno Miami i mnogu dobro znam sto zboruvam, proveri ja mojata prodavnica na ebay Royalhousegroup

4. Goran27

Goran27
    Gaining Experience

267
    303
    5 Јануари 2014
    Машко
    pa znaci kartickata ti e verify :) isto i akauntot i mozis da si trgas nego deka ti rece za kakov verifikuvan i deka ti stignale na banka valjda mislese na kartica :)

5. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Јас ја направив верификацијата кога работев во САД. Документите кои тогаш пејпал ми ги побара комплетно им ги доставив.
    Лимитација како твојата досега не сум сретнал. Ако си работел во САД ќе можеш сите документи кои ти ги бараат да им ги пратиш:
    Photo ID
    Proof of address (јас плаќав таму кабловска и интернет на мое име па им ја пратив сметката)
    SSN(For Noncitizens)
    Ако ја оставиш лимитацијата(што во твојов случај и не е некоја битна лимитација) и продолжиш да го користиш без да им ги пратиш документите кои ти ги бараат можно е по некое време да ја прошират лимитацијата и на праќање и примање пари. Тогаш доколку имаш пари на сметката тие ќе ти бидат блокирани. Мој совет е доколку си во можност да им пратиш се што ќе ти побараат.

6. d0nez

d0nez
    Intern

6
    1
    21 Јануари 2014
    Машко

Фала Горан! Имам лична карта и сметка во банка со америчка адреса, али SSN мислам дека по напуштање на САД ти е неважечки и не би сакал да ризикувам со IP адресата пошто кога поднесуваш документи ти ја регистрираат и може се да падне во вода ... а тоа не сакаме да се деси :) читав по форуми американциве се бунат дека нема право пејпал да бара лични податоци бидејќи е посредник а не банка.. али кај што има сила, нема правдина.

sp1on добро што го спомна ова, знаеш каде може да се прочита подетално?

7. vesnicka 26

vesnicka 26
    Intern

1
    0
    27 Јануари 2014
    Женско
    zdravo jas da prasam dali moze od payza da se prefrlat pari na makedonski smetki... pozdrav

8. -echo-

-echo-
    Gaining Experience

100
    83
    26 Јули 2009
    @goranzoran Друже имам 250 евра на пејпал, не ми се ризикува да ги повлекувам на картичка, иако ми е верифициран, ако може да прајме бизнис ме интересира за провизија колку бараш ?

9. ^SaFt^

^SaFt^
    Gaining Experience

121
    57
    21 ноември 2013
    Машко
    jas imam paypal acount verificiran i imam balnce 1.50 € od pred 2 god.togas jas kupuvav od ebay bez problem .no karticata od nlb na akauntot mi e istecena i ne mi dava da ja obnovam so druga ja prepoznava zemjata.Jas akuntot go napraviv poteklo od Slovenija so adresa vo Mk so platezna kartica od Nlb.
    Moze nekako da go koristam akauntot ili da ja update karticata?????????help???

10. stranger777

stranger777
    Gaining Experience

286
    102
    27 oктомври 2013
    Машко
    Мислам дека ако ја избришиш картичката пак ке останиш верификуван,ама ако адниш нова незнам дали ке бара пак верификација :)

На ^SaFt^ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,320
    3,716
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Можеш. Не додавај нова картица, туку користи ја Withdraw методата. Побарај по форумов повеќе детали.

На ^SaFt^ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  13. Riste Sk1986

Riste Sk1986
    Intern

3
    1
    20 Јануари 2014
    Машко
    Пробувам да го добијам горанзоран на маил но некако не добивам одговор, дали може некој да ми даде бројче да се чујам со него, или да ми каже ако веке направиле трансакција дали се било во ред? фала однапред

14. shooter

shooter
    Gaining Experience

535
    332
    2 Март 2010
    Машко
    Во ред била секој трансакција, супер си е човекот. Пиши му приватна порака ќе ти одговори сигурно.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Riste Sk1986

Riste Sk1986
    Intern

3
    1
    20 Јануари 2014
    Машко
    фала ти! пробав на маил немам одговор сеуште, ке пробам приватна порака поздрав

16. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Ти пратив број на ПП и на мејл.

17. Riste Sk1986

Riste Sk1986
    Intern

3
    1
    20 Јануари 2014
    Машко
    Znaci da potvrdam i tuka, deckoto goranzoran e legitimen, samo sto izvadivme 500 evra, pari na raka, mara za raka, iako bev skepticen i prv pat go pravam ova, svaka cast druze i fala ti!

Prvata pomina super, deneska uste edna ke pratam

18. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Update
    Над $2400 5,5%
    oд $400 до $2400 6%
    од $200 до $400 8%
    од $100 до $200 9%

За personal transactions минимумот за вадење е $100
    За business transactions минимумот за вадење е $400

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

349
    237
    24 oктомври 2010
    Машко
    Друже ме интересира дали кога ти префрлам пари, ПејПал зима провизија? Пошо ако зимаат и они и ти провизија нема ни 50% од париве да земам..

20. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Од амерички на амерички преку send money to friends and family не зима провизија, бесплатно е. Од европски (претпоставувам таков имаш) на амерички зима мала провизија, зависно од која држава ги праќаш и дали оди преку сметка во банка или кредитна/дебитна картичка, најчесто е 1%.
    https://www.paypal.com/webapps/mpp/paypal-fees

21. Sandra89

Sandra89
    Intern

1
    0
    23 Септември 2014
    Женско
    Zdravo Goran!

Sakam da izvadam pari preku tebe, prativ mail no ne dobiv odgovor ni posle tri dena. Pisi mi vo mail ili vo privatna poraka za da se dogovorime koga ke vidis. Pozz.

22. artweb

artweb
    On your way to fame

1,171
    512
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Јас вадев преку него, пред месец дена, чесен човек е, ако не си извадила слободно вади преку него, ич око да не ти трепка.

23. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  24. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  25. stefan

stefan
    Gaining Experience

349
    131
    13 Април 2007
    Машко
    со goranzoran соработуваме повеќе од две години . човекот е сигурен 100 % .

Слични теми
  1. sp1on
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    2,288
  2. DeepImpact
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    2,245