1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој torrent клиент?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од AlexM, 16 Мај 2014.

 1. emet_

  emet_
  Гостин

  за метадата од магнети не забележав дека недостасува пошо пуштив рандом торент да видам како ќе симнува и забележав дека му требаше време да се закачи за сидери и да почне да влече од нив. тоа некако ме натера да преминам на qBitTorrent кој нема никаков проблем... башка што има метадата од магнети. ;)
   
 2. cele_x

  cele_x
  Gaining Experience

  340
  471
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас го користам Vuze Azureus со години и немам намера да го мењам :cool:
  Azureus_1.jpg Vuze-Bittorrent-Client-Review-423313-2.jpg
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  Јас па со години користам уторент и немам никаков проблем. И секогаш најнова верзија си вадам.
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Само што инсталирав Qbittorrent и морам да кажам дека е одлична алтернатива на uTorrent. Го препорачувам !
   
 5. emet_

  emet_
  Гостин

  инсталирај Malwarebytes и види дали не прави никаков проблем.
  постојано се обидува да се конектира кон малициозни страни и постојано се блокираат IP адреси.
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  Немам Malwarebytes ама антивирусот не покажува ништо. Што точно пробува да се конектира и што штета прави ? И решение?
   
 7. emet_

  emet_
  Гостин

  антивирус ретко, а речиси ич не детектира како uTorrent сака да се поврзе со малициозни страни.
  за да се увериш во ова што го зборувам треба да инсталираш malwarebytes и уклучи го торент клиентот.
  за кратко време ќе забележиш предупредување како uTorrent е блокиран од таа и таа ип адреса и дека таа адреса е малициозна.

  каква штета и во колку голема мера би можела да направи некоја малициозна страна, никој не може да знае и затоа постои тоа предупредување, а за малиоцизен софтвер може да најдеш многу информации.

  на википедија има доволно информации, а за подетално треба да си побараш самиот што те интересира за малициозен софтвер и последици.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Malware
   
 8. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
 9. emet_

  emet_
  Гостин

  уклучи некој торент да се симнува преку uTorrent последната верзија, остави го malwarebytes активно нон-стоп и гледај дали ќе се појави предупредување.

  никој не рече да активираш скен, туку само да е активен и да имаш real-time protection!
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  [​IMG]

  Еве слика и од Hyper Scan. Баш ке оставам вклучено да видам што ке најде :)
   
 11. emet_

  emet_
  Гостин

 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  Еве 3-4 часа немам ниеден проблем, ниедно известување. Во моментот имам преку 80 торенти. Исто така вадам торети само од ип-торентс, па можда тракери од други торенти пробуваат да отворат конекции.
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,890
  2,466
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Остај го наредни 14 дена ќе почне да свири, барем кај мене еднаш у 2-3 дена обавезно си отвараше врски.
  Qbittorent го правеше истото.
  Само Tixati е чесен и чист ко суза :noonecare:, пробано на ист торент.
   
 14. emet_

  emet_
  Гостин

 15. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
 16. emet_

  emet_
  Гостин

 17. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Овај спрема Deluge, кој е подобар и повеќе interface friendly?
   
 18. emet_

  emet_
  Гостин

  мене повеќе ми легна qBitTorrent не поради интерфејсот туку тоа што повеќе корисници го употребуваат, а со тоа приметувам дека и пристапот до размената преку p2p е поголема.

  интерфејсите на двата клиенти горе-доле се многу слични.
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 19. emet_

  emet_
  Гостин

  и кај вас е ваква ситуација со tixati?
  сите торент клиент имаат ваков проблем или?

  [​IMG]
   
 20. Motherboard

  Motherboard
  Gaining Experience

  150
  189
  4 Септември 2015
  Машко
  Изгледа јас сум единствениот овде кој користи BitComet и можи да кажам дека сум презадоволен имаат некое рангирање со собирање на поени од Online Time и Upload со кое ти зголемуваат број на Long-Time seeds не знам колку игра улога и колку значи со самото регистирање добиваш max Long-Time seeds од 40 јас моментално сум на некоја бројка од 55. Без разлика на се добар user friendly UI нема реклами, никогаш сум немал проблеми то ми е најбитно :).

  [​IMG]
   
  На StevoB26 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  400
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Сите, држи го ова уклучено и инсталирај peerblock.
   
 22. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,890
  2,466
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Кај мене нема ваков проблем. Имам tixati 2.26 и malwarebytes premium 2.2.0.1024
   
 23. emet_

  emet_
  Гостин

  немав намера да го исклучам ама ме чуди што се случува и кај tixati.
  барем овој клиент беше еден од најчистите ама очигледно и него го пробија.
   
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,706
  7,064
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не користам Tixati, ама можеш да провериш дали во сетинзите има нешто слично како utorrent, Protocol Encryption, па да го наместиш на enabled или forced. Мислам дека ова има повеќе врска со тракерот отколку со клиентот.
   
 25. emet_

  emet_
  Гостин

  магнети користам, а тракерите се избришани на некои торенти.
   
Слични теми
 1. mac-ufs
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,223
 2. dimitars
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,273
 3. phreakout
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  797
 4. mariomako
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,210
 5. lynx
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  632
Вчитување...

Сподели

Вчитување...