1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој torrent клиент?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од AlexM, 16 Мај 2014.

 1. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  950
  516
  14 Јануари 2009
  Кој торент клиент го користите? Предлагате да се користи?
  Користам на лаптоп bittorent на десктоп utorrent нели едно те исто се, па со новиот апдејт и едниот и другиот тапа се. Смрзнуваат, крашуваат, бавно download-ираат катастрофа.
  Дали и вие кој ги користите имате слични проблеми? Со предходните верзии немав проблем.
  Ми треба едноставно торент клиентче што не зафаќа многу простор и не троши мн ресурси.
  Кој е ваш предлог?
   
 2. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  858
  765
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  utorrent со default сетинзи. За брзината обрни повеќе внимание на драјверот од мрежната.
  Кај мене конкретно е глобал на 600 а максимум пеер на 100, по три торента со по 10 мб/с ги шиба без проблем.
   
 3. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Јас користев utorent сега Bittorent нема разлика само utorent е по дефалт изглед bit малку поубав е :D
   
 4. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  950
  516
  14 Јануари 2009
  Не е проблем брзината, колку што е проблем смрзнувањето и крашувањето.
  Пример отварам нов торент file му треба 30-40 сек да се вчита.
  Одам на remove and delete data+ torrent. Смрзнува ако не одам end task ќе седи not responding 5-6min. Со претходната верзија никогаш не правел вака. Ист е случајот и со bittorent на лаптоп
  на лаптоп има windows 7 hp на desk windows 8.1
  100 % сум сигурен дека проблемот е до верзијата. Да пробалм да реинсталирам наново само ќе губам време.
  Со брзината има проблем од стард додека ги вчита сидерите некое време 2-3 мин со оваа верзија претходно и тоа одма започнуваше.
  За драјвер, на деск сум преку wifi стик.
   
 5. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  858
  765
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Имаше една опција... диск кеш, и таа ако ја исклучиш се средуваат таквите крашови. Гледам многу ја препорачуваат.
  Не си читал по нет изгледа за ова, директ тука :) то ми се свиџа
   
 6. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  669
  595
  31 Мај 2011
  qbittorrent/deluge

  уторент и остала екипа станаа срање со рекламите.
   
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  uTorrent со исклучени реклами и булшитс. Не сум имал проблеми со смрзнување (и општо) одамна, 3.4.1 верзија користам.
   
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  А да пробате BitLord. Го користам одкако постои торент. На времето ми го препорачаа и го инсталирам ссам о него. не се замарам со пробување на други. Пушташ да влече и толку, кого заврши го гасиш и толку.
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  FLEGMA, AlexM, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Пробај со BitComet и кажими како ке биде .. мислам дека ке го надминиш проблемот :)
  http://www.bitcomet.com/
   
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ако користиш оптика на т-хоме само BitTorrent ништо друго.
   
 12. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  uTorrent 2.2
  Најпогоден ми е. Поновите верзии не мебендисваат.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  326
  292
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Tixati... ама не користам често торенти
   
 14. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
 15. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Исто користам. Откако тука го препорачавте сите, а и на нет подоцна читнав, ова е изгледа најдобра верзија на µTorrent. Се после оваа верзија некако успорува, место да вадам 1,7mb/s брзината оди до 1,5 највеќе незнам зошто. Пробував Vuze, ја крева брзината ама премногу е набилдан, свашта има. Така да ова е најдобриот.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  Убедливо најдобриот :)
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  uTorrent без реклами и глупости:

  [​IMG]

  Options > Preferences > Advanced и следниве ставете ги на false
  bt.enable_pulse
  offers.left_rail_offer_enabled
  gui.show_plus_upsell
  offers.sponsored_torrent_offer_enabled
  gui.show_notorrents_node
  offers.content_offer_autoexec
   
  moongose, olikomerc, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  Не се проблем рекламите, проблем се мизерните брзини на верзиите после 2xxx.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  Гледам овој на print screen-ов има build 25302, а овој од линкот е build 25110, има нешто врска, или јок...? :)
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  Ako e 2.2.1 nema gajle :D
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 21. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Кај мене нема проблем со брзини, лета со максимум
   
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Што користиш роки? :)
   
 23. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,584
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  uTorrent 2.2.1. Ми смета што нема remote поддршка како поновите верзии, посебно на Android, но сепак подобро од спајверите, рекламите и ѓубрето што го пикаат во новите верзии.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,974
  25,207
  4 Септември 2008
  Брзината со која 2.2.1 постигнува максимален трансфер, е за неколку пати поголем од новите верзии, и не само тоа, и трансферот е двојно па и тројно поголем од некои нови верзии (во мојот случај сите!)
   
 25. red dragon

  red dragon
  Intern

  45
  9
  28 Јуни 2013
  Машко
  uTorrent 3.4.1 - Интернет од макс адсл неограничен пакет(фер плеј користење 400 ГБ). За вас мож не е добро али мене ми врши работа, брзина на спуштање се движи од 450-600 кб у 1 секунда. Ако може нешто да се смени да се спушта по брзо нема да е на одмет,предложете?;)
   
Слични теми
 1. mac-ufs
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,197
 2. dimitars
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,243
 3. phreakout
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  776
 4. mariomako
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,177
 5. lynx
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  589
Вчитување...

Сподели

Вчитување...