• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој ќе биде наследникот на Vista?

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Според ново-протечените информации на интернет, следната верзија на Windows се очекува да се појави во втората половина на 2009 година.
Новиот оперативен систем го носи кодното име Blackcomb Vienna. Според првичните планови на Microsoft новиот оперативен систем бил предвиден да се појави во 2010 година, но сепак на крај одлучуваат само RTM верзијата да биде пуштена во 2009. Изворите сугерираат дека една од најраните верзии именувана како Milestone 1 (M1) веќе им е претставена на партнерите на Microsoft. Ако цела оваа информација е веродостојна ќе излезе дека Windows Vista ќе остане само „меѓу“ верзија и ќе опстане само три години за разлика од долгиот стаж на Windows XP.


Извор:MakPCWorld
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
А добро, шо прават овие. Пред неколку месеци извадија еден оперативен систем и веќе се спремат за друг. Глупости!! Затоа поsле не се квалитетни, наместо да ги усовршуваат постоечките само вадат нови.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Одлика на Мајкрософт е да вади еден добар ОС и потоа 1-2 негови копии. Windows 98 беше револуционерен, Милениум беше негова копија, истото може да се рече и за Windows 2000. Windows XP исто така беше револуционерна верзија, Vista e негова надоградена верзија, но ништо револуционерно.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Во право си. Ај можеби ова новово ке биде нешто "револуционерно", ама јас не би сенадевал многу.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Мислам дека Vista беше промашување. Мислам дека треба да се оди побеќе кон стабилност, како и кон ефективност. Не ни зборувам за перформансите кои се потребни за нормална работа на Vista. Повеќе перформанси заземаше VISTA него другите совтвери.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Мислам дека Vista беше промашување. Мислам дека треба да се оди побеќе кон стабилност, како и кон ефективност.

За разлика од XP, Vista е далеку постабилна - од лично искуство. Ефективност? Зар не е ефективна Windows Vista?

Не ни зборувам за перформансите кои се потребни за нормална работа на Vista. Повеќе перформанси заземаше VISTA него другите совтвери.

Живееме во време кога на пазарот се појавуваат Dual Core процесори, компјутери со 4 гб рам, 200 гб хард диск и сл. Па ако немаше продукти кои ке форсираат надоградба на компоненти и купување на нови компјутер, сега ке штракафме на 486ки.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Гледајќи ја Вистата колку е супер графички направена за новиот Виндоуз неможам да замислам,иначе техничка подршка за Виндоуз Виста е до 2011 така да до тогаш сигурно ќе излезе нешто ново
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
За разлика од XP, Vista е далеку постабилна - од лично искуство. Ефективност? Зар не е ефективна Windows Vista?Живееме во време кога на пазарот се појавуваат Dual Core процесори, компјутери со 4 гб рам, 200 гб хард диск и сл. Па ако немаше продукти кои ке форсираат надоградба на компоненти и купување на нови компјутер, сега ке штракафме на 486ки.

Pa ne sum siguren deka mora taka da razmisluvame.
Jas si go kazav svoeto mislene. Mene kompjuterot mi e daleku od novite.
kazi mi iskreno zosto koga bi imal i najak kompjuter bi instaliral vista, koga tie resursi sto gi zema taa mozat da se iskoristat vo drugi celi.
 

BabaZumbula

Intern
7 ноември 2007
5
0
Decki pa zar vie vista go racunate za os.Poveke mi lici na igracka za golemi deca.
I ne e najgolem protivnik na vistata linuksot,ispadna deka najgolem protivnik e XP to i ako napravat nesto slicno OK simnuvam kapa,a vista JOK.
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
275
125
Ова воопшто не се нови информации. За 2-та нови оперативни системи на Мајкрософт, одредени странски сајтови пишуваа уште летоска. Извинете што не можам да ви дадам ликови до тие текстови.
 

Deja-Vu

Intern
28 октомври 2007
18
1
Во споредба со сегашното јадро на Windows Vista, кое е со големина од 4GB и содржи околу 5000 фајлови, MiniWin (новото јадро на Windows 7) ќе биде со големина од 25MB и ќе содржи околу 100 фајлови.

сосема нова работа, ама за тоа колку ќе биде добар ќе видиме :)
 

Deja-Vu

Intern
28 октомври 2007
18
1
па не точно 4 ама околу 4. а ако сум гршка, исправи ме.

грешки сме луѓе правиме
:)
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ова што го кажавте се само предпоставки. Може да излезе нов Windows до 2010 год.!!!. Сега повеке се доградуваат или се измислуваат нови верзии од досегашните Windows-и.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно