1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој 3Д програм би сакале да го научите?

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од imperial, 26 Јули 2012.

Кој 3Д би сакале да го научите?

 1. Maya

  45.9%
 2. Softimage

  1.5%
 3. 3D Max

  43.6%
 4. Cinema 4D

  18.8%
 5. LightWave

  2.3%
 6. Modo

  5.3%
 7. Други

  12.0%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Веројатно ќе е во склоп на темава.

  View: https://vimeo.com/230793565

  Филм на кој работев скоро 3 години. Сите симулации (екплозии, прашини, песок, дибриа и слично ) ги правевме тројца, додека целокупно беа вклучени повеќе луѓе.
  За симулација користевме Houdini (тема која ја имам отворено пред 6 години на овој форум).

  За моделирање се користеше Maya, comp - Nuke, Paint & roto - Nuke i Siluete, мечмув,-3D Equilizer.
   
  Последна промена: 5 Март 2018
  На FreakyDroid, bobipp, Tajson и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  809
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Играње со неонки малку :) c4d + Corona iron man 02.png
   
  bobipp, Tajson, temelk4 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  809
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  [​IMG]
  Interrogation room | Cinema 4D + Corona
   
  На ntb91, esquimaux, temelk4 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  одлично...
  малце како да лебдат столиците, највероватно поради некоја рефлексија на подот..
  glow-то или volumetric e? e лудница..
  колку е рендер времето и со што е рендерирано?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  809
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Bloom and Glare се во пост додадени. Рендерирано со Corona околу 45минути.
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  809
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  ПС ако сакаш да си играш со bloom and glare инсталирај корона, сега доаѓа и со corona image editor како standalone апликација. Можеш на било кој рендер да му додадеш bloom and glare и да си играш со други ситници. Се што треба да направиш е рендерот да ти биде во 32bit exr.
   
  На imperial му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Duke

  Duke
  Gaining Experience

  127
  83
  15 ноември 2016
  Машко
  Во што праеше рендер?

  Имено има ли некој код за Корона на 3дс Макс 2018? Го инсталирав, го кракував ама нешто не штима. Ми бара активациски код.
   
 8. ntb91

  ntb91
  Gaining Experience

  91
  83
  27 Март 2018
  Машко
  Има некој искуство со Lumion 8.3 Pro?
   
 9. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  со e-on vue имам одлично искуство, но бара многу многу голема процесорска моќ
  поседувма 7 ком амд рејзен 1950
   
  На ntb91 и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 10. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Со 8 не, со 6 да. Што те интересира поконкретно?
   
 11. ntb91

  ntb91
  Gaining Experience

  91
  83
  27 Март 2018
  Машко
  Ме интересираше дали има ралзика во перформанс помеѓу 8 и 8.3 зошто прочитав негде за тоа.
   
 12. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  178
  145
  20 Јуни 2009
  некој кој работи со блендер?

  ми треба за кратка консултација.
   
 13. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
  Одличен real time volumetric render за C4D.
  u-render
   
  На FiC DoGG и esquimaux им се допаѓа ова.
 14. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,410
  2,029
  12 Август 2009
  Машко
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  559
  424
  26 Март 2016
  Да се надоврзам на ова... Ако инсталираш Corona (најдобра за почетници според мене), земи ја Corona 5 (излезена е веќе неколку месеци и има значителни усовршувања во рендеринг процесот и до 30-50 проценти побрзи рендери вади во некои случаи).

  Јас Iray и Vray користам ама Corona е доста подобра за почетници. Имај на ум Corona е CPU рендеринг енџин, не знам каква машина имаш ама има рендеринг „мотори“ xD што преферираат GPU, CPU и комбинација од двата. Исто така некои енџини преферираат Nvidia over AMD. Iray пример е чисто NVIDIA оптимизиран енџин бидејќи е нивни.

  Edit: Bonus друг што доаѓа со Корона е и нејзината вградена Material Library ПЛУС (додатна material library oд SigerStudio правена специфично за Корона и за Vray којашто ја има на торентчиња на 3д дизајнерски страни) Siger Studio. Јас сум добивал одлични рендери само со базични поместувања во Корона и со користење на овие material библиотеки. Ништо друго.
   
  Последна промена: 21 Јануари 2020
 16. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  836
  809
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  @Rikimaru
  Нз дали мене по грешка ме цитираше, јас сум на Корона од првата бета, и одма купив лиценца кога испадна од финалната верзија :D
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  559
  424
  26 Март 2016
  Не знаев ТИ кому зборуваш за Корона па на твоето да додадам бидејќи имав уште нешто да кажам за Корона. :D намерно беше да си прочита дечкото шо го занима. :D
   

Сподели

Вчитување...