1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој 3Д програм би сакале да го научите?

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од imperial, 26 Јули 2012.

Кој 3Д би сакале да го научите?

 1. Maya

  44.9%
 2. Softimage

  1.5%
 3. 3D Max

  42.6%
 4. Cinema 4D

  19.9%
 5. LightWave

  2.2%
 6. Modo

  5.1%
 7. Други

  13.2%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Candice

  Candice
  Intern

  55
  16
  23 Јули 2019
  Женско
  Ти благодарам, дали може да се најде free?
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,563
  19 Јули 2013
  Основната варијанта е бесплатна. Другите се наоѓаат по торенти, каде има и туторијали за учење.
   
  На Candice му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  2/3 Архитектонски студија ќе користат 3ds Max + VRay, засега тоа е индустриски стандард за Archviz. 3ds Max можеш да пробаш со едукациона лиценца бесплатно и иди со Arnold Renderer. Некои се префрлаат на Corona Renderer, што има малку полесен learning curve во мое искуство. Во секој случај би препорачал Max за секој почетник ради тоа што е многу beginner friendly. Sketchup e дефинитивно добра beginner алтернатива, ама после некое време знае да е доста limiting во неколку области.
  Ако во иднина те интересира нешто како VR визуелизација, пробај и Unreal Engine 4, бесплатен е. Има неколку плагинчиња што лесно префрлаат Max сцени во UE4. Кога сме кај UE4, Quixel Megascans ти е бесплатна алтернатива за асети и за материјали за користење во UE4.
  --- Споени мислења, 4 Јуни 2020 ---
  Да додадам, за не-industry-standard approach каде не се замараш за тоа што се работи по фирмите, туку за персонални проекти/фриленс, исто одлична опција е Blender. Тотално е бесплатен, иди со 2 бесплатни рендер енџини(Cycles и Eevee), како и опција за Octane Render Edition што исто е бесплатен (мој омилен за GPU rendering). Моментално има премногу контент на јутуб за блендер туторијали и можно е да е полесна опција за учење на 3д софтвер од перспектива на почетник, во споредба со Max. Има одличен комјунити, open source е и вадат нови апдејти секој месец.
   
  На bobipp и Candice им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...