• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
X370 од 2016-та гдина издржа 4 генерации кој знае уште колку рефреша, што половинка од тоа би било научна фантастика за Интел. И сега АМД со Интел понашање?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
X370 од 2016-та гдина издржа 4 генерации кој знае уште колку рефреша, што половинка од тоа би било научна фантастика за Интел. И сега АМД со Интел понашање?
Буквално така, Intel понашање. Не постои техничка пречка поради која х370 не може да поддржува Ryzen 5000. Единствена причина за тоа е комерцијална одлука на AMD (и можеби партнерите, т.е. вендори кои произведуваат матични плочи).
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Често гледам зачудени членови што алчни пари-грабачки корпорации ја следат својата природа. Нема чудење тука, нивната единствена цел е дебелење на новчаниците на shareholder-ите. Апсолутно ништо друго. Нашата цел треба да биде што помалку да бидеме иззебани на крајот, затоа brand loyalty е најглупавиот став што постои. Бев на Интел, око не ми трепна да ги сменам кога Ryzen се покажа посилен за парите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Буквално така, Intel понашање. Не постои техничка пречка поради која х370 не може да поддржува Ryzen 5000. Единствена причина за тоа е комерцијална одлука на AMD (и можеби партнерите, т.е. вендори кои произведуваат матични плочи).
Така е, апсолутно
Како и да е, си го газат Интел па си имаат малку простор за рефреш. X470 however си тера даље.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Буквално така, Intel понашање. Не постои техничка пречка поради која х370 не може да поддржува Ryzen 5000. Единствена причина за тоа е комерцијална одлука на AMD (и можеби партнерите, т.е. вендори кои произведуваат матични плочи).
Технички нема пречка освен биос простор. Бета биосите мораа да дропнат сапорт за зен1 и дел од зен+ АПУа за да има место за Зен3. Значу сепак има мал технички проблем.

Инаку еве добра разработка на чипсетите, па да се знае дали некој му е доста х370, или му тееба да речеме х570. Сеоој со своите потреби и желби.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Технички нема пречка освен биос простор. Бета биосите мораа да дропнат сапорт за зен1 и дел од зен+ АПУа за да има место за Зен3. Значу сепак има мал технички проблем.
До сега стотици матични плочи имале мали BIOS-и за да ги соберат сите CPU за соодветниот сокет, па решение биле различни BIOS-и за едни или други процесори. Да не набројувам десетици модели зa AM4. Значи тоа нема никаква врска со одлуката да ЗАБРАНАТ било каков биос на X370 матична плоча да поддржува Ryzen 5000.

Инаку еве добра разработка на чипсетите, па да се знае дали некој му е доста х370, или му тееба да речеме х570. Сеоој со своите потреби и желби.
Споредвава е мега нубска. Во принцип сите чипсети XX70,BX50 поддржуваат PCI-e gen 4, единствена пречка се дизајните на матичните плочи (некаде) и секако BIOS-от што е чисто комерцијална одлука.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
253
163
Skopje
Буквално така, Intel понашање. Не постои техничка пречка поради која х370 не може да поддржува Ryzen 5000. Единствена причина за тоа е комерцијална одлука на AMD (и можеби партнерите, т.е. вендори ко произведуваат матични плочи).
Добро - точно е тоа. Но АМД ветуваше уште после првиот Рајзен дека матичните плочи во иднина ке бидат компатибилни со наредните серии на процесори И ГО ОДРЖА ветувањето ! Е сега го прекршува првпат што не значи дека веднаш е во ист кош со Интел. Можеби и со добра намера го прави тоа - бидејки постарите плочи иако имаат доволно добар ВРМ - неможат да ги подржат во потполност иновациите во новите процесори.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
До сега стотици матични плочи имале мали BIOS-и за да ги соберат сите CPU за соодветниот сокет, па решение биле различни BIOS-и за едни или други процесори. Да не набројувам десетици модели зa AM4. Значи тоа нема никаква врска со одлуката да ЗАБРАНАТ било каков биос на X370 матична плоча да поддржува Ryzen 5000.

Споредвава е мега нубска. Во принцип сите чипсети XX70,BX50 поддржуваат PCI-e gen 4, единствена пречка се дизајните на матичните плочи (некаде) и секако BIOS-от што е чисто комерцијална одлука.
Да забраната е одлука, но муабетот беше дека постојат ете и минимални технички причини. Инаку би требало да имаме ете мијимум по 3 биоса за секоја матична, па да бираат корисниците кој за кој ЦПУ им треба па да флешуваат итн, што и не е баш јузер френдли, аут оф д бокс.
Нејтив PCI gen 4, нема на под Х570. Има со додатни контролери. Има и нејтив супорт за УСБ 10Гбпс. И неколку други натицно подржани работи. Така да не е баш дека нема разлика меѓу 3хх, 4хх и 5хх чипсетите. Колку се битни за просечен корисник, тоа е друга работа.
Иначе да статијата е за широки народни маси како и пишав, да се види генерално и набрзина која генерација на чипсет што нуди. А не е ни многу нубска ако убаво ја расчиташ. Има за и против, има што е битно од новите технологии а што не е, така да за почеток не е лоша.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Срам да им е на АМД уништувачи на пазарот, каде што еден член се обидува да купи од Нексио.
Не само од Нексио, никаде ги нема овие АПУ во слободна продажба кога се најмногу потребни, а слично ќе биде и со 5000 АПУ.
 
  • Тажно
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,955
Скопје
Не само од Нексио, никаде ги нема овие АПУ во слободна продажба кога се најмногу потребни, а слично ќе биде и со 5000 АПУ.
Токму затоа не ми беше јасно тоа што спомнуваш „еден член од Нексио“ а и не ми е јасна потребата од преовеличувања како „уништувачи на пазарот“.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Токму затоа не ми беше јасно тоа што спомнуваш „еден член од Нексио“ а и не ми е јасна потребата од преовеличувања како „уништувачи на пазарот“.
Бидејќи се сеќавам дека некој сакаше да ги купи не знам дали беше ти во прашање, а претпоставувам дека има многу други кои се фрустрирани од таа одлука на АМД, можеби е престрого тоа уништувачи, но реално тоа и се во ова време кога ентри левел графичките се прескапи или пак недостапни посебно оние од поновата генерација на кое се однесува видеото, можеби не се директни виновници, но сепак придонесуваат. Еве да не испадне дека сум Интел фанбој не ги оправдувам ни нив за Ф процесорите, но они бар имаат избор сакаш Ф, сакаш К. И јас ја почуствував таа разлика со купен Ф процесор во пребилд (поради скалпинг за графичка).
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Се мислам дечки дали да земам
i5-10400F ili
Ryzen 5 2600 Графичката ми е gtx 1050ti и рам ке му сменам 16gb ddr4 3000mhz и нова матична и толку што се исплати повекје? ми кажаа Intelot, помалце пари бил и повекје фпс во игри и со овој сетуп добро ке терало. Ако може некој да помогне супер ке биде. Се извинувам ако е малце прашање надвор од темава.
 
Последна промена:

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Се мислам дечки дали да земам
i5-10400F ili
Ryzen 5 2600 Графичката ми е gtx 1050ti и рам ке му сменам 16gb ddr4 3000mhz и нова матична и толку што се исплати повекје? ми кажаа Intelot, помалце пари бил и повекје фпс во игри и со овој сетуп добро ке терало. Ако може некој да помогне супер ке биде. Се извинувам ако е малце прашање надвор од темава.
Интел е поефтин и понатам ако сакаш да апгрејднеш со и7 рецимо поисплатчливо ке ти биде, пошто АМД летнаа со цените.
Иначе со таа графичка нема да имаш разлика у фпс и со послаб 4јадрен процесор.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Да и јас мислев така i5 у мојов случај ке е болје опција, а за Графичката за Месец два ке ја мењам не е проблем тоа ке гледам да земам 1080ti. и Плус Intelov е 6 cores i 12 Threads бомба комбинација ке е и за таа цена плус нема боље мислам.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Да и јас мислев така i5 у мојов случај ке е болје опција, а за Графичката за Месец два ке ја мењам не е проблем тоа ке гледам да земам 1080ti. и Плус Intelov е 6 cores i 12 Threads бомба комбинација ке е и за таа цена плус нема боље мислам.
И гледај добро напојување да имаш за таа графичка. И дуал ченел рам.
 

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
Кај беше ова Лајк копчево 2 минути го барам ахахахаха
Мислењето е автоматски споено:

се знае без дуел ченел рам pc не ни пробувам да склопам.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,026
1,780
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Да и јас мислев така i5 у мојов случај ке е болје опција, а за Графичката за Месец два ке ја мењам не е проблем тоа ке гледам да земам 1080ti. и Плус Intelov е 6 cores i 12 Threads бомба комбинација ке е и за таа цена плус нема боље мислам.
Ако имаш во план и буџет за 1-2 месеца да земеш 1080ti сметај дека тоа ќе те кошта негде 40к.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
253
163
Skopje
Се мислам дечки дали да земам
i5-10400F ili
Ryzen 5 2600 Графичката ми е gtx 1050ti и рам ке му сменам 16gb ddr4 3000mhz и нова матична и толку што се исплати повекје? ми кажаа Intelot, помалце пари бил и повекје фпс во игри и со овој сетуп добро ке терало. Ако може некој да помогне супер ке биде. Се извинувам ако е малце прашање надвор од темава.
За Gtx 1050Ti ти е добар и едниот и другиот процесор - ќе ја тераат до максимум без проблем. Разлика ке приметиш на картичка Gtx1080 и нагоре - Интел ке дава повеќе фрејмови...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Се мислам дечки дали да земам
i5-10400F ili
Ryzen 5 2600 Графичката ми е gtx 1050ti и рам ке му сменам 16gb ddr4 3000mhz и нова матична и толку што се исплати повекје? ми кажаа Intelot, помалце пари бил и повекје фпс во игри и со овој сетуп добро ке терало. Ако може некој да помогне супер ке биде. Се извинувам ако е малце прашање надвор од темава.
А што има тука за мислење???
10400F е побрз од R5 2600 скоро во секое можно сценарио(особено многу подобар во игри кога ќе си купиш пристојна графичка картичка), грее и троши помалку.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Intel sockets: 1156, 1155, 1150, 1151 нешто многу 11-ки и 5-ки во мочаниве сокети низ цели 10 години, чунки многу било потребно нови сокети....
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
А што има тука за мислење???
10400F е побрз од R5 2600 скоро во секое можно сценарио(особено многу подобар во игри кога ќе си купиш пристојна графичка картичка), грее и троши помалку.
Нема мислење. Освен делот грее и троши повеќе. Тука се двата скоро исти, неприметно. 2 години постар и понов процесор
View: https://youtu.be/PWbL8p_Jij0?t=5m32s


Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нема мислење. Освен делот грее и троши повеќе. Тука се двата скоро исти, неприметно. 2 години постар и понов процесор
View: https://youtu.be/PWbL8p_Jij0?t=5m32s


Sent from Телефон using Tapatalk
Температурата и греење се две комплетно различни работи, т.е. величини. Едната се изразува со степени, а друата во вати/џули. Покрај тоа воденото ладење има таргет кој може да го постигне со една или друга ладилна моќ, да не навелгуваме за дизајнот на куќиштето и слично бидејќи како што кажав температурата нема допирна точка со греењето.

На видеото кое го имаш приложено не се прави споредба на потрошувачката и греењето (тоа е практично една иста работа кај процесорите, т.е. 99.9% од потрошената енергија за пресметки се претвора во топлина) на процесорите. Има споредба на два различни системи каде едниот има процесор, графичка картичка и рам меморија многу повеќе оптоварени отколку другиот при што обемот на завршени работи како и севкупната потрошувачка на системот е поголема.

Потрочуваката и греењето точно се мерат при завршена задача. Techpower-up обично има такви графици, па еве за споредба(изолирана, само CPU задачи):Na Ryzen 5 2600 му треба 50% повеќе енергија за single-thread и 16% повеќе енергија за multi-threaded задачи.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно