• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ехе стигна интел да биде best bang for buck times change :)
Со месеци веќе Intel ја носи таа титула. I3 10100f, 10400f и i7 10700f нудат повеќе перформанси за парите од било што на AMD со ист број на јадра.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,883
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Уште да беше само до перформансите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,883
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,611
988
Веќе е достапен во Немачка, не би било чудно и кај нас да дојде за недела дена, во нексио на пример.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

:)
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Колку добри станале интегрираните графики, можат да се носат со 1030 Гддр4 или постари графики како нвидија ГТ 610,710,720,730.
View: https://youtu.be/2H1B7ibjJZg
Па AMD направија таква интегрирана со Ryzen 2200G , 2400G - vega8/11.
Интеловата Xe интегрирана е појака од , ама ја има само на скапите лаптопи со 8 јадрените процесори.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,341
1,554
Еми променија до 3000 серија за првата генерација. Што и да вериле џабе им е сега, компанија како компанија тоа е...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701

Нели AMD процесорите ќе беа компатибилни на сите плочи??
@StefAngel @toshex ?
Па теоретски и се. Замисли 3хх серијата исдржа званично 3 генерации и 2 рефреша, 4хх 2 генерации и 2 рефреша, и има и бета биоси и за рајзен 5000.
Значи процесорите се компатибилни, нешто што интел не заебаваше порано па мењавме плочи на секоја генерација. Политиката на АМД не е компатибилна т.е. не се конзистентни на тоа што го тврдеа на времето дека 3хх чипсетот ќе поддржи се до 2020г.
Значи факт е дека дури и х370 со апгрејднат биос тера рајзен 5000 без проблем. Нешто како што Xeon-ите возеа на 775 со модуван биос. Значи неофицијално.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv
AMD сo Intel понашање...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Очекуваш поинакво однесување на америчка корпорација од она што го знаеме?

(реторичко е прашањево)
Не. Ама на форумов вени испосекоа по AMD, а во секој втор пост отекуваа за компатобилност и идна надградба. Па затоа само побарав коментар...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не. Ама на форумов вени испосекоа по AMD, а во секој втор пост отекуваа за компатобилност и идна надградба. Па затоа само побарав коментар...
Мислам дека премногу форсираш наратив на некои фан-бојс тука. Реалноста е дека (освен за 15 годишни деца) најдоброто сценарио за потрошувачите е да има здрава конкуренција со што ќе добиваме подобри производи по пониски цени.

Да се величаат Интел или АМД апсолутно нема поента, не се Барса или Реал...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,277
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно