• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    136
  • Анкетата е затворена .

PrinsGraphic

Intern
16 септември 2015
15
2
Прилеп
Во моментов Intel нуди повеќе перформанси за парите од AMD. Поточно 10-та генерација на Intel нуди најмногу за парите. Во рамки на буџетот и можда нешто ситно плус мислам дека може скоцка конфигурација со i9 10900F, 64GB DDR4-3200, RTX 2060, 500GB NVMe, 1TB HDD. Ќе ти пратам соодветна понуда по ПП.

Не се согласувам дека на некаков рок ќе добие нешто од AMD платформата. Процесор е, не е графичка картичка па да излезат драјвери и да стане побрз. Исто така платформата нема иднина. Наредната генерација Zen 4 ќе биде на комплетно нов сокет со различен тип на меморија (DDR5), па така нема ништо да добие во идина со AMD варијантата.

Годинава ќе биде Zen4 или наредната оти не е дека морам утре да го земам конф. Ако имам повеќе опции по 3 месеци би почекал, сепак не е ова нешто за кратка употреба во план сум да го користам сигурно едно 3/4 години.

сепак фала ви на одговорите
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Годинава ќе биде Zen4 или наредната оти не е дека морам утре да го земам конф. Ако имам повеќе опции по 3 месеци би почекал, сепак не е ова нешто за кратка употреба во план сум да го користам сигурно едно 3/4 години.

сепак фала ви на одговорите
Зен 4 е далеку година дена и кога ќе искочи ќе биде изгор скап.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.653
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Годинава ќе биде Zen4 или наредната оти не е дека морам утре да го земам конф. Ако имам повеќе опции по 3 месеци би почекал, сепак не е ова нешто за кратка употреба во план сум да го користам сигурно едно 3/4 години.

сепак фала ви на одговорите
Ко шо рече Миле, Zen 4 ќе дојде догодина и сумарно платформата со него ќе биде многу скапа бидејќи покрај тоа што процесорот ќе биде скап, ќе бара најнова матична плоча и најнов тип на меморија DDR5 која кога ќе излезе ќе биде (огин го гори Брезово) скапа. Генерално ќе го купуваат ентузијасти со длабок џеб кои сакаат да го имаат најдоброто и најновото, додека за останатите ќе биде неисплатлив.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.534
6.995

https%3A%2F%2Fs3-images.gamingbible.co.uk%2Fs3%2Fcontent%2Fe527b81560ee3d75ad202620b45ef5f9.png


Ако се прашувате зашто го нема @gOJDO деновиве...


The driver, when asked to step out of the vehicle and searched, had hundreds of CPU chips strapped to his legs and ribs. 256 of the little blighters, to be exact - a mix of Intel Core i7-10700s and i9-10900Ks.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

https%3A%2F%2Fs3-images.gamingbible.co.uk%2Fs3%2Fcontent%2Fe527b81560ee3d75ad202620b45ef5f9.png


Ако се прашувате зашто го нема @gOJDO деновиве...


The driver, when asked to step out of the vehicle and searched, had hundreds of CPU chips strapped to his legs and ribs. 256 of the little blighters, to be exact - a mix of Intel Core i7-10700s and i9-10900Ks.

На пане изглеа од овие му дале во Сексио.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.653
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Комедија :rolleyes: маркетингот на Интел пуштен на најјако.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.221
3.656
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Анкетава е нерелевантна, треба да се пушти наново.
Се согласувам, плус местенка е.
Има снимки како по 500 денари им нудат на луѓе да гласаат за АМД. :rolleyes:
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.303
2.561
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.653
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Комедија :rolleyes: маркетингот на Интел пуштен на најјако.
? Не разбирам кој дел ти е комчен и во што се состои маркетингот?

12-та генерација на Intel е тоа што требаше да биде 9-та генерација. 12-та генерација ќе си гази и во перформанси и во ефикасност. Конкуренција во перформанси и ефикасност ќе и бидат Ryzen 6000 (Zen 3+) кои требаат да излезат некој месец подоцна. Ryzen 7000 (Zen 4) ќе треба да ги врати AMD повторно на врвот, но не со некоја значителна разлика во перформанси. Воедно Intel нема да седат со скрстени раце, па очекувам и тие да се појават со коњ за трка кога ќе излезат Ryzen 7000.

Како и да е, ентузијастичките системи со 12-та генерација ќе се значително поскапи поради тоа што DDR5 ќе биде многу поскап на почеток, а исто и соодветните матични плочи со Z690 нема да бидат воопшто ефтини. AM4 + Ryzen 5000/6000, како и LGA1200 + Intel 10/11 gen ќе нудат најдобар однос на перформанси/цена и кај нас во нареднава година ќе бидат најпродавани платформи.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.659
11.006
Скопје
47% ? Малце претерале. Плус претпоставувам на W11 е бенчот, само таму работи адлер, а АМД е осакатен ради мајкрософт :)

После ќе бидат -15% околу 30%, па после 3 од карти - 25%, па CPU-Z има 0 релевантност во бенчмарк -20% и на крај ќе стигне на исто со 5600х во Cinebench, па АМД ќе извади нов процесор и така.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
? Не разбирам кој дел ти е комчен и во што се состои маркетингот?

12-та генерација на Intel е тоа што требаше да биде 9-та генерација. 12-та генерација ќе си гази и во перформанси и во ефикасност. Конкуренција во перформанси и ефикасност ќе и бидат Ryzen 6000 (Zen 3+) кои требаат да излезат некој месец подоцна. Ryzen 7000 (Zen 4) ќе треба да ги врати AMD повторно на врвот, но не со некоја значителна разлика во перформанси. Воедно Intel нема да седат со скрстени раце, па очекувам и тие да се појават со коњ за трка кога ќе излезат Ryzen 7000.

Како и да е, ентузијастичките системи со 12-та генерација ќе се значително поскапи поради тоа што DDR5 ќе биде многу поскап на почеток, а исто и соодветните матични плочи со Z690 нема да бидат воопшто ефтини. AM4 + Ryzen 5000/6000, како и LGA1200 + Intel 10/11 gen ќе нудат најдобар однос на перформанси/цена и кај нас во нареднава година ќе бидат најпродавани платформи.

Споредба на 10 јадрен процесор со 6. Споредба во CPU-Z кој е синтетички и краткотраен, што фаворизира кратки бурстови. Тестирано на W11 другарчето на Алдер кое му одмага на АМД. Не е спомната цена, не е спомната потрошувачка на енергија... прилично за смеење е работава, бустање само безвредни таканаречени бенчмарци. Секое сабајле во feed добивам по една ваква комедија, се испокакаа ама не им оди кај упатените.
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.653
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Споредба на 10 јадрен процесор со 6. Споредба во CPU-Z кој е синтетички и краткотраен, што фаворизира кратки бурстови. Тестирано на W11 другарчето на Алдер кое му одмага на АМД. Не е спомната цена, не е спомната потрошувачка на енергија... прилично за смеење е работава, бустање само безвредни таканаречени бенчмарци. Секое сабајле во feed добивам по една ваква комедија, се испокакаа ама не им оди кај упатените.
Ако го споредиме singlecore резултатот со оној кој може да се постигне со Ryzen 5000 CPU на Win 10 очигледна е предноста на Alder Lake. На пример, јас со здраво оптимизиран/клокнат Ryzen 9 5900X и оптимизирани мемории @3467 CL16 имам постигнато 683 на Single Core во CPU-Z бенчмаркот (на Win 10):

Секако дека ова е синтетички тест и дека не е репер за нешто, но ако побараш на нет ќе најдеш и други тестови на Alder Lake кои ветуваат солидни перформанси генерално. На пример:

Нејсе, за брзо ќе има официјални ривјуа од реномирани сајтови, па ќе видиме дали овие leaks се комедија или хорор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нејсе, за брзо ќе има официјални ривјуа од реномирани сајтови, па ќе видиме дали овие leaks се комедија или хорор.

Тоооо, тоа се чека. Да ја ставиме и цената и ефикасноста на кантар, достапноста и цената на останатите компоненти, total cost of ownership, перформансите во Windows 10, Linux и слично.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.022
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Кога точно треба AlderLake да се појави у продавница?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.653
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тоооо, тоа се чека. Да ја ставиме и цената и ефикасноста на кантар, достапноста и цената на останатите компоненти, total cost of ownership, перформансите во Windows 10, Linux и слично.
Нема збор пишано за цената во leak-овите, шо ја мешаш?
И кого го заболе за перформанси во Linux? 0.1% корисници?
 

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
212
231
View: https://mobile.twitter.com/tum_apisak/status/1452863833953824771


Редно е интел после толку време на нова архитектура да ги турни АМД, haters gonna hate.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема збор пишано за цената во leak-овите, шо ја мешаш?
И кого го заболе за перформанси во Linux? 0.1% корисници?
Па затоа реков дека се комедии овие споредби. Алдер лејк може ќе победи ама ако е со цена во плафон пак губи во однос цена/перформанси што е и најважниот показател од се.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.303
12.489
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
View: https://mobile.twitter.com/tum_apisak/status/1452863833953824771


Редно е интел после толку време на нова архитектура да ги турни АМД, haters gonna hate.
Редно? Ако направиле добар процесор во ред е, ако не тогаш редот нема никаква врска. Останува да се почека и види, вака со оптимални слабо-опфатни бенчмарци не изгледа баш ветувачки.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.526
4.363
И кого го заболе за перформанси во Linux? 0.1% корисници?
Легендарно прашање. Само незнам каде се расфрлаш со такви огромни проценти, малку симни се на земја, ти фалат 2-3 нули 0.001%.
42708726.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.381
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно