• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
Температурата и греење се две комплетно различни работи, т.е. величини. Едната се изразува со степени, а друата во вати/џули. Покрај тоа воденото ладење има таргет кој може да го постигне со една или друга ладилна моќ, да не навелгуваме за дизајнот на куќиштето и слично бидејќи како што кажав температурата нема допирна точка со греењето.

На видеото кое го имаш приложено не се прави споредба на потрошувачката и греењето (тоа е практично една иста работа кај процесорите, т.е. 99.9% од потрошената енергија за пресметки се претвора во топлина) на процесорите. Има споредба на два различни системи каде едниот има процесор, графичка картичка и рам меморија многу повеќе оптоварени отколку другиот при што обемот на завршени работи како и севкупната потрошувачка на системот е поголема.

Потрочуваката и греењето точно се мерат при завршена задача. Techpower-up обично има такви графици, па еве за споредба(изолирана, само CPU задачи):Na Ryzen 5 2600 му треба 50% повеќе енергија за single-thread и 16% повеќе енергија за multi-threaded задачи.
ТЛ;ДР Трошат и Греат скоро исто, поефикасен е Интелот.
И самите што ги наведе го викаат истото. Имаш Power consumption и Efficiency,. Ти одбра ефикасност да прикажеш за кое не коментирав.

Температури Intel Core i5-10400F Review - Six Cores with HT for Under $200

Потрошувачка се мери во Ватичасови. Во Вати снага или Работа во единица време, она consumption што го викаат енглезиве. Енергија или Работа во Џули. Вати е Џули во секунда.
Е сега првпат гледам на форумов разговорно, да некој овде вака го толкува горново иако е технички точно. Но, греење или најчесто овде кај нашава бранша потрошувачка (се сложувам со 99%) е количество генерирана топлина (енергија) во единица време, Што кај двата системи е скоро исто. Системите освен процесорот и матичната нели се исти, така незнам кај виде големи разлики.
Значи, грееат и трошат исто, во исто време, независно колку се оптеретени. Да многу е повеќе оптеретен процесорот за време на 1 саат играње На ХУЗ игра, но замисли после тој саат потрошил исто Вати колку и Интелот.
Она што го покажуваат твоите графици е енергетска ефикасност на системот. Т.е. за да заврши одредена работа ќе потроши помалку енергија. Ама ова е битно ако мериме работи кои се со дефиниран крај (пресметка на Пи, или Рендер на сцена). Тука да Интелот е поефикасен, бидејки таа завршена работа ќе ја изврши со истата потрошувачка/сек Како и АМД но за Пократко време, па и потрошената енергија ќе е помала.
Но ако мериш во игри (како на видеото), или секојдневни активности каде немаш "дефинирана" цел (ќе карикирам Тимс, скајп, 2 саати) сметката у ЕВН ќе ти е иста.
И досега на форумов и од тебе и од други, првпат гледам бекој да мери работа т.е. КЈ, и се знае што мислиме кога ќе се каже греење и трошење на систем. Просто кажано секогаш збориме на кој процесор полесно пржиме јајце на око, и кој систем троши повеќе од штекер ако го бапнеш на ватметар.
И на крај 13% поефикасен во мултикор после 2 години, страшна работа стварно.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv
Поентата е дака за тој саат системот со Интел ќе обработи на пример 20000 фрејмови, а на АМД 16000 фрејмови. Графичката картичка во случајот кога обработува 20000 фрејмови за исто време ќе потроши значително повеќе енергија и ќе грее многу повеќе за тоа време отколку кога би требала да обработи 16000 фрејмови. Исто е и со РАМ меморијата и CPU, бројот на операции кои ќе го извршат за припрема на 20000 фрејмови е значтелно поголем во однос на 16000 фрејмови, а со тоа и потрошената енергија.
Кога би се дала иста задача на двата системи, тој со Интелот ќе потроши помалку енергија.
Е сега околу греењето може да дискутираме. Кога би се пуштил Intel процесоорт да работи со иста брзина како AMD ќе грее со помалку W. Значи ако имаме некој лајт ворклоуд кој двата системи можат да го хендлаат со иста брзина тогаш системот со Intel ќе грее помалку W топлина во куќиштето и за исто време ќе потроши помалку енергија споредено со системот со AMD.

Околу технологијата, intel-овиот процесор носи архитектурата Skylake од 2015-та година и производствен процес од 2014-та. Ryzen-от носи архитектура Zen+ од 2018-та година, а производствен процес од 2013-та.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,391
2,760
@marv
Поентата е дака за тој саат системот со Интел ќе обработи на пример 20000 фрејмови, а на АМД 16000 фрејмови. Графичката картичка во случајот кога обработува 20000 фрејмови за исто време ќе потроши значително повеќе енергија и ќе грее многу повеќе за тоа време отколку кога би требала да обработи 16000 фрејмови. Исто е и со РАМ меморијата и CPU, бројот на операции кои ќе го извршат за припрема на 20000 фрејмови е значтелно поголем во однос на 16000 фрејмови, а со тоа и потрошената енергија.
Кога би се дала иста задача на двата системи, тој со Интелот ќе потроши помалку енергија.
Е сега околу греењето може да дискутираме. Кога би се пуштил Intel процесоорт да работи со иста брзина како AMD ќе грее со помалку W. Значи ако имаме некој лајт ворклоуд кој двата системи можат да го хендлаат со иста брзина тогаш системот со Intel ќе грее помалку W топлина во куќиштето и за исто време ќе потроши помалку енергија споредено со системот со AMD.

Околу технологијата, intel-овиот процесор носи архитектурата Skylake од 2015-та година и производствен процес од 2014-та. Ryzen-от носи архитектура Zen+ од 2018-та година, а производствен процес од 2013-та.
Пак ти збориш за ефикасност а не за потрошувачка и греење. Ги виде линковите од tech?
Ама ајде нека е. Ќе видиме следен пат кога ќе дискутираш дали ќе останеш на ефикасност или не.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Превари ме. И ја го изгледа пред 15мин.
Затоа не треба да се брза да се купуваат нови плочички, не проверени. Да минат едно 5-6 месеца со бааги ревјуа си требе.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
145
130
View: https://youtu.be/g3AEj3x39vQ


Intel Божем бест-бај , ама рачунај дека за плоча ке мора да дадеш плус - зошто поефтиниве плочи не ги бидует...
VRM throttle се случува кај секоја плоча, и кај амд и кај интел.
Затоа се зема плоча со повеќе VRMs.

1620834994844.png
1620835011745.png
И reviewers почнаја да го тупат, ајде сега одново нека направи тест и со power limits removed на i5.
Мислењето е автоматски споено:

И порано можи сум кажал, ги избегнувам HWU.
Не даваат доволно детали на нивните тестови кога се тестираат intel/Nvidia.

Каква конфигурација се користи, колку температура има VRM или процесорот додека се прави C23 тестови итн.
Едино за монитори кога тестираат гледам видеа на HWU.
Ако сакате подетални видеа, следете ги Optimum Tech и Gamer Nexus.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,019
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно