• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Две интернет конекции на еден рутер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

RISTOVRISTO

Intern
23 јануари 2010
11
0
Имам две интернет конекции и сакам да ги ставам на еден рутер. Проблемот е во тоа што се работи за безжична мрежа и кога ќе се поврзат повеќе клиенти и во исто време и ќе почнат да користат некоја апликација (пр. Skype video call) почнува да сецка. Земени се најбрзите интернет пакети кои се достапни во овој момент. Кои се моите решенија за овој проблем? Дали со земање на повеќе интернет конекции од различни провајдери (пр. Т-home и Кабловска) ќе го реши мојот проблем и ако ги реши како ги можел да ги ставам на еден рутер т.е на една бежична мрежа? Некоја сугестија за рутери или слична опрема.
Благодарам однапред
 

Brutalic

Gaining Experience
7 септември 2012
197
94
Calgary, Alberta
www.vsnsolutions.net
Имам две интернет конекции и сакам да ги ставам на еден рутер. Проблемот е во тоа што се работи за безжична мрежа и кога ќе се поврзат повеќе клиенти и во исто време и ќе почнат да користат некоја апликација (пр. Skype video call) почнува да сецка. Земени се најбрзите интернет пакети кои се достапни во овој момент. Кои се моите решенија за овој проблем? Дали со земање на повеќе интернет конекции од различни провајдери (пр. Т-home и Кабловска) ќе го реши мојот проблем и ако ги реши како ги можел да ги ставам на еден рутер т.е на една бежична мрежа? Некоја сугестија за рутери или слична опрема.
Благодарам однапред
Друже,

Иако имаш пакети купено од два различни провајдери, сепак треба да го конфигурираш твојот дел од мрежата за да ги користи овие два излези на интернет. Треба да имаш конфигурирано начин на Load Balancing. Има неколку начини ова да се конфигурира. Еден начин е со користење на access lists и со ограничување одреден дел од мрежата во еден Vlan, и остатокот во друг vlan, со кој потоа можиш да контролираш кој каде да биди пратен. Друг начин е со користење на Cisco Express Forwarding (cef), доколку имаш cisco опрема.

Други начини... доколку имаш два рутери и доколку се cisco, можеш да конфигурираш HSRP, а ако немаш cisco опрема, наместо HSRP, користи VRRP. Ова е малку подобро по мое мислење, по што би имал добра контрола на сообрајќајот и две патеки од LAN-от, со што можеш да конфигурираш Redundancy. Исто, со одвојување на сообрајќајот во неколку посебни Vlan. Сега, незнам колку ти е голема приватната мрежа, колку компјутери поддржуваш? 5? 10? 50? Од овие фактори ќе зависи во што да се инвестира. И, крајно решение од мене... земи си оптика пакет од само еден провајдер. :)

Како и да е, јас прво би разговарал со провајдерите и би ги прашал нив дали би можеле да дадат некаква солуција на она што корисникот сака да го постигне.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

RISTOVRISTO

Intern
23 јануари 2010
11
0
Друже,

Иако имаш пакети купено од два различни провајдери, сепак треба да го конфигурираш твојот дел од мрежата за да ги користи овие два излези на интернет. Треба да имаш конфигурирано начин на Load Balancing. Има неколку начини ова да се конфигурира. Еден начин е со користење на access lists и со ограничување одреден дел од мрежата во еден Vlan, и остатокот во друг vlan, со кој потоа можиш да контролираш кој каде да биди пратен. Друг начин е со користење на Cisco Express Forwarding (cef), доколку имаш cisco опрема.

Други начини... доколку имаш два рутери и доколку се cisco, можеш да конфигурираш HSRP, а ако немаш cisco опрема, наместо HSRP, користи VRRP. Ова е малку подобро по мое мислење, по што би имал добра контрола на сообрајќајот и две патеки од LAN-от, со што можеш да конфигурираш Redundancy. Исто, со одвојување на сообрајќајот во неколку посебни Vlan. Сега, незнам колку ти е голема приватната мрежа, колку компјутери поддржуваш? 5? 10? 50? Од овие фактори ќе зависи во што да се инвестира. И, крајно решение од мене... земи си оптика пакет од само еден провајдер. :)

Како и да е, јас прво би разговарал со провајдерите и би ги прашал нив дали би можеле да дадат некаква солуција на она што корисникот сака да го постигне.

Фала другар на помошта. А што се однесува за оптика сеуште нема во моето место. Инаку се работи за WLAN до некаде околу 30-40 клиенти од кои да речеме дека 20-тина би користеле во исто време skype call.
Поздрав
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како што кажа Brutalic, решенија има. Bottom line е нема за ефтини пари. Ефтини Load Balancing dual wan рутери што јас ги користам се TP Link TL-R480T+ (4000 ден.). Имаш два WAN влеза, само рачунај дека ќе треба да си средиш VLAN пошто две живи IP ќе имаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,019
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно