• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Btw ..Уште една добра вест :

Не може да е добра вест кога владата превзема нешто (макар да е тоа и некаква си дозвола на некој да му одобруват).

Конкретно во овој случај нема да бидат само банките што ќе ни ги внесат во крипто мрежите, глеј сеа како ќе покушаат и сите регулации да ги наметнат и врз валидаторите/копачите и врз програмерите што работат во овие мрежи.

Единствена добра вест е кога не игнорираат како да не постоиме, ама таа фаза заврши нажалост.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Кај што меша влада прсти знаеш дека ќе го расипе.
да,
како на пример: писменост, универзално образование, здравство, инфраструктура, гарантиран пристап до основни потреби, заштита на екологијата, човекови права, сообраќајни правиле - се тоа глупости.

Порано беше подобро, кога си живеевме во сопствената пештера и ако нешо ни се свиѓа бапап со стапот и со го зимаш.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
да,
како на пример: писменост, универзално образование, здравство, инфраструктура, гарантиран пристап до основни потреби, заштита на екологијата, човекови права, сообраќајни правиле - се тоа глупости.

Порано беше подобро, кога си живеевме во сопствената пештера и ако нешо ни се свиѓа бапап со стапот и со го зимаш.
Заборави да наведеш мерки и заштити од пандемии.

Пошто изгледа ќе има недостаток на вакцини против ковид во македонија, радо ти ја отстапувам мојата, јас ако треба ќе одам и во пештера да живеам, молам само шо побрзо до одиш и да си го подигниш здравството од владата.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,244
1,471
да,
како на пример: писменост, универзално образование, здравство, инфраструктура, гарантиран пристап до основни потреби, заштита на екологијата, човекови права, сообраќајни правиле - се тоа глупости.

Порано беше подобро, кога си живеевме во сопствената пештера и ако нешо ни се свиѓа бапап со стапот и со го зимаш.
Радо би живеел во пештера него некој да ти краде данок и да ти се фали види што направивме. Лесно е со туѓи пари, нека направат сами вредност. Гласаш со сопствени пари, ама немаш каде да гласаш каде ќе иде тој данок.
Што се работи за образование и здраство гледам цвета што е државна сопственост.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не гледам некој да се згна да иде до Зимбаве - кај шо нема данок, а скоро ни да нема држава. Ајде тргај
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,244
1,471
Не за мене е Хонг Конг или Сингапур. Минимална контрола на власта максимална слобода. Колку сакаш повеќе Бенефити толку помалку имаш слобода на избор. Ти препорачувам да го погледнеш Милтон Фридман
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сингапур
Како беше оној вицот:
» Ayn Rand, Rand Paul, and Paul Ryan walk into a bar. The bartender serves them tainted alcohol because there are no regulations. They die. «

У секој случај, точно дека ова е off-topic, се извинувам. Само кога ќе ме изнервираат drive-by недоквакани политички пароли, морам да изреагирам.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Арно шо не постоеше трговија меѓу луѓето додека не се измислија регулации, оти ќе бевме иструен сој досега.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Читав за LCX дека зеле некои лиценции на Financial Market Authority (FMA) во Лихтенштајн (линк). Од она што го опишуваат, се уште е млад и “испод радарот“ но може да се купи со оглед на тоа што цената е мала и може да оди малце нагоре.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,467
1,086
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
otvoriv payoneer smetka. pred da mi pratat pari na smetkata mi vikaat treba set up da i napravam.ke moze nekoj da mi objasni kako da napravam set up?
blagodaram odnapret moze i na mall
[email protected]
Погледни ја темата за пејонир тука. За да ти ја испратат картичката ќе ти побараат неколку податоци од тебе како и слики од документи, тоа ќе си видиш преку акаунтот, ќе стои што треба да верификуваш. (види ги последните страни од пејонир темата).

Пејноир забранува користење на нивните картички за крипто, од она што знам до сега.
Така да внимателно, со оглед на тоа што прв пат се сретнуваш убаво прочитај.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
114
144
Добра анализа и предвидување за иднината на крипто од коментар на Zerohedge:

Прв дел:

Just some thoughts on Price Discovery ... which is
suppressed in Gold markets, but not with Bitcoin. But over time I really
suspect that will change. Even as someone who also values privacy and
strongly supports Monero, I think this will also hit Monero.

Monero will continue as an actual currency with real world usage.
Bitcoin is different.


My current guess about what is going on:

Bitcoin will continue to be allowed - as controlled opposition - and
even get subtle support. It is fully traceable and has such low
transaction capacity that its fees will make it useless for normal low
value transactions. But it will remain permissionless to give the
appearance of an escape valve to Joe Public.

Once its USD/BTC exchange rate goes totally ballistic, and the wealthy
have accumulated a good stake from the weak hands during the rise (pump
and dump strategy), they will push their 'walled garden' option into
effect. PayPal is the first one. Joe Public buys 'BitCoin' but can not
move it outside PayPal to a non-custodial wallet. Is that really Bitcoin
? - no - but Joe does not understand this, just as he does not
understand the CME paper gold is not real gold. And PayPal then 'prints'
as many fake Bitcoin as they like and never get audited against the
blockchain.

This will function in the same way as the CME does to have lots of GLD
(paper gold) to use USD/GLD pricing to suppress the physical gold price.
The same strategy will eventually be used for suppressing any further
rise in the USD/BTC exchange rate. It will work because it relies on the
human factors of Joe Public, and they have not altered - for many
millennia.

Joe Public is either unable or unwilling to 'be their own bank' with a
non-custodial Bitcoin wallet. So that is probably 80% of the population
who will be herded in to PayPal, CoinBase and other custodial third parties.


One question is, what is the target upper USD/BTC exchange rate that the
CBs have decided on. The JPMorgan action (and others) of mentioning
numbers in the 100's of k$ is an indicator. And they don't really care
where it ends up before the 'fake Bitcoin' strategy takes over .. could
be $1M per BTC ... that just helps drag in more Joe Public via greed.

And the higher the valuation that it gets capped at, the less useful it
is for real use as a payment rail by Joe Public, and the more useful it
is for the mega corporations as a payment rail (because of the very high
transaction fees) ...

The mega corporations do not mind having an alternative to SWIFT. One
that is not controlled by any government. That de-risks their exposure
to governments that are occasionally forced to respond to demands from
their citizens.

You can also see this same tactic in the latest FinCen proposals to
tightly regulate and suppress non-custodial wallets for major exchanges
like CoinBase.

The basic strategy is being implemented - slowly. The major players plan
in terms of decades for this sort of fundamental strategy. The family
dynasties (ones with very clever succession planning) like the
Rothschilds have been using very long term strategies over multiple
centuries and refining them constantly.

That is why they are so successful and almost impossible to unseat.


All this is why BitCoin has become ossified ,, it will not
add privacy. For that, the ultra wealthy have lawyers, trusts,
accountants, tame politicians and the media. They will probably also add
Bitcoin and Monero to their toolkit. If Monero goes ballistic during
their acquisition phase, they will just do a PayPal on it in the same
way as Bitcoin ... to suppress non-custodial wallets.

Втор дел:

PART 2 - not Bitcoin ... but related .. control and surveillance systems.

More on the subject of 'walled gardens' or perhaps 'hedged gardens' ...
email is another (older) social media technology that is being 'guided'
. as an example look at this reddit thread.

https://www.reddit.com/r/privacy/comments/kutdgu View: https://www.reddit.com/r/privacy/comments/kutdgu/some_of_protonmail_emails_are_being_rejected_are/


This is another example of a drift to censorship by big-tech to try to
herd you into their control by using one of their email addresses ...
eg. [email protected]

It is a slow but effective way to gradually create the same result as a
full on 'walled garden' situation like the Apple eco-system is. But far
more subtle because people think they are making the choices ... and
they are not totally prevented from leaving the 'garden with a hedge'
(not a wall) .. But human nature being what it is, this is effective
for maybe 80% of the population. That creates a massive network effect
that no one can really avoid.

So if you want privacy, you can not get complete privacy. You are forced
to have a 'public' identity with Google or Apple (even there, it is a
fake 'choice' of two different entry points into the same 'hedged garden').

Once you use the Google or Apple email systems, your metadata is all
there for them to see, and unless you use PGP encryption, you are
handing them the actual message content as well. A total lack of privacy
since very very few people use PGP encryption. And your contacts will
often reveal what you sent as a private message by forwarding it
unencrypted to someone else.


You can create a separate private identity ... but the OpSec needed to
truly keep the two identities separate is very very difficult. I have
over four decades in IT with a strong security awareness because of the
banking background, and the effort it would take to create and maintain
a truly private identity is beyond my time resources. Life is too short.

I maintain a reasonable level of discipline by using encryption wherever
possible, and do not have reliance on any single third party system for
resilience reasons, but beyond that I recognise that Matrix can not be
avoided or eliminated unless you are a hermit hunter gatherer. Where on
our planet can you choose that approach to life ?

At a personal level, if I tried to do the 'run away and be a hermit' I
would die fairly quickly. My health issues (unsurprising as I am old)
require first world medical support. Not a huge level, but needed just
to stay alive.

So I am in the Matrix and I have to stay here.

I no longer waste effort trying to change things that I have no
influence on.

I am not Don Quixote tilting at windmills.
Don Quixote - Wikipedia
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,063
1,660
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Дали некој има искуство со менувачницата за крипто валути cryptotresor.mk во Скопје?
Ако сакаш да продадеш крипто за кеш пара супер им се провизиите.
Но ако веќе сакаш да купиш крипто со кеш, тогаш имаат пак провизија, додека пак кај некој копачи (пример јас, самореклама), ке ти дадам за без провизија
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,999
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно