• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

endemixx

Intern
5 декември 2018
3
0
Нов сум воа ова и затоа сакам да ве прашам неколку работи. Од каде е најдобро да купам БТЦ? Каде да го чувам? Онлајн новчаник? И дали може по извесно време да го продадам и да и парите да ми легнат на сметка и ако може колку е данокот?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,255
1,475
Изгледа не знаеш како фунционира биткоин еве видео.
View: https://youtu.be/RPq1lpvMlWc

Бидејќи е децентрализиран систем, се купува од мајнери или трејдери. Има сервиси но со големи провизии 5-8%.
Немаш сервис што ти исплаќа на сметка
 

insomnia1993

Intern
26 октомври 2020
15
4
Изгледа не знаеш како фунционира биткоин еве видео.
View: https://youtu.be/RPq1lpvMlWc

Бидејќи е децентрализиран систем, се купува од мајнери или трејдери. Има сервиси но со големи провизии 5-8%.
Немаш сервис што ти исплаќа на сметка
Dali CEX.IO isplaka na smetka?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,255
1,475
Не знам не користам, но и да исплаќа спреми се да платиш 10% персоналец и данок на добивка.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,255
1,475
Пресметај добивка и одземи 10% и персоналец 10% тука некаде. 10 000 персоналец + данок на добивка
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
118
150
Nemam, zboram koga bi imal.

Sto da objasnam, kupiv bitcoini gi prodadov i tolku?
Не само 100% конфискација туку и затвор ќе ти следи.

Со оглед на начинот на размислување ќе ти биде апсолутно заслужена лекција.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,071
1,679
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не реплицирам на тролови, но јас зборувам факти. Цената од 7$ падна 1.5$. Ако си држел од тогаш си 50% во загуба. Што ти се вика јаки фундаментални
Еве стефко факти. И јаки фундаментали. Откако ти пиша дека не требало да се купи, цената скокна 4 пати нагоре :)
Screenshot 2021-01-24 172457.png


Исто така, Унисвап опасно му се приближува на Биткоин во дневни трансакции :)
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,255
1,475
Јас не сум спремен на drawdown од 90%. Ако сте вие спремни супер.
Никогаш не ме бивало за инвеститор, затоа сум трејдер.
 

insomnia1993

Intern
26 октомври 2020
15
4
Не само 100% конфискација туку и затвор ќе ти следи.

Со оглед на начинот на размислување ќе ти биде апсолутно заслужена лекција.
Kazuvam primer i vrz osnova na primer prasuvam. Gledas prasalnici ili kjorav si?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
118
150
Kazuvam primer i vrz osnova na primer prasuvam. Gledas prasalnici ili kjorav si?
Мислам не ме разбра, а и јас ништо не објаснив, па ево малку поопширно:

Ако мислиш оти државата ќе ти биде благодарна за искреноста и кога повеќе и плаќаш повеќе ќе те сака, онда ти следуваат ептен груби лекции за животот.

Сигурно си видел во филмовите кога апсат некој: “Имаш право да молчиш, се што ќе кажеш ќе се употреби против тебе ...“

Истото правило важи генерално во сите сфери во животот, сензитивни информации не се даваат освен во ситуации кога ептен мораш.

Најпаметни и најуспешни инвеститори во крипто се тие кои никој не ги знае, и тие најмалку проблеми си имаат во животот.

Исто така скоро стално постојат начини да се изведе тоа што ти треба без да прекршиш закон, ама ниеден од тие начини нема да ти ги објасни државата, а и сам нема да ги најдеш со таков наивен начин на размислување.
 
Последна промена:

User12

Intern
10 јуни 2018
16
4
@insomnia1993 ќе треба да си платиш само данок на доход. Данок на добивка (корпоративен данок) не плаќаат физички лица, освен ако не се регистрирани како вршители на некоја дејност. Со оглед на промените на законот за оданочување од 2020 стапката на данок на доход се врати повторно на 10%.
Фино лепо можеш да си одиш во некоја од комерцијалниве банки кај нас и да им кажеш дека очекуваш прилив на средства од странство. Сите банки наплаќа од 1-3% провизија за извршена трансакција. Кога ќе ти стигнат парите на сметка, првично ќе ти бидат блокирани во народна банка, а во банката каде ги очекуваш ќе треба да ги најавиш и да кажеш од каде ти се.
Потеклото на биткоините можеш да го оправдаш на куп начини. Можеш да кажеш дека си остварил еднократна добивка од продажба на биткоин токени (матреријална ствар) или дека си дал еднократна услуга (нематеријална ствар) што била наплатена во биткоин токени. Во случај да кажеш дека ти се од игри на среќа, данокот ќе ти биде 15%. Ако те консултираат од ујп или народна банка, тогаш постои веројатност да ти побараат повеќе докази за трансакциите арно ама, во тој случај можеш да си извадиш извештај каде била извршена продажбата на биткоините и би требало да не те тормозат многу. Откако ќе ти ги одобрат средствата во банка, данокот ќе си го платиш преку е-пдд . Се надевам знаеш како оди тоа.
Ујп не го интересира од каде, како и зошто си ги заработил парите, сѐ додека плаќаш данок.
Пиши што си направил. Поздрав!
 
Последна промена:

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
683
472

insomnia1993

Intern
26 октомври 2020
15
4
@insomnia1993 ќе треба да си платиш само данок на доход. Данок на добивка (корпоративен данок) не плаќаат физички лица, освен ако не се регистрирани како вршители на некоја дејност. Со оглед на промените на законот за оданочување од 2020 стапката на данок на доход се врати повторно на 10%.
Фино лепо можеш да си одиш во некоја од комерцијалниве банки кај нас и да им кажеш дека очекуваш прилив на средства од странство. Сите банки наплаќа од 1-3% провизија за извршена трансакција. Кога ќе ти стигнат парите на сметка, првично ќе ти бидат блокирани во народна банка, а во банката каде ги очекуваш ќе треба да ги најавиш и да кажеш од каде ти се.
Потеклото на биткоините можеш да го оправдаш на куп начини. Можеш да кажеш дека си остварил еднократна добивка од продажба на биткоин токени (матреријална ствар) или дека си дал еднократна услуга (нематеријална ствар) што била наплатена во биткоин токени. Во случај да кажеш дека ти се од игри на среќа, данокот ќе ти биде 15%. Ако те консултираат од ујп или народна банка, тогаш постои веројатност да ти побараат повеќе докази за трансакциите арно ама, во тој случај можеш да си извадиш извештај каде била извршена продажбата на биткоините и би требало да не те тормозат многу. Откако ќе ти ги одобрат средствата во банка, данокот ќе си го платиш преку е-пдд . Се надевам знаеш како оди тоа.
Ујп не го интересира од каде, како и зошто си ги заработил парите, сѐ додека плаќаш данок.
Пиши што си направил. Поздрав!
Fala ti mnogu, od se srce :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

insomnia1993

Intern
26 октомври 2020
15
4
Ili da pocekas malce so vadenje na parite.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Slusnav za ova. Fala.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
118
150
Гледам го фураат последно време AAVE, што мислите поискусните, уште една превара од валута или?
Дефинитивно не е превара, легитимен и прилично популарен DeFi coin е, а дали ќе продолжи да расте (во однос на етереум) и дали е паметно по моментална цена да се купи е веќе друго прашање.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
141
52
Дефинитивно не е превара, легитимен и прилично популарен DeFi coin е, а дали ќе продолжи да расте (во однос на етереум) и дали е паметно по моментална цена да се купи е веќе друго прашање.
Да височка е цената.
Од овие кое ти се гледа друго поинтересно и да не е скам?
Synthhetix (SNX), Litecoin, Cardano, Polkadot?
 

MartinPP

Intern
26 јуни 2017
50
42
/root
Да височка е цената.
Од овие кое ти се гледа друго поинтересно и да не е скам?
Synthhetix (SNX), Litecoin, Cardano, Polkadot?
Nikoj od nif ne e scam, site si imaat razlicna upotreba, a dokolku sakas da kupis togas procitaj malce povece za sekoj od niv indivdualno pa odluci sam.

Еве стефко факти. И јаки фундаментали. Откако ти пиша дека не требало да се купи, цената скокна 4 пати нагоре :)
Погледнете го атачментот 96490


Исто така, Унисвап опасно му се приближува на Биткоин во дневни трансакции :)
Prodadof na 9$ :(
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
118
150
Да височка е цената.
Од овие кое ти се гледа друго поинтересно и да не е скам?
Synthhetix (SNX), Litecoin, Cardano, Polkadot?
Ниедно не е скам.

Синтетикс ми се допаѓа оти прават генерализација на синтетичкиот долар што MakerDAO го направи, значи со Synthetix на исти начин ќе може да се прави синтетичко евро, јен, злато, барел нафта, плацови на Марс, и се друго што ќе ти текне и што има побарувачка.

Лајткоин е тотално неинтересен, ама неинформирани фондови го купуваат во пакет со биткоин и биткоин кеш и они му ја држат цената да не падне на 101во место.

Кардано е веќе 3+ години во изработка, и со оглед на способноста и карактерот на Чарлс Хоскинсон може и вечно да си остане во изработка, ама исто како што берзата е тотално дисконектирана од фундаменталните карактеристики, и во крипто индустријата има шит проекти блиску до врвот на листата.

Полкадот се стреми да зголеми капацитет (scalability) на трансакции во секунда слично како и Етереум 2.0, ама не ми се допаѓа пристапот што го имплементираат преку шардување (sharding). Многу подобар пристап (според мене) е максимална оптимизација на само еден шард (со други зборови single threaded main net) со комплетна програмабилност, а тие Dapp апликации со позахтевен проток да си стартуваат дополнителни side-chains. Во спротивно сите апликации ќе сакат да бидат на најпопуларниот шард а другите шардови ќе си бидат празни. Во оваа насока се движеше Еосот којшто нажалост веќе нема иднина ради внатрешната политика на компанијата Block One, а уште подобра архитектура на овој принцип има Солана. Меѓутоа уште еднаш ќе напоменам не секојпат најдобрата технологија победува финансиски, така да сега за сега Полкадот изгледа најперспективна ради рејтингот на Гавин Вуд и недоволното техничко разбирање на мнозинството крипто фанови а дури и крипто програмерите.

Е сега тебе најверојатно те интересира што да се купи моментално, мое едноставно правило е: ако бараш стабилен раст купувај биткоин и етереум, ако сакаш уште повеќе раст (а и со поголем ризик) прати го Ivan on Tech, и купувај од проектите он шо ги промовира, ама глеј да ги фатиш порано уште на почетокот кога ќе почне да ги промовира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,334
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно