1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дигитални крипто-валути: совети - подесувања (забранета трговија ако сте без права на огласување!)

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од dejan_str, 22 Јули 2011.

 1. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  Дали некој користи mining usb стикови , наместо GPU ? , односно дали е ова изводливо ?
  гледам ги продаваат по ebay по пониски цени отколку графичките..

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
 2. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  366
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не се лажи тоа ти е само пари давање, нема профит од тоа
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  954
  585
  28 ноември 2015
  Машко
  Нормално дека ги продаваат зашто не се исплаќа :D
   
 4. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  108
  44
  26 Август 2017
  Машко
  ako nekoj go koristi cex.io, sto e razlikata od opcija buy/sell do opcija TRADE?

  na Trade e mnogu pomala provizijata otkolku na buy/sell?
   
 5. Caviroski

  Caviroski
  Intern

  2
  0
  2 oктомври 2017
  Машко
  Ова ме лаже:
  Кај стикот пишува дека има: Rev 2 GekkoScience 2-Pac Compac USB Stick Bitcoin Miner 15gh/s+
  , а кога пресметувам оваа брзина ка копање кај LTC калкулатор , ми дава бесни суми.
  Е, сега ако лажат за брзините..Иако има доста со брзини 0д 2,4 Gh/s, % Gh /s и слични..
  Ве молам објаснете ми каде грешам ? gekko.jpg calculator.jpg
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  954
  585
  28 ноември 2015
  Машко
  Различен алгоритам можеш да копаш само биткоин.
   
  На Bobi-MK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  366
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Тоа ти е мајнер (копач) за биткоин кој што е sha - 256 алгоритам додека ЛТЦ е скрипт алгоритам и тоа не е исто.
   
  На Bobi-MK му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  Фала ви , разбрав сега .

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Не бе!
   
 10. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  гледаш дека веќе ми одговориле претходно.
  Учтиво , за разлика од тебе бе !

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Морав неучтиво, повторно и со извичник, за да ти кажам у никој случај да не го купуваш!
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bobi-MK

  Bobi-MK
  Intern

  42
  26
  2 oктомври 2017
  ok , sorry
  очигледно е дека не се разбирам па можеби некому одам и на нерви.
  Ова со коиниве ги крши законите на монетарната економија , и како на економист ми ствара дополнително конфузија.
  Но и ова е некаков општествен договор како што е и монетарната економија , па зошто да не му се придаде иста важност. Можеби е дојдено времето за промена..

  Затоа и ме интересира пред се '. За жал не сум моментално во можност ни да копам , ни да тргувам.

  Ако сум напорен со некои прашања , укажете слободно

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
  На goranzoran и crazzyy84 им се допаѓа ова.
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Нема гајле темата е за прашување.
  Инаку се е ствар на договор.
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Не крши никакви закони. Само е во зачеток и големи играчи можат да влијаат на пазарот полесно. Затоа и има варијации.
   
 15. M.Marlon

  M.Marlon
  Gaining Experience

  171
  286
  12 Мај 2017
  Според Global Charts | CoinMarketCap
  сите останати почнаа да губат во споредба со BTC некаде почнувајки од јули навака. Август малку се оправи, но септември и особено од октомври е BTC тренд:

  Screenshot_27.png
  Нормално, има по некој што ветува принос краткорочно, но не би се закопувал во алткоини се додека не видам обратен тренд.
  Мислам BTC е модата сега, нека падне деновиве да се докупам.
   
  Последна промена: 23 oктомври 2017
 16. Fijaker

  Fijaker
  Intern

  15
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  [QUOTE = "M.Marlon, post: 1024617, член: 29499"] Според Global Charts | CoinMarketCap
  сите останати почнаа да губат во споредба со BTC некаде почнувајки од јули навака. Август малку се оправи, но септември и особено од октомври е BTC тренд:

  [ATTACH = целосна] 59314 [/ ATTACH]
  Нормално, има по некој што ветува принос краткорочно, но не би се закопувал во алткоини се додека не видам обратен тренд.
  Мислам дека БТК сега е мода, ајде да паднеме до денес. [/ QUOTE
  Точно така мојот акаунт од 3,7 бтц ми дојде на 2,5 бтц во долари ако рачунас е исто ама во бтц сум голема загуба требаше излегуванје од алткоини уште во јули
   
 17. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  108
  44
  26 Август 2017
  Машко
  дали може од cex.io купените биткоини да се префрлат на некој wallet?

  со withdraw гледам само на картичка/банкарска сметка може?
   
 18. SinoSino

  SinoSino
  Intern

  11
  0
  4 Јануари 2014
  Машко
  Дали има/сака некој да ми продаде 2.5 ЕТH по моментална цена?
   
 19. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  108
  44
  26 Август 2017
  Машко
  ok, se snajdov :)
   
 20. Информатичарче

  Информатичарче
  Intern

  12
  2
  13 ноември 2014
  Машко
  Дали е возможно да се направи риг за отприлика 500 евра, кој ќе заработува доволно да не влезам во минус :D (зборувам за моменталната состојба 23.10.2017). Чисто од ентузијазам , и што би биле ваши препораки за хардвер? :)
   
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  НЕ!
   
  На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. crazzyy84

  crazzyy84
  Gaining Experience

  286
  192
  26 Април 2017
  Машко
  толку горе долу ти е една графичка од старт си минус

  Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Земи коини за 500еур. Било кои од поасалниве. И заборави ги 2 години.
   
  На BEST и crazzyy84 им се допаѓа ова.
 24. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Имам 5.000 евра кои сакам да ги инвестирам во криптовалути, дали копање, дали трејдање или купување. Што би предложиле?
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,195
  2,895
  24 Септември 2012
  Пола/Пола.
   
  На taranenik му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...