• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
275
610
Јасно. Искрено, во ова време/невреме, не би го ставал ниту клиентот во ситуација да прима непознати кај себе дома.

Едноставно велам - не е чудно што голем број аудиофили им велат "не" на скапите активни монитори. Немаат каде да ги слушнат.

Чинам дека сопственикот на Neumann системот кој го спомнав има потрошено и време и енергија да брка демонстрации на тие монитори надвор од Македонија. Не е секој подготвен тоа да го направи.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,272
1,528
Чинам дека сопственикот на Neumann системот кој го спомнав има потрошено и време и енергија да брка демонстрации на тие монитори надвор од Македонија. Не е секој подготвен тоа да го направи.
Секакви пациенти има. :rolleyes:
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,774
1,314
Аудиофилите не сакаат монитори затоа што друга болест имаат тие. Не бараат толку квалитет колку “престиж“ и слични глупости. Нема друго оправдување за купување скапи кабли, изолации на соби како што не се изолирани ни студиата каде што се направени итн. :D
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Dynaudio LYD-48 се одлични звучници за таа цена, но немаат никакви шанси покрај Neumann KH310A кој има подобар звук.
На крајот на денот звукот е субјективен. :) Но, точно објективно KH310 би требало да се подобри. Субјективно мене ми се допаѓаат LYD-48 повеќе. Ги имам слушнато side-by-side кај еден од локалните дилери..

Точно, штета што Dynaudio немаат сеуште Waweguide, освен кај flagship моделите од Core серијата.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,832
5,219
Мелмак
Дали може како на неук во областа да ми објасните за купување на грамофон на старо што треба да барам и на што да внимавам?

Единствено што јас знам е дека сакам да не биде грд и не ми се свиѓаат тангенцијални на изглед. Не знам што вади подобар или полош звук, кој е океј буџет за почеток, не знам дали има разлика во тоа колку би ги зачувале плочите (оштетиле) различни модели, не знам дали со каиш или без е подобро, дали поново или постаро има разлика, итн итн итн.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Едноставно велам - не е чудно што голем број аудиофили им велат "не" на скапите активни монитори. Немаат каде да ги слушнат.
Така е, но добар дел од тие аудиофили нарачуваат (од странство, преку нашите фирми) и купуваат (пре)скапи пасивни хај-фај звучници на „невидено“. т.е. нечуено, само врз основа на напишаните бајки во некои списанија или интернет портали.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Така е, но добар дел од тие аудиофили нарачуваат (од странство, преку нашите фирми) и купуваат (пре)скапи пасивни хај-фај звучници на „невидено“. т.е. нечуено, само врз основа на напишаните бајки во некои списанија или интернет портали.
Или фирма што продава и Hi-Fi и студиски ќе ти рече за студиските "Види каква клиника се и не ги бива во дневна да ги ставиш индустриски се. Ѕирни ги овие лакираниве." :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
275
610
Секакви пациенти има. :rolleyes:
Шуќур. Инаку каде ќе слушнев "извонреден активен систем во пријатна атмосфера"?

Аудиофилите не сакаат монитори затоа што друга болест имаат тие. Не бараат толку квалитет колку “престиж“ и слични глупости. Нема друго оправдување за купување скапи кабли, изолации на соби како што не се изолирани ни студиата каде што се направени итн. :D
Генерализација не помага никому, а најмалку за разбивање на стереотипи. Каде што ти велиш "сите аудиофили се болни по престиж", јас би рекол, "дел од нив се баш такви - без да навлегувам во тоа колкав е тој дел".

Проблемот го гледам во недостатокот на едукација на аудиофили во најава. Не зборувам за тврдокорните хобисти кои имаат свои фикс идеи за тоа како треба да им функционира хобито. Зборувам за луѓето кои сакаат да навлезат во хобито, а не знаат како да пристапат на работите. Па се потпираат на тврдокорните хобисти кои своите (понекогаш погрешни) убедувања ги пренесуваат надолу.

Така е, но добар дел од тие аудиофили нарачуваат (од странство, преку нашите фирми) и купуваат (пре)скапи пасивни хај-фај звучници на „невидено“. т.е. нечуено, само врз основа на напишаните бајки во некои списанија или интернет портали.
Види погоре.

Се согласувам.

Но најчесто затоа што немаат добра едукација. А едукација се прави преку (1) настани, (2) клубови, (3) специфични списанија, (4) посветени форуми итн. Затоа поздравувам отварање на нови простори (последно Аудиокултура), било какви проверени пишувања во списанија (Емитер покриваше овакви теми, но колку аудио хобисти кои не се интересираат за електроника помислиле да купат Емитер?) и настани на тој тип.

Би било убаво кога секој од нас би организирал (сам или во група) настани од било кој тип - и со тоа да ја збогатува културата и колективното знаење. Тоа бара малтретирање и вложување, но се за љубовта кон хобито. Не ми беше мене лесно да влечам 150+ килограми грамофон и придружна опрема на неколку настани во Скопје, но го направив тоа - на еден од нив ги добивме и Аудио Центар како партнери.

Не е невозможно, само малку повеќе волја.
Мислењето е автоматски споено:

Дали може како на неук во областа да ми објасните за купување на грамофон на старо што треба да барам и на што да внимавам?
Половен грамофон како (1) половен стар модел од пред 20+ години или (2) половен модел кој се уште се произведува?
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
... Субјективно мене ми се допаѓаат LYD-48 повеќе. Ги имам слушнато side-by-side кај еден од локалните дилери..
Да, на крајот од денот, најважното е - што му се допаѓа на купувачот. Мене на пример, многу повеќе ми се допаѓа квалитетот (и квантитетот) на басовите од KH310A во однос на LYD-48. Имам што да кажам и за стерео сликата (просторноста), итн. но да не ги замараме понатаму останатите со езотерични муабети...
Наравоучение: пред да ги изброите парите, прво слушнете ги звучниците со музика која добро ја познавате, и ако е можно - во директна споредба меѓу два различни компетитивни модела звучници.
После наравоучението, послушајте практичен совет од мене: Ако дефинитивно сте избрале кои пасивни аудиофилски звучници ќе ги купите и кој засилувач - заборавете го тоа! Потоа, за истите пари побарајте активни студиски мониторски звучници.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,832
5,219
Мелмак
Половен грамофон како (1) половен стар модел од пред 20+ години или (2) половен модел кој се уште се произведува?
Немам појма, ме интересира се (во смисла ме интересира сеа и која е разликата меѓу овие).
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
275
610
Па тргна со "половен". Ме интересира зошто половен? Сакаш некој конкретен модел или мислиш дека можеш да поминеш со помал буџет?
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Дали може како на неук во областа да ми објасните за купување на грамофон на старо што треба да барам и на што да внимавам?
Единствено што јас знам е дека сакам да не биде грд и не ми се свиѓаат тангенцијални на изглед. Не знам што вади подобар или полош звук, кој е океј буџет за почеток, не знам дали има разлика во тоа колку би ги зачувале плочите (оштетиле) различни модели, не знам дали со каиш или без е подобро, дали поново или постаро има разлика, итн итн итн.
Ако немаш голема колекција грамофонски плочи (од родителите, претпоставувам), мој совет е да ги заборавиш грамофоните. Тоа е технологија прегазена од времето, башка што новите плочи се скапи. Подобро претплати се на deezer или некој сличен стриминг сервис.
Да не ти останам должен одговори:
1. Прво што треба да внимаваш при купување грамофон на старо е - да не купуваш грамофон на старо! Исклучокот би бил само во случај ако купуваш директно од првиот сопственик на грамофонот, но под услов со сигурност да знаеш дека го чувал грамофонот како очите во главата и со внимание ракувал со него. За да си апсолутно сигурен, купи си нов грамофон.
2. Грамофоните со погон на ремен се подобро решение кога буџетот е помал.
3. Добар грамофон не ги оштетува плочите повеќе од она што е резултат на самата негова технологија (игла што гребе пластика). Поголема штета настанува ако не ги чистиш редовно плочите.
4. Нема поново или постаро - сите грамофони се стари по технологијата. Има некои модерни имплементации, како што е словенечкиот Mag-Lev, но во суштина тоа е истото.
За Mag-Lev имам пишувано во ЕМИТЕР : Левитирачки грамофон MAG–LEV и краток апдејт во ЕМИТЕР 1-3/2019.
Интересно е што се појави потполно нова, многу подобра технологија за пресување (производство) на грамофонски плочи, наречена HD Vynil, за што пишував во ЕМИТЕР 1-3/2019. Така што, грамофоните си остануваат стари, дури и кога се нови.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,832
5,219
Мелмак
Имам некои плочи кои не ми се слушнати уопште (нови од нови артисти купени на концерти) и така. Значи се дури е иглата нова и грамафонот исправен и рачката калибрирана на тежина нема поголема штета по плочите без разлика каков е грамафонот (ако добро расправ)?

А ако е значи од прв газда често ко шо иам гледано се продаваат скоро и некористени (пошо зошо би го продавал иначе некој, валјда купил ама не навлегол толку во плочи па се откажал). Тоа би било премија претпоставувам ама и цената да е добра.

Е сеа со тоа се земено предвид, колку пари чини солиден entry level грамафон на старо а колку на ново?

Па тргна со "половен". Ме интересира зошто половен? Сакаш некој конкретен модел или мислиш дека можеш да поминеш со помал буџет?
Па пошо коа прашував во PIX+ во беверли ми рекоа дека нема некоја предност на нови дека поевтино може да се најде квалитетен модел така (ако си на буџет). Евтините нови биле неквалитетни.

Нормално не ми се даваат повеќе стотици или илјадници евра.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,030
931
Скопје
Имам некои плочи кои не ми се слушнати уопште (нови од нови артисти купени на концерти) и така. Значи се дури е иглата нова и грамафонот исправен и рачката калибрирана на тежина нема поголема штета по плочите без разлика каков е грамафонот (ако добро расправ)?

А ако е значи од прв газда често ко шо иам гледано се продаваат скоро и некористени (пошо зошо би го продавал иначе некој, валјда купил ама не навлегол толку во плочи па се откажал). Тоа би било премија претпоставувам ама и цената да е добра.

Е сеа со тоа се земено предвид, колку пари чини солиден entry level грамафон на старо а колку на ново?Па пошо коа прашував во PIX+ во беверли ми рекоа дека нема некоја предност на нови дека поевтино може да се најде квалитетен модел така (ако си на буџет). Евтините нови биле неквалитетни.

Нормално не ми се даваат повеќе стотици или илјадници евра.
оди назад некоја страна (една ваљда) од TheMarshal setup-от би ти бил некоја ориентациона бројка за на ново. Имаш и некои нешто поефтини опции ако начекаш Сони или АудиоТехника околку 200 евра.
А за поефтините од тоа (Зец, Анхоч и сл) има нешто избор под 200 еура ама незнам дал би препорачал такво, едино ако сакаш да поминеш поефтино и да имаш грамафон .. на старо незнам колку би начекал понуда кај нас баш, поготово за нешто понов модел.
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Имам некои плочи кои не ми се слушнати уопште (нови од нови артисти купени на концерти) и така. Значи се дури е иглата нова и грамафонот исправен и рачката калибрирана на тежина нема поголема штета по плочите без разлика каков е грамафонот (ако добро расправ)?
Ако имаш помалку од 50 плочи, откажи се од идејата да купиш грамофон. Плочите што ги имаш пресними ги некаде (кај некого) во wav формат во CD резолуција (44.1 kHz, 16-bit) и уживај.
А ако е значи од прв газда често ко шо иам гледано се продаваат скоро и некористени (пошо зошо би го продавал иначе некој, валјда купил ама не навлегол толку во плочи па се откажал). Тоа би било премија претпоставувам ама и цената да е добра.
:) Најчесто не е така, тоа се античко стари грамофони кои преживеале сè и сешто и само личат на некористени (капакот ги штити од прашина, доволно е само да се пребришат со крпа и изгледат како нови). Постарите генерации пред 20-30 години се откажале од слушањето плочи, преминале на дигитален формат и грамофоните ги ставиле во подрум. Сега тие 30-годишни старудии се вадат од подрум и се продаваат. Ако сепак купиш таков, задолжително замени ја грамофонската игла со нова!
Е сеа со тоа се земено предвид, колку пари чини солиден entry level грамафон на старо а колку на ново?
Па пошо коа прашував во PIX+ во беверли ми рекоа дека нема некоја предност на нови дека поевтино може да се најде квалитетен модел така (ако си на буџет). Евтините нови биле неквалитетни.
Воошто не помислувај на помалку од 200 евра, тоа ќе ти бидат џабе фрлени пари. На ново минималната цена за некаков квалитет е 200 евра, но пожелно е да биде некој модел од барем 300 евра - нешто од Pro-Ject или Audiotechnica. На старо цените најчесто се безобразно високи - подобро додај уште 50 евра и купи си нов.
Или со истите пари претплати се едно 4-5 години на некој стриминг сервис. Дали забележа дека цело време те одвраќам од купување грамофон? :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,832
5,219
Мелмак
Забележав но не забележа ти дека мене прашањето ми е - покрај сиве овие работи ако сакам да слушам плочи да ја имам таа опција - како да дојдам до тој момент најбезболно.

Не сум ентузијаст така шо не ми треба лебдечки, најскап, чудесен не знам каков. Музиката шо ќе ја слушам ја имам на сто други места во сто формати така шо не се работи за извлекување ниту најдобар квалитет ниту дека нешто особено преферирам плочи наспроти нешто друго.

Едноставно сакам да имам опција да слушам грамафонски плочи ако ми текне. Simple as that :)

Но бидејќи ко шо кажав не знам скоро ништо за грамафони (освен тие некои претпоставки за игла и таму што ги дадов, и тоа околу естетика на тангенцијални дека не ми се свиѓа што го кажав) - се обратив тука за да ми се разјасни пошо видов некој имаше постирано за реставрација на грамафон во последните десетина поста.

Постов погоре ми дава груба насока за тоа што треба да барам но не целосна слика. За тоа сум благодарен но се уште мислам дека има уште информации кои би ми користеле.

Иначе од естетика имаше еден као вертикален SONY модел шо го иам видено на интернет, но излезе дека е стар и дека кошта многу пари - а беше многу кул:

1603909127276.png
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Е па тогаш Sony PS LX310BT, го има за 13.000 денари во Галерија.
Заборавив во претходниот пост да го вклучам Sony, покрај Pro-Ject и Audiotechnica, како добар бренд за грамофони.
Бегај од тие вертикалните грамофони...
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
275
610
@toshex имаш добри предлози.

Јас би додал - помини во Аудио Центар, имаат релативно голема селекција во моментов на лагер (од тоа што успеав денес да видам). Напомени им точно кои ти се потребите и која ти е околината (засилувач, предзасилувач или слично) и чинам ќе ти помогнат да најдеш нешто најсоодветно во буџетот кој си го претставил.

Ако сакаш да купиш грамофон, купи си грамофон. Ништо не те спречува да уживаш и во аналогни и во дигитални извори во ист систем. Потполно е неважно да се реши (секако нерешливата) дилема дали плочите се подобри од дигиталија.

Најголемиот дел од принципите на аналогната репродукција се јасно познати, но тоа не ги спречува луѓето да развиваат нови имплементации на стари принципи. На крајот на краиштата, лимитите на дигиталијата се уште не се достигнати, а еве веќе 4 децении слушаме единици и нули.

Што се однесува на лебдечкиот грамофон, @Vladimir Filevski со право го лоцираше потеклото на тој gimmick во лебдечките играчки. Тоа е повеќе интересен украс за на полица отколку што е сериозен репродуктор. Мислам, дај - имаат "Swarovski" верзија.

BTW, Pro-Ject им е OEM на Mag Lev.
Мислењето е автоматски споено:

Ќе заборавев.

Еве ти модерен вертикален грамофон:Не го препорачувам за critical listening, но за wow фактор си вреди тие 300 евра кои му ги бараат.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,056
13,612
Едноставно сакам да имам опција да слушам грамафонски плочи ако ми текне. Simple as that :)
Купи било каков грамофон и уживај во музиката.
Ако земаш на старо задолжително промени го каишот а иглата, ако е оштетена, ќе ти ги прекопа плочите и неповратно ќе ги уништи.

Потрошена игла наместо да допира само по ѕидовите на браздата лежи на дното и.. гребе. Во ѕидовите на браздата се запишани левиот и десниот канал.

Геометријата на рачката во однос на плочата е нешто од кое зависи прецизноста на отчитаното (едно од нештата за коректно отчитување! )
Тежината и инклинацијата на самата игла се другата страна од медаљата и подесувањата)

Колку погорна класа на грамофон (и рачка!) толку "покомплицирано" подесување, толку подобар звук (или полош, ако не се подеси)

Гледај да има масивна база, да не е на место каде што е изложен на вибрации и да ума релативно едноставна рачка со MM (moving magnet) звучница односно "игла"

Попрост уред и покомолициран/комплексен во исто време нема во ниедна компонента во аудио ланецот.

Тоа е тоа. Да не биде апла пластична каначка па затоа кога ќе се одлучиш за нешто повторно пиши па ќе те советуваме.

Ако почниме да ја шириме темава ќе дојдеме до грамофони колку нов Golf (whatever)
Ти едноставно сакаш да слушаш музика од плочи и тоа е тоа.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,030
931
Скопје
Е па тогаш Sony PS LX310BT, го има за 13.000 денари во Галерија.
Заборавив во претходниот пост да го вклучам Sony, покрај Pro-Ject и Audiotechnica, како добар бренд за грамофони.
Бегај од тие вертикалните грамофони...
го имам дома баш него, нешто и поефтин беше за празници, солидно. Дури и за онака модерно со блутут може да се врзе за лабаво "ретро" слушање.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Едноставно сакам да имам опција да слушам грамафонски плочи ако ми текне. Simple as that :)
Тоа и ја го направив. За жал Sony-то го нема на лагер, иако им стои и на галерија и на Југотон на веб страната. Ако го имаат на лагер, земи го тоа и не му ја мисли. Ако имаш клуб картичка во Галерија можно е да ти одобрат некој попуст и тоа е тоа.

Јас купив Pro-Ject Primary E + Phono Box и ми брка одлична работа. Одличен е за мојата намена. Сеа јебига, дека имам активни монитори додадов и уште 3К да купам пасивен пред-засилувач за да имам volume control.

Поентата не ми е да споредувам digital vs analog - туки чисто како хоби ми е интересно да си ги имам омилените алубми на плочи, самиот филинг е друг кога го држиш омотот, па ја ставаш плочата. Едноставно, овој начин ме тера да седнам и да слушам музика без да размислувам на ништо друго. :)

Ако имаш помалку од 50 плочи, откажи се од идејата да купиш грамофон. Плочите што ги имаш пресними ги некаде (кај некого) во wav формат во CD резолуција (44.1 kHz, 16-bit) и уживај.
Се е тоа океј. Но еве, јас користам и Tidal и грамофон. Кај мене и аналогниот и дигиталната репродукција се комплиментарни. Баш поради причината што ја објаснив погоре.

Од таа мала колекција што ја имам до сега, направив split testing.

Bijelo Dugme - Bitanga i Princeza албумот подобро звучи на Vinly (Abbey Road Remaster).
Nirvana Unplugged in New York - звучи многу подобро дигитално.
Crvena Jabuka Noctruno - скоро идентично ми звучи на vinyl и дигитално.

Како и да е, тоа не ме спречува да уживам во музика.

И пак ќе кажам по 42141 пат, колку и да се пукаме во гради за објективизам, пред се во аудиофилијата субјективизмот победува секогаш.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
...
Што се однесува на лебдечкиот грамофон, @Vladimir Filevski со право го лоцираше потеклото на тој gimmick во лебдечките играчки. Тоа е повеќе интересен украс за на полица отколку што е сериозен репродуктор. Мислам, дај - имаат "Swarovski" верзија.
BTW, Pro-Ject им е OEM на Mag Lev.
Да застанам малку во одбрана на „лебдечкиот грамофон“ - сепак не би го нарекол „gimmick“, левитацискиот принцип успешно и потполно ги елиминира сите триења, wow&flutter и латерални (а делумно и вертикални) поместувања од надворешните вибрации.
Штета што доаѓа со преинсталирана глава Ortofon OM10, која иако си е одлична за нејзината цена, сепак не е на нивото на грамофонот. Субјективните тестови во списанијата се позитивни (ако тоа е некаков репер).
Освен што користи Pro-Ject грамофонска рачка, колку што знам сè друго кај Mag-Lev ML1 нема никаква врска со фирмата Pro-Ject.
Не знам која е таа "Swarovski" верзија? На нивниот сајт имаат само 4 дизајни - еден „дрвен“, еден бел и два црни.
Мислењето е автоматски споено:

И пак ќе кажам по 42141 пат, колку и да се пукаме во гради за објективизам, пред се во аудиофилијата субјективизмот победува секогаш.
Така е, но мојата препорака да не се размислува за набавка на грамофон ако се има помалку од 50 плочи (горе-доле) беше само од финансиски аспект.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,056
13,612
Да застанам малку во одбрана на „лебдечкиот грамофон“ - сепак не би го нарекол „gimmick“, левитацискиот принцип успешно и потполно ги елиминира сите триења, wow&flutter и латерални (а делумно и вертикални) поместувања од надворешните вибрации.
Се е тоа супер со вибрациите (дури и идеално)
Но што правиме со прецизноста на вртењето? Како се постигнува? Како се контролира? Дали доволно брзо? Инерција?

Што правиме со изработката на самите плочи? Може ли да се користи кламп? Затоа што не е мал бројот на плочи кои не се идеално рамни а некои дури немаат ни совршен центар. Како ќе се носи тањирот со ова?

Прашањава се реторички. Одговорите ги знам но ете .. :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
275
610
левитацискиот принцип успешно и потполно ги елиминира сите триења, wow&flutter и латерални (а делумно и вертикални) поместувања од надворешните вибрации.
Ух, ова е за друга дискусија, да не фаќаме латерално. Ставив во спојлер подолу за да не ја трујам дискусијата.

W&F вредностите на тој грамофон се нешто со што најмалку треба да се фали. Уште од 1964 година, стандарден репродукциски W&F, според NAB, не смее да надмине 0.1% - "обичен" кварцен грамофон постигнува солидно и континуирано < 0.05%, а систем за контрола со затворена јамка редовно постигнува вредности < 0.01%.

Не знам која е таа "Swarovski" верзија?
Еве ја:

 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Се е тоа супер со вибрациите (дури и идеално)
Но што правиме со прецизноста на вртењето? Како се постигнува? Како се контролира? Дали доволно брзо? Инерција?
Што правиме со изработката на самите плочи? Може ли да се користи кламп? Затоа што не е мал бројот на плочи кои не се идеално рамни а некои дури немаат ни совршен центар. Како ќе се носи тањирот со ова?
Прашањава се реторички. Одговорите ги знам но ете .. :)
Не сум видел објективни мерења на овој грамофон објавени во некое списание, ако си видел некаде - дај линк, ме интересира да видам.
Како и да е, употребената технологија не би требало да има проблеми со прецизноста на вртењето. Најпосле, овој грамофон е само една имплементација на таа технологија, за прв обид воопшто не ми изгледа лошо. Можеби целосниот потенцијал на таа технологија сè уште не е искористен доволно.
Не гледам зошто не би можело да се користи кламп - особено оној што се потпира на нашрафување/стегање на осовината, а не на неговата тежина. Несовршениот центар на плочите е проблем за рачката/главата, а не за грамофонскиот погон.
Мислењето е автоматски споено:

Ух, ова е за друга дискусија, да не фаќаме латерално. Ставив во спојлер подолу за да не ја трујам дискусијата.
Е да, сега сфатив од спојлерот, сум направи lapsus calami - наместо rumble сум напишал wow&flutter. Старост... Логично е дека левитирачкиот погон може потполно да го елиминира rumble, тоа сакав да кажам.
Од друга страна, левитирачкиот погон има свој wow&flutter што е инхерентен на таа технологија и тој не може да се елиминира. Иако Mag-Lev го дава во спецификацијата како помал од 0,17% сепак не знаеме колкав е реално. Инаку, убаво што NAB дала стандарди за тоа, но реално измерените вредности од класичните грамофони често потфрлаат.
Хм, ова е нивниот стандарден бел модел, само посипан одозгора со кристали - не ќе да е верзија во редовна продажба. Небитно... Сум видел и поголем кич кај други грамофони.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,652
Мислења
822,541
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно