• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Не би се ослонувал многу на видеава за референца. До сега ги имам слушнато Т5V, Mackie MR524 и 624 и не звучеа ни слично како што звучат тука. За некоја недела ќе ги слушнам и HS7 ако не земам T5V до тогаш. JBLов не сакам да ги купам затоа што се прегрди.
Кај ги слушна 524 и 624?

Во Vision кога ги чув звучеа солидно, посебно за цената. :)

HS7 звучат одлчично, ама се скапи за таа цена што се продаваат локално.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,774
1,314
Кај ги слушна 524 и 624?

Во Vision кога ги чув звучеа солидно, посебно за цената. :)

HS7 звучат одлчично, ама се скапи за таа цена што се продаваат локално.
Во Vision, T5V според мене е многу подобар звучник и од двата. 524 се многу слаби некако и на 624 им фали сила уште малце. Не ми се свиѓа колку греат.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Во Vision, T5V според мене е многу подобар звучник и од двата. 524 се многу слаби некако и на 624 им фали сила уште малце. Не ми се свиѓа колку греат.
Не знам, 624 звучеа одлично јас кога ги чув. Можеби слушаме различна музика или пак ти се навикнат на надгласен бас.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,774
1,314
Не знам, 624 звучеа одлично јас кога ги чув. Можеби слушаме различна музика или пак ти се навикнат на надгласен бас.
Не се за рап/хипхоп и електронска музика. Јас слушам од сите жанрови ама ова најмногу. Евентуално претпојачалото ако имаше наместено некој low pass filter. Ама не ми се верува. Премногу од ниските фалеше.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Не се за рап/хипхоп и електронска музика. Јас слушам од сите жанрови ама ова најмногу. Евентуално претпојачалото ако имаше наместено некој low pass filter. Ама не ми се верува. Премногу од ниските фалеше.
Switch-овите позади да не беа наместени погрешно. Тоа може да а е проблемот. Кога ги слушна?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,774
1,314
Switch-овите позади да не беа наместени погрешно. Тоа може да а е проблемот. Кога ги слушна?
Претходнава недела, инаку беа попуштени скоро до крај позади, свичовите беа на A и 0. Инаку имаа убав звук стварно ама не ми е јасно баш со ниските што се случуваше.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
122
188
HS7 звучат одлчично, ама се скапи за таа цена што се продаваат локално.
Ех... Не е толку лоша цената бе...
Со исклучок на Thomann, околу 200е се продаваат овие по странство, а у Дореми се 240е. А генерално скоро сите звучници во овој ранг се 30-40е поскапи тука, така да прифатлива ми е цената за у Македонија.
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
150
109
Скопје
Ех... Не е толку лоша цената бе...
Со исклучок на Thomann, околу 200е се продаваат овие по странство, а у Дореми се 240е. А генерално скоро сите звучници во овој ранг се 30-40е поскапи тука, така да прифатлива ми е цената за у Македонија.
Си се збунил изгледа со HS5 со цената
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
122
188

Атачменти

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Ех... Не е толку лоша цената бе...
Со исклучок на Thomann, околу 200е се продаваат овие по странство, а у Дореми се 240е. А генерално скоро сите звучници во овој ранг се 30-40е поскапи тука, така да прифатлива ми е цената за у Македонија.
Во Артист и Вижн скоро се е иста или приближна цена како на Thomann.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
122
188
Во Артист и Вижн скоро се е иста или приближна цена како на Thomann.
Иста не ама маааалку поскапа може...
Неодамна купив Adam T7V од Артист. 13200 ми ги понудија... на Thomann се 11400. ~30e разлика
У Vision Mackie mr624 пар беше 372eur, у Thomann е 346е... доста солидно, 26е разлика.
Затоа таа мала разлика плус за HS7 не ми делува страшно ако некој се одлучи дека баш HS7 сака.

Како год... доста цепидлачење од моја страна :D
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
43
24
Куманово
Ме интересира дали некој има користено ваков уред
и кој поточно, дали се е ок со уредот, испорака...
Не најдов кај нас вакви да има.
Имам постар home theater 5.1 што има само 6 RCA влезни приклучоци, нема оптички влез.
Телевизорот има hdmi arc и optical излез.
Гледам некои од овие на линкот декодирале и дтс.
Овие со хдми влез и рца излези испаѓаат поскапи, а со оптички влез поефтини.
Дали вршат работа со пренос/декодирање во вистински 5.1 сараунд или нe?
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Не верувам дека имат DTS и Dolby, али пробај.

Покрај ова, не заборавај дека ако имаш Samsung TV, телевизорот не може ни да декодира, а ни да прави правилен passthrough на DTS, so think abou it. Подобро е да купиш некое старо рисиверче што би ги имало тие способности.

Од Алија, вакви работи, а особено евтини не се купува поради проста причина што сигурно за тие пари кинезите немаат вистинска имплементацијана на многу стандарди, кодеци и слично - тоа чини пари за фирмата. :)
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
43
24
Куманово
Не верувам дека имат DTS и Dolby, али пробај.

Покрај ова, не заборавај дека ако имаш Samsung TV, телевизорот не може ни да декодира, а ни да прави правилен passthrough на DTS, so think abou it. Подобро е да купиш некое старо рисиверче што би ги имало тие способности.

Од Алија, вакви работи, а особено евтини не се купува поради проста причина што сигурно за тие пари кинезите немаат вистинска имплементацијана на многу стандарди, кодеци и слично - тоа чини пари за фирмата. :)
Има, затоа и земав ЛГ. Се живо чита, и х265, дури и епизода од Наркос сезона2 со атмос пуштав, секако за тоа немам рисивер да ги чујам звуците, но не покажа проблем, да пише дека не подржува.
И да имам рисивер, не знам дали тв-то ќе даде passthrough на атмос. Но тоа сега ми е небитно.
Ако некој има вакво нешто, би сакал да знам дали е се ок.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
644
522
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Дечки, ајде мала помош за активни звучници бидејќи со нив немам искуство. Другар е во потрага по активни звучници за да направи еден стерео сетап со следните requirements:

- Да може да пушта музика вајрлес од телефон на нив (моја препорака беше Chromecast Audio, други алтернативи се добредојдени)
- Буџет 100-200 евра, што поефтино тоа подобро доколку може
- Може да се нови или половни
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Дечки, ајде мала помош за активни звучници бидејќи со нив немам искуство. Другар е во потрага по активни звучници за да направи еден стерео сетап со следните requirements:

- Да може да пушта музика вајрлес од телефон на нив (моја препорака беше Chromecast Audio, други алтернативи се добредојдени)
- Буџет 100-200 евра, што поефтино тоа подобро доколку може
- Може да се нови или половни
во тој ценовен Ранк според препораки на мене, а не од лично искуство би рекол M-Audio...
Мислењето е автоматски споено:

Монитори и Миди
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Дечки, ајде мала помош за активни звучници бидејќи со нив немам искуство. Другар е во потрага по активни звучници за да направи еден стерео сетап со следните requirements:

- Да може да пушта музика вајрлес од телефон на нив (моја препорака беше Chromecast Audio, други алтернативи се добредојдени)
- Буџет 100-200 евра, што поефтино тоа подобро доколку може
- Може да се нови или половни
Да му кажеш да приштеди уште 100-150 евра и ќе може да направи нешто. Малку, mission impossible ми е да се направи нешто за 100-200 евра буџет, со сите кабли + Chromecast, звучници + сталки.

Како прво, само Chromcast Audio е околу 40 евра. Додади на тоа и каблите што ќе му требаат и ете веќе 1/4 од тој буџет му иде за овие две работи.

Искрено, подобро би му било да си купи два солидни блутут звучника и да ги врзе во стерео наместо да прави систем со активни звучници, барем за овој буџет. Мојата сугестија е следнава:

1. JBL 305 ги има во AVC и коштаат околку 17-18.000 денари.
2. За почеток ќе може да користи Chromcast, но понатаму би било да добро да се доаде DAC, па Chromecast-от да биде побрзан преку оптика до DAC-от. Одлични резултати се добиваат вака.

Или да се јави во Vision и да вили дали имаат од Mackie студиските монитори со вграден bluetooth тие би требало да му се океј и влегуваат во буџет.
Mackie CR-4X или Mackie CR-3X.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
644
522
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
во тој ценовен Ранк според препораки на мене, а не од лично искуство би рекол M-Audio...
Мислењето е автоматски споено:

Монитори и Миди
Да не си читал нешто за специфичен модел?
Мислењето е автоматски споено:

Да му кажеш да приштеди уште 100-150 евра и ќе може да направи нешто. Малку, mission impossible ми е да се направи нешто за 100-200 евра буџет, со сите кабли + Chromecast, звучници + сталки.

Како прво, само Chromcast Audio е околу 40 евра. Додади на тоа и каблите што ќе му требаат и ете веќе 1/4 од тој буџет му иде за овие две работи.

Искрено, подобро би му било да си купи два солидни блутут звучника и да ги врзе во стерео наместо да прави систем со активни звучници, барем за овој буџет. Мојата сугестија е следнава:

1. JBL 305 ги има во AVC и коштаат околку 17-18.000 денари.
2. За почеток ќе може да користи Chromcast, но понатаму би било да добро да се доаде DAC, па Chromecast-от да биде побрзан преку оптика до DAC-от. Одлични резултати се добиваат вака.

Или да се јави во Vision и да вили дали имаат од Mackie студиските монитори со вграден bluetooth тие би требало да му се океј и влегуваат во буџет.
Mackie CR-4X или Mackie CR-3X.
Хмм, активниве звучници немаат кабли со нив? Сталки мислам дека нема да му требаат бидејќи ќе ги става на некое биро да стојат. Хромкастот е 2000 денари во сетек. Ај ќе ги ѕирнам овие Mackie.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,206
2,003
Хмм, активниве звучници немаат кабли со нив?
Не. Одредени модели идат со кабли, но не сите. Да речеме "посериозните" монитори не идат

А во најмал случај ако идат со кабли ќе идат со RCA, па за да се поврзат со Chromecast ќе му треба да докупи адаптер female RCA to 3.5mm.

Сталки ќе му требаат, нешто од овој тип (можеби и нема да мора, се зависи до висината):
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Да не си читал нешто за специфичен модел?
кога барав Звук за дома првично тргнав со идеја за Активни, па на барање на мислење од долгогодишен DJ за економичен избор, ми ги предложи тогашниот основен модел (иако не знам која му беше тогашната намера на таков чекор)... Ги имам забележано исто кај еден добар DJ, до скоро и најдобриот од Градов во годиниве, кој продаваше еден од ваквите модели, заради надградба кон Adam...
Мислењето е автоматски споено:

Сталки ќе му требаат, нешто од овој тип (можеби и нема да мора, се зависи до висината):
се извинувам за Fork...
има нешто вакво што издржува до кај 10кг кај нас по оваа цена???
гледав некои работи кои "не ми изгледаа привлечно" во споредба со импровизираните столчиња кои сега ги користам...
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
644
522
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не. Одредени модели идат со кабли, но не сите. Да речеме "посериозните" монитори не идат

А во најмал случај ако идат со кабли ќе идат со RCA, па за да се поврзат со Chromecast ќе му треба да докупи адаптер female RCA to 3.5mm.

Сталки ќе му требаат, нешто од овој тип (можеби и нема да мора, се зависи до висината):
Им пишав на Vision да ги прашам дали ги имат Mackie звучниците, па ако ги имаат да појде да ги слушне... За ЏБЛот, да се поврзат со хромкастот, и за нив ќе треба адаптер + кабли или? Чисто како втора поскапа алтернатива да знам да му кажам тотална цена колку ќе го чини таков сетап.

Едит: @TheMarshal ги немаат CR-4X i CR-3X. Ги имаат само CR-4 и CR-3. 4kata e 150 evra, dodeka 3kata e 120 evra...
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Им пишав на Vision да ги прашам дали ги имат Mackie звучниците, па ако ги имаат да појде да ги слушне... За ЏБЛот, да се поврзат со хромкастот, и за нив ќе треба адаптер + кабли или? Чисто како втора поскапа алтернатива да знам да му кажам тотална цена колку ќе го чини таков сетап.
за Mackie, не сум доволно созреал да слушнам... JBL можам од искуство да кажам дека пасивната варијанта е добра варијанта особено ако си слушаш некој женски вокал пропратен со пригушена труба... и уште нешто, ако штеди на кабли или адаптери, нека си приштеди и на звучници...
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
97
187
Би поддржал неколку претходно дадени мислења - дека наместо да се фрлат во ветер 200 евра на слабички и мали звучници, подобро е да се почека малку за да се заштедат уште малку пари, па со новиот поголем буџет да се купи нешто навистина квалитетно (за тие пари) - на пример JBL LSR305. Не треба да се фрлат парите на помали звучници со минијатурно басче од 4 или , не дај боже, 3 инчи, кои нема да можат да дадат ни фатаморгански привид од длабоки тонови. Има исклучоци од ова правило (Neumann KH 80 DSP и некои други) но сите тие се многу скапи. Затоа, препорачувам да се имаат предвид само звучници со 5 инчи бас.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,652
Мислења
822,540
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно