1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

920
    631
    11 ноември 2015
    Машко
    Не да ги фалам и да ги форсирам, али за мене Јамахите се џверови. Јас сум презадоволен од нив. Доколку се решиш за нив верувај дека нема да згрешиш. :)

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Мислам дека Јамахите се најдбори за цената. Уште денес ќе ги земев, само не ми се дава 30.000 за нив, кога цената на Thomann и насекаде по комшии е 400E.

3. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

920
    631
    11 ноември 2015
    Машко
    @TheMarshal јас сум од Гевгелија ако си блиску некаде или те носи пат на кај Гевгелија, слободно можеш да ме контактираш да ги слушнеш. Кај мене се дигнати на ѕид.

Прикачени датотеки:

• 1.jpg
      1.jpg
      Големина:
      44.6 KB
      Прегледи:
      72
    Necromancer, Андреј, fikus и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. TheMarshal

TheMarshal
    On your way to fame

646
    992
    3 Јануари 2019
    Машко
    Ги слушнав денес. Ми оставија топ впечаток.

На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
  5. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Можеби. Но не знаеш додека не прашаш.

Добро, тоа може да се вика стратегија, а може да се вика и поинаку. :)

Necromancer, Banjifiko, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,089
    1,358
    26 Март 2016
    Даскал
    Нечесна, неморална и незаконита држава би го нарекла поинаку да. Ама кога државниот апарат граба од народот 20 години, се качив на коњот морален. Не сме енглези молја те да земаме 10 пати повисока плата и да кликнам едно дугме да ми стигни на адреса најнова роба на попусти во рок од еден ден.

На InSides му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,061
    4,349
    28 oктомври 2008
    Нема никаква врска со тоа дали имаш 10 пати поголема плата, ниту со тоа дали другите биле такви или онакви. Јас има сосема просечна плата и не ми е проблем да кликнам повеќе дугмиња и да купам локално, на екстра заработеното да платам данок и да спијам мирно, да не брзам на жолто и да заобиколувам застанат автомобил на пешачки... Меракот нема цена, секој момент потрошен на манипулација, само може да го "затруе" ќеифот...
    Од друга страна пак, да живеев и јас на 20 минути од Грција, најверојатно ќе го користев тој бенефит:)

Можеш да ми кажеш колку се давачките за електрична гитара?

8. Goran995

Goran995
    On your way to fame

338
    524
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Можат двајца да внесат роба за 700 (на посебни фактури до 350 евра).

9. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Основица = цена за гитарата според испорачана фактура + сумата за транспорт.
    Давачки = (основица + 9% царина) + 18% ДДВ + ~2,000 денари шпедиција.

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VerGer

VerGer
    On your way to fame

736
    680
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    само допуна .. ако не сум грешка, шпедиција трошковите се само ако сумата е над 800 евра.

На InSides и Oktar им се допаѓа ова.
  11. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Потврдено од шпедитер - шпедиција е задолжителна само ако сумата е над 800 евра. Под 800 евра се врши т.н. "скратена" царинска постапка.

TheMarshal, Necromancer и на VerGer им се допаѓа ова.
  12. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,231
    3,593
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Ова ми го имаат кажано и на граница, дека над 800 евра задолжително оди со шпедиција. Под 350 не подлежи на давачки, додека помеѓу 350 и 800 вика зависи како ќе ти се погоди и што носиш :)

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Интересна дискусија за звучниците!

Можеби некој имал искуство со вифи стримери, за стримање на музика од Spotify и Tidal?

Еве пример сценарио:
    • 2 x 7" активни студио монитори
    • 2 x балансирани кабли
    Музиката ќе доаѓа преку стриминг уред. Стримерот би бил во форма на Raspberry Pi, тоа е можеби најевтина варијанта а можеби и не. Ако има целосно пакување (продукт) со добра цена/квалитет, уште подобро.

Опции кои не се баш евтини:

https://www.allo.com/sparky/digione-signature-player.html

Shop | Orchard Audio

Shop | Orchard Audio

Барам оптимално решение за поврзување на активни студиски звучници преку балансирани кабли, со можност на користење на ви-фи стример за Spotify и Tidal директно, не преку друг плеер.

Ако некој има искуство или идеи, нека пише :) Знам дека и други луѓе како @TheMarshal се заинтересирани за вакво решение.

14. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,432
    10 Септември 2010
    Не ги прегледав детално сите примери, ама како што гледам сите овие се само стримери, без дигитална/аналогна конверзија.Претпоставувам постои веќе некој DAC/Preamp пред активните монитори?

Доколку има потреба само од стример, јас во 99.9% од случаите би идел на RPi со софтвер според потребите - во мојот случај Volumio (за Тидал интеграција) или RoPiee за Roon endpoint.

15. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Тие продукти до кои линкував имаат DAC, без некаков amp.

Volumio e плеер и ќе треба да го користам неговиот интерфејс, а јас би сакал директно од Spotify и Tidal преку мобилен да пуштам музика на звучници, како што се прави со Chromecast Audio.

Roon од друга страна чини 119 долари годишно и е слично решение.

На igor_xxxx и TheMarshal им се допаѓа ова.
  16. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,254
    1,432
    10 Септември 2010
    Го видов само Digione, моја грешка, а тој дефинитивно нема во спецификации DAC.

Аха, ти сакаш да правиш "cast" на аудиото директно од нативната Тидал (пример) апликација.

Јас не успеав да најдам елегантно решение на овој проблем кога се интересирав и затоа завршив со Roon.Баш ме интересира ако најдеш добро решение (а ефтино) да споделиш.Мене бекап варијанта за ова ми е Volumio (со RPi), ама не е со можностите и интерфејсот на нативната Тидал апликација - за жал.

На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
  17. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Тогаш една од ретките достапни опции ти е Chromecast Audio или Airport Express, па или оптички кабел кон балансиран DAC (подобро) или линиски кабел кон небалансиран/балансиран конвертор (полошо).

Не мора да користиш Roon или Volumio во таква ситуација, но ќе бидеш ограничен на поддршката за GoogleCast или AirPlay на соодветните апликации.

18. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Исто мислев, имам и Chromecast Audio. Тоа со оптички кабел, Chromecast Audio и Roon го видов. Изгледа функционира добро затоа што Roon работел со тимот на Google да имплементира бит-перфект решение. Не знам дали ќе работи добро без Roon, не ми изгледа од тоа што читам. Сепак, повлекува дополнителен трошок за Roon и не е нативно преку апликациите на Spotify и Tidal.

19. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Не ти треба Roon. TIDAL мобилната апликација поддржува Cast + AirPlay директно.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Изгледа дека Chromecast Audio го поправиле.

Chromecast Audio 24/96 bug resolved...

@InSides има многу DAC/amp уреди гледам и цените се високи, што би било оптимално решение според тебе да се поврзе оптички со Chromecast Audio? (во сетап со два 7" активни звучници и балансирани кабли)

21. InSides

InSides
    Gaining Experience

171
    352
    21 Февруари 2009
    Искрено, не би знаел што да ти понудам како опција. Има плејада на уреди во најразлични буџетски класи (SMSL SU-8 е една од релативно поефтините опции).

Реално, ти треба само DAC (а не DAC/AMP) со интегрирана контрола на гласност освен ако не сакаш да контролираш гласност преку телефонот (што е реално, помалку квалитетен пристап).

Последна промена: 22 Јануари 2020
    На Андреј и TheMarshal им се допаѓа ова.
  22. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Да, добро би било да има контрола на гласност и евентуално далечинско ќе се најде. Ќе прочепкам па ќе се вратам со резултати.

23. BorisSapphire

BorisSapphire
    On your way to fame

920
    631
    11 ноември 2015
    Машко
    JBL T110BT веќе четири дена ги користам по саат ипол-два, батериата е на 60%.

Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација

На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Андреј

Андреј
    Gaining Experience

173
    425
    4 Септември 2012
    Машко
    Од сѐ што видов, изгледа SMSL SU-8 е стварно најдобрата опција за балансиран DAC стример, поврзан оптички со Chromecast Audio.

Цената за верзија 1.2 на AliExpress е $250. Не најдов проверена поевтина варијанта од ова. Далечинското е прилично удобно и има повеќе чекори од обичен Андроид телефон.

Прочитав дека излага и нова верзија наскоро, SU-9 со копче за регулирање на звукот и уште некои опции можеби.

25. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,816
    5,014
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Го имам цедето со потпис од Влатко,:) ни беше на гости многу одамна на времето со жена му.
    Се слагам, стално уживам кога и да го пуштам..

Сподели

Вчитување...