1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  2$ е секако, ќе им платам данок xD
  како да му пишам да нагласи дека е рефаунд?
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,138
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не ни знам како оди тоа, дали преку Пејпал може да направи поврат на средства кои не се уплатени преку Пејпал. Да не треба да обележи која трансакција ја враќа, а бидејќи не постои таква, нема да може... Или може да пише само REFUND... Појма немам.

  Инаку ти пиши му:

  This is my email address: bicikle@xxx.com. Please note that in our country we can not receive payments through Paypal, so please mark the payment as REFUND.

  И моли се да помине.
   
  На turbiny и bicikle им се допаѓа ова.
 3. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  525
  641
  21 ноември 2010
  Машко
  Не ќе да може така, рефунд опцијата стои на самата трансакција што значи плаќањето треба да е направено со пејпал.
  Иначе само како гифт или пејмент може да ти ги врати(имам пар пати примено таков рифунд) , а на македонски пејпал ни едната ни другата варијанта не се изводливи, а не верувам дека нешто исклучоци ќе прават од правилата за нас.
  Така да најсигурно преку али системот рифунд.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  колку имам рок за диспјут? ако не врати за 4-5 дена диспјут...
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,138
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Па ти треба да знаеш колку имаш, пишува некаде...

  Значи, не важи тоа што го пишав, туку му пишеш:

  Sorry, in my country we can not receive money through Paypal. Please refund through Aliexpress.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  671
  271
  10 Април 2011
  ми стигна маусот и првиот ден ок беше стиснав конфирм дека е примен..и следниот ден приметив не работи форвард дугмето од страна...
  а вчера и после виндовс апдејт се сјебаа драјверите ни господ не ги оправа нејке да клика на таск бар 10 пати ги реинсталирав.

  отворив диспјут, со видеа
  прво али предложи фул рефунд, селерот нормално одби
  сега али предложи 0 рефунд, стиснав рејект а селерот ацепт
  до утре е диспјутот...
  не гледам други опции, треба нешто да направам?
   

  Прикачени датотеки:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина:
   87.2 KB
   Прегледи:
   92
 7. GorVel

  GorVel
  Intern

  5
  0
  20 Август 2016
  Здраво на сите нов сум на форумов и најдов многу интересни информации. Немав купувано од Алиекспрес до пред 2 месеци кога направив 10 ти на рачки на производи по околу 20 тина евра. Ги претам на 17Track (супер е апликацијата) и гледам дека една од нарачките по 25 дена сеуште не ја идентификува. Контактирав со продавачот и ми рече дека е пратена и дека ќе ургираат кај транспотрерот да ја пратат пратката затоа што и нив им било од корист што побрзо да ја добијам. Сте имале ли вакво искуство до сега инаку од тракинг бројот се гледа дека е HongKong Post Air Mail. Ви бладодарам.
   
 8. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  189
  100
  7 Март 2015
  Едно прашање до поупатените. Добив рефунд и поминаа 20 работни дена и уште ги немам парите добиено. Што да правам?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 9. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  307
  421
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Дали Гејмификација е правиот превод на Македонски ?
  Game или Гејм == Игра.
  Играфикација, Игрификација ?
   
 10. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  873
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Доколку рокот за испорака е при крај можеш да направиш Dispute, доколку не е при крај почекај додека не дојде рокот при крај, можеби во меѓувреме ќе стигнат.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,143
  11,138
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Разигрување, поигрување, преигрување, уигрување, изигрување, заигрување... се зафатени и значат други работи. :)
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,576
  726
  3 Март 2018
  Во последно просек на праткиве им е 80 дена xD мислам дека можеш да направиш диспјут полсе некое време ама не знам колку беше рокот, проверете, исто така пред да направите диспјут договорете се со продавачот да ви го продолжи рокотза некој ден. Ми се деси со 3-4 пратки таман ќеми ги врата парите оп ете го поштарот, па брукај се пак плаќај му...
   
 13. GorVel

  GorVel
  Intern

  5
  0
  20 Август 2016
  Дали ова значи дека пратката е пратена и може да стигне, а за тоа да нема информации во 17 Track ( The number cant be found at this moment) и на AliExpress кај Tracking Order (Tracking information is temporarily unavailable) ?
   
 14. 123456

  123456
  Gaining Experience

  747
  357
  12 Април 2013
  Машко
  60 дена
   
 15. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  678
  360
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  После критиките, сега да ја пофалам сингапурска пошта.
  Наочари за сонце стигнаа 7 дена откако се пратени. Ова ми е рекорд.
   
  goceiva, Nadja и на igor_igor им се допаѓа ова.
 16. 123456

  123456
  Gaining Experience

  747
  357
  12 Април 2013
  Машко
  која банка ако е нлб никогаш нема да добиеш известување дека имаш прилив
   
  На dule_ и bicikle им се допаѓа ова.
 17. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  279
  231
  9 oктомври 2010
  За апликацијава на мобилен? Смс или известување/нотификација? Има мислам...

  [​IMG]
   
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,250
  2,268
  9 Февруари 2011
  За прилив од странство треба да отидеш у банка и да им кажеш дека треба да имаш прилив од тој и тој, на толкава сума, со доказ некаков папир и ќе ти го пуштат одма.
  Мене еднаш ми се деси ова и док не отидов да прашам, си седеле парите у празен ход 2 месеца.
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  189
  100
  7 Март 2015
  Да, во нлб сум. Ќе одам деновиве. Фала дечки.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 20. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  873
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Да, може да стигне.
  Во некои случаеви по неколку денови/една недела ја регистрираат во 17Tracks, но и да не е регистрирана таму порачката може да стигне.
  Внимавај само на крајниот рок до кога треба да стигне пратката.
   
 21. GorVel

  GorVel
  Intern

  5
  0
  20 Август 2016
  Благодарам
   
 22. 123456

  123456
  Gaining Experience

  747
  357
  12 Април 2013
  Машко
  Кој виц го кажуваш?
  Парите мене ми биле стигнато дур на 09.05.2018 ни лист сум им однел ни бутур
   
 23. 123456

  123456
  Gaining Experience

  747
  357
  12 Април 2013
  Машко
  Повракај пари ни смс ни нотисфикацика не ми е стигнато,дур вчера кога им пишав на али дека парите не се стигнати они ми пратија код со датум 09.05.2018 дека се пратени парите после преку нлбмклик видов дека имам прилив од али.
   
 24. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  189
  100
  7 Март 2015
  Мене не ми ги ни покажува на апликацијата.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 25. 123456

  123456
  Gaining Experience

  747
  357
  12 Април 2013
  Машко
  Се договори со продавачот или али донесе пресуда?
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...