1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Секоја пратка кога ќе влезе во МК добива тракинг бројче. Дури и ако нема никакво бројче тогаш може да се бара според бројот на интернет нарачката.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа ми е познато, но новото МК тракинг бројче нема никакви шанси да го дознаеш се` додека не ја подигнеш нарачката.
   
  На 123456 и despotovikj им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Пишувам на кинез дека сакам маска за А7 2018, додека на избор немаа кога ќе кликнеш.
  Ми враќа на пораката може за 2018, може и со твоја слика ако сакаш.
  Еј викам супер, праќам сликата, праам порачка, ставам note дека е А7 2018, и глеам order shipped.
  Му пишам на кинезот за 2018 ли прати, вика да да, за 2018 е.
  18 дена покасно (сингапурска пошта btw, алал да им е) ми стига дома, отварам, за А7 2017 е, и не е сликата што ја одбрав.
  Мавам dispute, и типот одма ми пише еј плс cancel dispute, ногу лоша репутација ни дава тоа бла бла тракатанци.
  Викам нема проблем, одма ќе напраам cancel, дај кажи ми како ќе ја средиш ситуациава, 3 скриншоти ти пратив (имав 5 ама аљи не дава поише).
  За пола саат глеам refunded.

  Ц ц ц ц ... се нафаќа бе, и после те дупи у здрав мозок.
   
  NiceNaumoski, artweb, NecrotoX и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не, тогаш не би имало никаква смисла да има тракинг бројче ако ти веќе ја имаш нарачката во твои раце.
  МК тракинг бројот е врзан со самата нарачка и може да се пребарува на сајтот на posta.mk штом пратката влезе во државава. Пример ако немаш тракинг број од Али туку само број на интернет нарачка, можеш кај нас да бараш под тој број а од тука ќе ти ја покаже пратката со додаден наш тракинг број.

  [​IMG]
   
  Маша, krema и на despotovikj им се допаѓа ова.
 5. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,039
  504
  7 Март 2014
  Машко
  За ова не сум знаел, фала.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 6. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  408
  107
  15 Мај 2012
  Машко
  Провери на 17track со ова бројче и во зграда ќе добиеш бројче кое започнува на U

  Испратено од SM-A320FL преку IT.mk форум апликација
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 123456

  123456
  On your way to fame

  972
  525
  12 Април 2013
  Машко

  Јас имам неколку нарачки со вакви тракинг бројчиња,сите се стигнати кај мене, а на пошта не покажува ништо.

  POSTICKA.jpg
   
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Се бришат од системот кога ќе ја подигнеш или откако ќе ти ја достави дома.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде ќе пробам на тој начин.
  tnx
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Сигурен си? :D Или збориш специфично за тие бројчиња?
  upload_2019-6-27_16-1-59.png
   
 11. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не зборам специфично за тие. И за некои други регуларни броеви од моите претходни нарачки не дава резултати, а претходно даваше. Најсигурно е да се проверува додека ја чекаш пратката, а е веќе влезена во МК.
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  Па откако ќе влезе кај нас нема ни некоја логика да проверуваш натаму, освен евентуално за царина или проблематичен поштар што не ти носи пратки.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  542
  664
  21 ноември 2010
  Машко
  Не ги конвертираат повеќе во македонски бројчиња, пред некој ден ми потврди пријателка што работи во пошта.
  Се почесто гледам ситни работи со салам тракинг бројче.Пример последно ситно што зимав беа некои штрафчиња за 2$, некој кабел за 2.5$ и лепак за 1.5$, и на трите имаше салам број.
  Или нашиве се откажале пошто неможат да постигнат, или поверојатно Али да си направиле договор со нивна пошта(место со нашава).
   
  На krema и NecrotoX им се допаѓа ова.
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Flat кабелчиња за лаптоп порачани на 14ти, стигнаа денес преку Yanwen Economic Air Mail
   
  Маша, NecrotoX и на despotovikj им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Yanwen изненадува. Браво :)
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Добив две пакетчиња од Али, се во најдобар ред и во рекордно време, си добија продавачите и позитивен feedback.
  Сепак, веќе две недели стои Fund Processing. Некој да имал исто искуство?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не е тоа дека на нив им ги праќа парите?
   
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,057
  3,130
  2 Септември 2012
  Машко
  Исто кај мене на секоја пратка кога ќе потврдам дека е примена со едно мини ривју и дека е се во ред, ми го пишува истото.
  Се си е во ред без грижа, продавачите ќе си ги добијат парите. :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Имате проблем со стискање на Place order од десна страна после пишување податоци на картичка?
  Секогаш кога пробувам да нарачам нешто, стискам Buy now, пишувам card details и на Place order, си врти само.
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Да се надоврзам, почекав 2 минути .. џабе, нејќе.
  upload_2019-7-3_20-28-25.png
   
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  972
  525
  12 Април 2013
  Машко
 22. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  од хром кога и да пробам не сака да плати, од апликацијата за андроид со работи

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,179
  833
  1 Јуни 2016
  Дап, Edge, Chrome и Сексифокс.
  Исто, порачував вакум за лаптоп преѓеска, си тргна.
  ќе порачувам од апликација, јебига.
  И онака е мааааааааааааааалце поевтино :D
   
 24. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  практикувам да полнам кошница од пц, потоа со апликацијата си плаќам

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 25. 123456

  123456
  On your way to fame

  972
  525
  12 Април 2013
  Машко
  И двете сингапур пост едната на 28.06 и 29.06. денес стигнаа двете ова е веке мишн импосибле
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...