Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

php

 1. Miki98

  автоматски преместување на текст во групи

  Здраво ит другари дали може некој да ми помогне за оваа сакам да направам табела каде што има текст,но текстот секоја сабота или недела автоматски да се ротира на |група3| група2| и |група1| текстот пр. учење пракса вежби |група3| група2| и |група1| учење | пракса| |вежби| кога помине...
 2. metahuman

  [PHP] Вадење податок со regex

  Имам низа од стрингови. Од секој стринг треба да ги извадам податоците што се во мали загради, ( и ). $data = [ 'aaa|45.85[u](52.22) - (43.75) - 36.5[d](25.75)', 'bbb|238.4[u](345.45) - 24.1[d](13.85) - 56.4[d](56)', 'ccc|34.45[u](45.68) - 53.6[u](59.1) - 17.3[d](15.75)' ]; Еве до...
 3. Miki98

  Изработка на Списоци за Смени на работа и најава со админ и усер панел Во Php

  Здраво ит другари Ми треба малу помош за изработка на списоци за работа во php,сакам да направам со матичен број кога се најавуваат корисниците да гледаат новосити и која смена на работа се,преку админ панелот да може да објавува новости и известување за работа дали плата им е пуштено. Сега само...
 4. Miki98

  Тлд нот суппорт -tld not valid

  Whois Servers List # TLD Server Action 1 ac whois.nic.ac 2 ae whois.nic.ae 3 aero whois.aero 4 af whois.nic.af 5 ag whois.nic.ag 6 ai whois.ai 7 al whois.ripe.net 8 am whois.amnic.net 9 arpa whois.iana.org 10 as whois.nic.as 11 asia whois.nic.asia 12 at whois.nic.at 13 au whois.aunic.net 14 ax...
 5. B

  PHP vs. C#

  Околу месец и нешто учам C# преку курсеви на Pluralsight, заедно со книга, две кои ми служеа за референца, додатно објаснување, и слично. Мислам дека релативно добро се снаоѓам и ги разбирам концептите до сега шо ги имам учено, иако немам длабоко навлегувано зашо сум почетник. На YouTube следам...
 6. N

  Со кој програмски јазик да започнам како некој шо нема никакво искуство?

  Самоиницијативно сум у план да почнам со програмирање, но не знам кај да започнам. Факултет додека трае ова пандемија мислам не ми е “зор“ да пишувам, а и знам дека многу програмери одат по тој self-taught пат. Од видеа на јутуб, имам слушано дека C#, Python, Javascript, и PHP се топ јазици за...
 7. metahuman

  [PHP/MySQL] Вадење податоци од табела според категорија

  Имам функција која треба да вади податоци од следнава табела: - Доколку функцијата getTitles() прими аргумент 1, треба да ги врати сите наслови кои спаѓаат во категоријата 1. Враќа: Title1, Title2 $data = getTitles(1); - Доколку функцијата getTitles() прими аргумент 2, треба да ги врати...
 8. Rufflesaurus

  Листа со најдобри курсеви кои ми помогнаа во кариерата

  Пред некој ден, напишав статија на мојот личен блог со наслов "Моите најдобри ресурси за учење кои ми помогнаа во мојата кариера" и преку приказна опишав како сум ги нашол и што ми се допаднало кај нив. Во иднина имам план да споделам уште неколку слични статии на оваа тема. Feedback е...
 9. artweb

  Траен налог со Casys

  Здраво на сите, Дали може да се направи нешто како траен налог, слично како што има на Нетфликс и други сервиси? Преку форма внесувам податоци за картичката и корисникот и да речеме секој месец автоматски да ми повлекува одредена сума од картичката. Дали тоа е можно да се направи со Casys...
 10. L

  Не можам да инсертирам во табела...

  Поздрав, работам на персонален мини проект и неможам да инсертирам во табела во phpmyadmin. И второ прашањe кога е дефиниран $dbname = "movietheatre", не креира табела, морам да избришам, без $dbname се креира табелата, после треба да дефинирам за да се конектира. Како да напишам...
 11. Isak Keyten

  Што да се учи? LAMP vs MEAN

  Идните Веб девелопери ставени на раскрсница. Две моќни и скроз различни патеки се борат за фама. Кој од овие стакови мислите дека е попаметно да се учи во 2017та во Македонија? Иако MEAN зема замав со неговата скалабилност и унифициран јазик низ целиот стак, македонија слабо да чуе за користење...
 12. C

  Како да зачувам податоци од rss feed во база

  Ја користам оваа функција да приказам податоци од rss feed и си работи ок сега сакам истите да ги снимам во база пробав но конекција со база има но не се пренесуваат податови си те полинја у база се празни не зима ни наслов ни текст нисо. Ви благодарам однапред <code> <!-- Latest compiled and...
 13. Fatal1ty_

  Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

  Се почесто се сретнувам со прашањето „Сакам да почнам да учам програмирање, од каде да почнам?“. Прашање на кое никој не може да ви помогне освен да ве усмери, одлуката ја ностите вие самите. За таа цел го спремив и овој кратко текст со факти за 10 најпопуларни програмси јазици кои на некој...
 14. Pulse

  Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

  Незнаев како да ја крстам темава, па ако имате предлог прекрстете ја :D Идеата ми е, дека гледам форумов е малку заостанат со дискусии за програмирање, малку да живне и ова. Верувам има овде луѓе што се замимаваат со девелопмент професионално или пак аматерски. Исто така темава да служи и за...
 15. L

  free host so php 5.4 +

  Zdravo. Dali nekoj znae nekoj websajt shto dava free host i domain i shto podrzhuva php verzija 5.4 ili po gore ?
 16. Б

  Барам веб дизајнер & програмер за HTML / CSS / PHP

  Здраво на сите. Како што и самиот наслов говори, ја отворам темава со цел да најдам некој искусен веб дизајнер / програмер. Сајтот (проектот) за кој што станува збор е изработен одприлика 60%, но сепак некои работи мораат да бидат изработени од човек од дејноста. Сајтот, според она што јас...
 17. Pulse

  [Туторијал] cPay/CaSys PHP интеграција во 3 чекори

  Гледам многу прашања и дилеми има поврзано со ова, па решив да ги разоткриеме и решиме. Тоа што CaSys како платежен систем имаат малку документација и објаснувања, не ги прави да се недофатливи. Изгубив многу време додека и влезам во штос, но кога ќе сфатиш на крај како работи, ќе се чудиш дали...
 18. M

  php принтање дел од променлива

  Здраво дечки имам мал проблем. т.е не е проблем туку незнам како да го направам. Ја сум почетник во пхп па сакам некој од посикусните да ми кажат како да го изведам следново: Имам $title променлива која има одредена вредност на пример: home | it.com.mk е сега како да направам $title2 кој ќе...
 19. Cevi

  Совети за Worpress Страна

  Здраво дечки. Веќе година дена имам веб сајтче за здрава храна и сл. Ја направив во Wordpress. Значи факт е дека сум глуп пошто после толку време сигурно веќе ќе пронајдев решенија за проблемиве. Али факт е и дека немам доволно време па и да се посветам на истите пошто ова ми е онака уз слободно...
На врв Дно