1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Официјална тема за помош и дискусија за програмирање

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 30 oктомври 2016.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Незнаев како да ја крстам темава, па ако имате предлог прекрстете ја :D

  Идеата ми е, дека гледам форумов е малку заостанат со дискусии за програмирање, малку да живне и ова.
  Верувам има овде луѓе што се замимаваат со девелопмент професионално или пак аматерски.
  Исто така темава да служи и за помош во програмирање, пишуваш дел од код и ако нешто не ти е јасно или не работи да се обидеме заедно да го решиме.
  Филингот е друг кога сам ќе решиш баг, но вака барем ќе скратиме на време.
  Не наведов горе каков вид на програмирање :D исклучиво веб - сите јазици.
  Мене ми се има случено одреден баг да го барам 3-4 дена што на крај ќе излезе дека е некоја ситна работа.
   
  На JensenInterceptor, Oktar, AnetaMK и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  ми треба html5 pattern за „само бројки со 2 спејса“
  пример формат: 12 133 14444
  [0-9][0-9 ]{1,}
  ??
  неможам да сконтам како би бил патернов :O
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  да ти беше во РНР , одма ќе го средевме....не сум работел со html5 патерни.

  едит: пробај со пхп регекс, гледам се доста слични...

  втор едит: ѕирни тука: http://html5pattern.com/Miscs можеш да искомбинираш :)
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  некои regex работат и од js/jq .. пробав 100 комбинации ниеден не е како што ми треба :( треба точно да има 2 празни места и да се бројки

  едит: here is it
  ^\s*[0-9]+[ ][0-9]+[ ][0-9]+\s*$
  damn
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  м, па ептен мала модификација има од РНР еквивалентот, \s само, рестото е исто
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  да да читав сеа \s -то значело дозволено празно место.. битно средив. :)
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @Pulse {1-3} квантифаеров работи исто со хтмл5 патерниве?
   
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  {1,3} од еден до три карактери
   
 9. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Види вака нешто, пократко: "^\d+ \d+ \d+$"
   
 10. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  не е ова за текст? мене ми требаше само за бројчиња, [0-9] небитно колку е долг патернот битно да работи :D
   
 11. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  За бројчиња е, \d = Decimal. :)
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  проверено работи и твојот патерн :)
   
  На kebe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  малку да освежам тема... како можам или дали воопшто е возможно, извршените команди од Cron Jobs да бидат извршувани само од Cron Jobs, да не може да се пристапи на фајлот преку урл-то? ме интересира Cron Jobs дали преку POST или GET медота се вчитува или се сетира и ова со командната линија што се внесува?
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @Pulse пробај со mod rewrite, .htaccess . за вториот дел, можеш преку пхп да повикаш shell_exec или чисто exec и да ги пратиш параметрите земени од пост или гет, сеедно.

  edit: ова треба да ти помогне

  https://stackoverflow.com/questions/13414399/make-files-not-accessible-via-url

  edit 2: би можел исто да проверуваш со referer да видиш од кај ти е повикана скриптата, без користење на .htaccess
   
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  @spiritBreaker ма со користење на shell_exec мислам дека неможеш да „закажеш“ изврушување на скрипта во ХХ време. бтв сега само експериментирам, ништо поконкретно не сум наумил, разгледувам можности и опции на Cron Jobs. :)
  да, вториот предлог би бил поедноставен со реферер, нема бегање од if(referer == neshto) :D :D
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  crontab -l > mycron
  echo "00 09 * * 1-5 echo hello" >> mycron
  crontab mycron

  Done. Сево ова преку exec.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  update:
  успешно реализиран cron... нема бегање, автоматизација пред се :D
  cron.png
  cron2.png
  cron3.png
   
 18. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Уште што не пробав, неможам да го нормализирам селект полето.
  Се работи за bootstrap-select плагин на бутстрап.
  Користам Bootstrap v4.0.0-alpha.6.
  Структурата е вака:
  PHP:
  <head>
  <
  link rel="stylesheet" href="css/bootstrap.min.css">
  <
  link rel="stylesheet" href="css/bootstrap-select.css">
  <
  script src="js/jquery.min.js"></script>
  <
  script src="js/tether.min.js"></script>
  <
  script src="js/bootstrap.min.js"></script>
  <
  script src="js/bootstrap-select.js"></script>
  </
  head>
  <
  body>
  <
  select class="selectpicker show-tick" data-live-search="true" title="Избери артикал" data-size="10">
  <
  option value="1">Артикал 1</value>
  <
  option value="2">Артикал 2</value>
  </
  select>
  <
  script>
  $(
  document).ready(function() {
  $(
  '.selectpicker').selectpicker();
  });
  </
  script>
  </
  body>
  После ова добивам select поле но БЕЗ опциите под него :( Го имам користено плагинов на бутстрап 3 и си работеше перфектно, незнам што се излажав на друг проект да идам со 4ката и ете, проблеми :( Гуглав нешто за проблемов, не најдов ништо слично, само дека требало некои од скриптите да се вчитаат најдолу на страната, но пробав секакви комбинации, горе, долу, пак исто :( Да напоменам само, во Console исто така не јавува ниедна грешка :(
  Untitled.png
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пробај скриптите да ги вчиташ најдолу, во хедот да останат само цсс скриптите

  Sent from my Z00D using Tapatalk
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  кога ги вчитувам најдолу, ми ги препознава исто како да ги нема во проектот. Нит бутстрап работи, ништо :( Пробав и со CDN фајлови, пак исто.
   
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ајде провери, да не го вчитуваш jquery-то двапати? Негде некаде, убаво провери.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  100% проверено не е тоа, доколку е вчитано двапати, во Console ќе јави грешка, кај мене нема грешки. бај д веј го заменив bootstrap-select со chosen и си брка работа :) изгледа bootstrap-select не е компатибилен со бс4.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И други имале слични проблеми со bootstrap-select во 4-та. Некои проблеми ги решеавале со css зависи од типот на проблемот....
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  ма според сликава...
  Untitled.png
  може да се заклучи, дека bootstrap-select работи, го прикажува search полето, но ги нема <option> елементите. Претпоставував дека е нешто со цсс-то, али ногу замарање и го мигрирав плагинот вo chosen.
   
 25. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Ми треба малку помош/насочување/консултација околу еден проект.

  Вакво нешто:
  upload_2017-1-24_23-18-16.png

  Со црвено се податоците внесени од корисникот, а со зелено/сино се податоците од базата.

  Корисникот кога внесе 42 во келијата се повикуваат податоците со индекс 42 од табелата ( каде што се дефинирани двата текста, и едната зелена бројка ) а потоа се потполнуваат другите келии соодветно. Исто и за 73 итн.

  Дали може ова да се направи, дали има некој tutorial за ова за да го научам ( знам нешто PHP и SQL, но не ми текнува како да го почнам ова ). И дали има некој template кој можам да го приспособам за да изгледа на нешто направено во 2017та?

  Контакт во ПП.
   

  Прикачени датотеки:

Сподели

Вчитување...