Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Рецензија Избор на програмски јазик за почетници [Корисни факти]

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.265
32.121
roka.mk
Се почесто се сретнувам со прашањето „Сакам да почнам да учам програмирање, од каде да почнам?“.
Прашање на кое никој не може да ви помогне освен да ве усмери, одлуката ја ностите вие самите.
За таа цел го спремив и овој кратко текст со факти за 10 најпопуларни програмси јазици кои на некој начин ќе ве усмери и помогне во изборот од каде да почнете.

На прашањето од каде да почнам за да изучам некој програмски јазик?
се поставува прашањето што точно сакаш да правиш?

Најлесен за изучување: Python
Најмоќен: C++
По мое видување најмногу ќе се корисити и во наредните 10 години: Java

Утврдете ја вашата конечна цел:

Креирање и оформување на статични страници: HTML + CSS
Создавање на интернактивна веб-страна: JavaScript
Работа со информации и бази: PHP, Python, Ryby
Развивање на мобилни апликации: Objective C (iOS), Java, C++ (Android)

Мојата препорака за да започнете со изучување на некој програмски јазик тоа е HTML + CSS во комобинација со PHP + SQL.

Зошто PHP + SQL?

Затоа што се бесплатни (не ви е потербно купување на екстра софтвер). При учењето користете го најпопуларниот CMS во светот (Wordpress): Тој нека ви служи како платформа за тренинг на изученото.

Кои јазик и да го одберете да го учите ви ветува добра кариера и сите се добро платени.

Накратко за 10-те програмски јазици кои ги избрав да ги препорачам како добар избор за почетници.

PHP - Едноставен, моќен, некриптиран серверски јазик. командите се читаат од сервер, а резултат може да се прикаже во HTML.

Креиран во 1994г. од Rasmus Lerdorf
Прв пат претставен во јавност во 1995г.
Во 1996г. е претставена 2.0 верзијата.
Веќе во следните две години 1997-1998г е излазена и 3.0 верзијата.
1999-2000 година е излезена и 4.0.
Неколку години подоцна во Јули 2004 и 5.0 која најдолго трае се до ден денес и покрај тоа што веќе е излезена и 7.0 и 7.1 верзијата.

Фајловите користат .php екстензија.

Поддржува:

Smr5gKc.jpg


Можности:

 • Создавање динамички страни
 • Работа со фајловите дирекно на сервер
 • Работа со форми
 • Испраќање и примање на фајлови
 • Менување на податови во датабаза
 • Ограничување на дејствија на корисници на страната
 • Шифрирање на податоци
 • Стартување на различни платформи (Windows,Mac OS X, Linux, Unix, и.т.н)
 • Работи на сите сервиси (Apache, IIS и.т.н)
 • Подржува многу типови на бази на податоци
zKCT2oT.jpg


Факти:
 1. PHP користат дури 65.45% од сите сајтови.
 2. Најпопуларен CMS е Wordpress, кој го користат дури 19% од сите веб страни.
 3. На PHP работат повеќе од 20М сајтови меѓу кои: Facebook и Wikipedia.

JAVASCRIPT - client side scripting language кој го поддржуваат скоро па сите прелистувачи.
Развиен во 1995г. од компанијата Netscapeю

Фајловите користат .js екстензија.

jQuery најпопуларна JS библиотека која се користи во дури 22.9% од сајтовите.

Со помош на JS вие можете:
 • Да проверите постоење на корсиник во база при регистрација, без повторно вчитување на страната.
 • Функции за автоматско пополнување на форми
 • Поправање на грешки
 • Да напавите подобра функционалност на вашиот сајт.

STRUCTURED QUERY LANGUAGE (SQL) - SQL не е програмски језик, тој служи за взаменодејство на некој програмски јазик и база на податоци. Служи за обработка и зачувување на информации. Најрапространета DB е MySql, ја препорачувам за изучување на почетници.

Во 1979г било започнато негово развување.

Фајловите користат .sql екстензија.

Можности:

 • Комуникација со Базата на податоци
 • Вчитување на податоци
 • Додавање на записи
 • Обновување на записи
 • Бришење на записи
 • Создавање на нови бази
 • Создавање на нови табели
 • Управување со права на пристап
 • Овозможува поврзување со код

Факти:

Со SQL работат големи компании како:
Oracle, SyBase, Microsoft

OBJECTIVE C - Објектно-ориентиран јазик. Најчеста употреба развивање на продукти под Apple.

Фајловите користат .m екстензија.

Прв пат бил презентиран во 1990г.

Примена:

 • Апликации за iOS како и програми за Mac OS.

OBJECTIVE C е предвиден за развивање на Apple продукти и не е наменет за Android.

C++ - Објектно-ориентиран јазик. јазик со најрапоространета употреба. Со помош на c++ вие можете да правите десктоп апликации, игри и многу други програми.

Неговото развивање започнало во 1983.г како дополнување на c.

Фајловите користат .c++ екстензија.

Примена:
 • Програми за Windows и Linux
 • Видео игри
 • Мобилни апликации

Факти:
 1. C++ - Можете да го користите и за различни порабилни уреди.
 2. C++ - поддржува Apple, Andorid, Windows Phone и Blackberry.

JAVA - Серверски компилиран јазик. Може да се извршува на виртуелни машини. Не е исто што и JavaScript.

Бил развиен во 1995г. И се смета за еден од најстарите web програмерски јазици.

Фајловите користат .java екстензија.

Примена:
 • Онлајн игри
 • Десктоп програми
 • Android апликации

Факти:
 1. Корисниците можат да стартуваат java на нивините компјутери
 2. Java е основа за Android програмирање.

PYTHON - Серверски некомпилиран јази со отворен код. Можете да го користите самостално или во комбијација со некој framework на пример django.
Соред мене PYTHON е програмски јазик кој секој девелопер треба да го знае, пред се поради неговата широка примена.

Фајловите користат .py екстензија.

Примена:
 • Креирање сајтови
 • Игри
 • Десктоп програми
 • Можност за GUI програмирање
 • Поврзување со бази
 • Мобилни аплиакции

Факти:
 1. Има примена во NASA (United Space Alliance)
 2. Полесен во изучување во однос на c++

ACTIVE SERVER PAGES (ASP) .NET - Серверски некомпилиран јазик. Функција иста како и php само што може да се стартува исклучиво од Windows сервер бидејќи е продукт развиен од Microsoft.

Фајловите користат .aspx екстензија.

Примена:
 • Развивање на веб страни
 • Изградба на форми
 • Изградба на MVC веб апликација

ASYNCHRONOUS JAVASCRIPT AND XML (AJAX) - Не е програмски јазик, туку технологија која корсти неколку јазици заедно.
AJAX дозволува Js кодот да комуницира со серверот и да менува содржина без притоа да се освежува страната.

Неговата примена во web развувањето е речиси и не замислива. AJAX наоќа примена во многу попиуларни сервиси како што се gmail, faceboo chat, google talk и слично.

Вие не можете да користите AJAX доколку не знаете Javascript и Css.

Факти:
 1. Подржува XHTML,CSS
 2. Дава динамичен модел на документот
 3. Работи со Javascript
 4. Асинхрони барања од сервер (XMLHttpRequest)
 5. Работи со податоци во формат XML,XSLT

RUBY - Серверски некомпилиран јазик кој е развиен од јапонски девелопери, а прв пат бил претставен во 1995г.

Ruby on Rails е framework кој ќе ви помогне да го користите Ruby. Слично како django за python.

Примена:
 • Креирање на веб апликации
 • Граденње на симулатори

Факти:
 1. Ruby Работи на многу платформи: Unix,Mac OS X, Widnwos, Dos, BeOS, Os/2..
Во Ruby има многу реализации:
 1. JRuby - Интепретатор на java
 2. Rubinius - Интепретатор Ruby на Ruby (!)
 3. MacRuby - Тесно поврзан со Cocoa, се користи за програмирање за Mac OS

Од погорното објаснување можете да изградите една слика од каде да започнете со изучување и до каде ќе стигнете.
Имајте на ум дека: Сите програмски јази се слични, доколку научите еден во целост, изучувањето на било кој друг ќе ви одземе многу помалку време.

Среќно за идните програмер!

Сорсови кои можат да ви бидат од корист:

http://lifehacker.com/
O'Reilly Radar: Insight and analysis about emerging technology
Dev.Opera
https://code.org/
The Open Education Consortium | The Global Network for Open Education
https://www.coursera.org/
Dev/Code/Hack
Learn to code
JavaScript Kit- Your comprehensive JavaScript, DHTML, CSS, and Ajax stop
Ruby Programming Language
Welcome to Python.org
java.com: Java + You
cplusplus.com - The C++ Resources Network
Stack Overflow
Mashable
Learn SQL the Hard Way
Livbit
InformIT: The Trusted Technology Source for IT Pros and Developers
https://www.indeed.com/
http://readwrite.com/
http://www.w3schools.com/
http://php.net/
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.935
Фантастично добро четиво. Баш ми требаше вакво нешто на купче.

Седнувам да го читнам темелно баш сега.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269
За пофалба тема. Мислам дека очајно ни фалат работни групи каде може да се сподели знаење од некој од програмските јазици. Единствено што знам е на Кика хаклабот. Презентациите би можеле да бидат стримани преку twitch налик на другарот Al или јутуб и сл.
 
Најлесен за изучување: Javascript
Најмоќен: Javascript
По мое видување најмногу ќе се корисити и во наредните 10 години: Javascript

Престанав да го читам постот кога препорача да се користи PHP+SQL......
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.265
32.121
roka.mk
Ваков пост не можам да есапам и да го реплицирам. Моето лично искуство пренесено на јавен форум ќе помогне многу повеќе од било кој пост без никаков аргумент, а уше повеќе од чување на искуство и не споделување....

Испратено преку nokia 3310
 

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
428
683
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Најлесен за изучување: Javascript
Најмоќен: Javascript
По мое видување најмногу ќе се корисити и во наредните 10 години: Javascript

Престанав да го читам постот кога препорача да се користи PHP+SQL......

Потполно се согласувам :)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.160
3.051
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Шо е бе ми го избришавте постот ?
Нит навредив некого ни ништо.Забележав само дека сите зборат дека нема аир од фриленс работа,исто како таксистине коа постојано се жалат мислејки дека ке си ја намалат потенцијалната конкуренција.
Бетер од северна кореа се понашате.
Затоа ни пишувам веке ни бутур,со мене заврши ит.ком.мк
пријатно
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.160
3.051
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Become a Full-Stack Web Developer - Learning Path
Дали е оваа програма добра за старт? :)

Воопшто не е добра за старт. Прво те учи на основите на HTML и CSS, што е супер, но потоа ти претставува 3 различни бекенд платформи, кога реално треба да се фокусираш на само една за почеток. Програмава само ќе те збуни и ништо повеќе.
 
Ваков пост не можам да есапам и да го реплицирам. Моето лично искуство пренесено на јавен форум ќе помогне многу повеќе од било кој пост без никаков аргумент, а уше повеќе од чување на искуство и не споделување....

Јас пак твојот пост неможев да го сфатам сериозно и да го есапам, а и се брзав за некаде па немав време соодветно да реплицирам. Извини, одма ќе го исправам тоа со една мала дисекција на твојот пост кој што е "од голема помош"

Се почесто се сретнувам со прашањето „Сакам да почнам да учам програмирање, од каде да почнам?“.

Од Јаваскрипт


Кои што ќе ги ставиме на тест сега.

На прашањето од каде да почнам за да изучам некој програмски јазик?
се поставува прашањето што точно сакаш да правиш?

Најлесен за изучување: Javascript
Најмоќен: Javascript
По мое видување најмногу ќе се корисити и во наредните 10 години: Javascript


Тука веќе еднаш те поправив, ќе те поправам пак. Јаваскрипт е најлесниот програмски јазик за почетници, но воедно и најтешкиот за мастерирање. Исто така е ЕДИНСТВЕНИОТ програмски јазик во кој што можете да искуцате цела една платформа, од фронтенд, до бекенд, до бази на податоци.

Најмоќен е од проста причина што е објектно ориентиран и функционален во исто време, асинхроноста му е во крвта, и најважно (ова е нешто на кое паѓа секој PHP проект кога ќе добие на сериозност), Јаваскрипт е неограничено хоризонтално скалабилен.

Најмногу ќе се користи во наредните 10 години, бидејќи секој ебан стартап започнува и завршува со некој дериват на NodeJS, било да се работи за вебсајт, веб апликација, десктоп апликација (за Win/OSX/Linux), мобилна апликација (за Android/IOS/W10), видео игра (за Web или Unity), и секоја платформа кога ќе добие на сериозност, од PHP или други ѓубре јазици и фрејмворци веднаш се прекуцува со Javascript. Дури и му ја мислат да го прекуцаат Plebpress во NodeJS!

Утврдете ја вашата конечна цел:

Креирање и оформување на статични страници: HTML + CSS
Создавање на интернактивна веб-страна: JavaScript
Работа со информации и бази: JavaScript, JavaScript, JavaScript
Развивање на мобилни апликации: JavaScript (iOS), JavaScript (Android)


Да те поправам соодветно

Мојата препорака за да започнете со изучување на некој програмски јазик тоа е HTML + CSS во комобинација со PHP + SQL.

Мојата препорака е да започнете со изучување на HTML + CSS во комбинација со NodeJS + Mongo + Redis

Кои јазик и да го одберете да го учите ви ветува добра кариера и сите се добро платени.

Тука во целост се согласувам со тебе.

Накратко за 10-те програмски јазици кои ги избрав да ги препорачам како добар избор за почетници.

JAVASCRIPT - client side scripting language кој го поддржуваат скоро па сите прелистувачи.
Развиен во 1995г. од компанијата Netscapeю

Фајловите користат .js екстензија.

jQuery најпопуларна JS библиотека која се користи во дури 22.9% од сајтовите.

Со помош на JS вие можете:
 • Да проверите постоење на корсиник во база при регистрација, без повторно вчитување на страната.
 • Функции за автоматско пополнување на форми
 • Поправање на грешки
 • Да напавите подобра функционалност на вашиот сајт.

Добро, со цел памет заборави да го спомнеш NodeJS, најголемата и најразвиената бекенд платформа на светот со база на програмери и база на библиотеки трипати поголема од базите на сите други ебани платформи заедно собрани? МИНУС 50 ПОЕНИ ЗА ТЕБЕ!

ACTIVE SERVER PAGES (ASP) .NET - Серверски некомпилиран јазик. Функција иста како и php само што може да се стартува исклучиво од Windows сервер бидејќи е продукт развиен од Microsoft.

Фајловите користат .aspx екстензија.

Примена:
 • Развивање на веб страни
 • Изградба на форми
 • Изградба на MVC веб апликација

Ко прво, јазикот е C# кој што е дериват на C++, кој што е исто така татко на Java, а синче на C. ASP.NET е еден од фрејмворците на Микрософт наменет за програмирање на веб апликации, другите платформи им се .NET, која е за десктоп апликации, Xamarin, платформа за мобилни апликации и Unity, платформа за сериозен развој на игри (И да Unity може да се куца и со C# и со Javascript, мада мене со Javascript ми е полесно).


Од погорното објаснување можете да изградите една слика од каде да започнете со изучување и до каде ќе стигнете.
Имајте на ум дека: Сите програмски јази се слични, доколку научите еден во целост, изучувањето на било кој друг ќе ви одземе многу помалку време.

Среќно за идните програмер!

Со ова се сложувам ама со мала исправка. Ако го научите Javascript како прв јазик, понатаму со леснотија ќе можете да ги разберете сите објектно-ориентирани јазици, но и сите функционални јазици.


И како последно: Ваква дискусија е премногу за еден форум, треба да се седне на маса за вакви муабети, да се гледаме у очи.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Друже @Sephiroth, многу си напет, не е целта мерење на таквите туку дискусија или што би рекол ти ЕБАНА дискусија. Не ја прај темава да би де ко оние андроид вс иос, виндовс вс линукс и кој е најдобар а се остало е лајно. Не биди мек јузер, мек се најбољи, ајфон најубаво звони и се друго треба да се запали.
 
Друже @Sephiroth, многу си напет, не е целта мерење на таквите туку дискусија или што би рекол ти ЕБАНА дискусија. Не ја прај темава да би де ко оние андроид вс иос, виндовс вс линукс и кој е најдобар а се остало е лајно. Не биди мек јузер, мек се најбољи, ајфон најубаво звони и се друго треба да се запали.

Знам пеер, ама сум голем непријател на PHP, и ако темава ја читаат идни девелопери, сакам да тргнат по правиот пат :D
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Е што сега, ке отвориш тема и ке ги предупредиш младите за последиците од бракот? Нека се оженат и они па нека видат како е, што па само ние да патиме :D :D :D


P.S. Поздрав до невестата, ако наиде на постов, секако дека се шалам и препорачувам сите да си се оженат и да бидат среќни како мене или барем пола од тоа ;)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.265
32.121
roka.mk
@Sephiroth Братан... се сложувам со тебе дека javascript ја испонапикаа сегде, кога е во прашање web developemnt, не е таква ситуацијата кога е во прашање мобилни и десктоп апликации...сеуште.
Не смееш да го фрлаш во вода и да кажуваш дека се небулози тоа што сум препорачал да се почне од html+css+php+sql само затоа што ти си непријател на пхп. Еве ајде да ја корегирам таа реченица што те изнервирала нека гласи вака html+css+php+sql+javascript...сега е комплетна.
Ти кажа што препорачуваш и твојот пост стои, па слободно кој сака нека го послуша и твојот совет (кога ќе ја чита темава и одлучува од каде да почне) јас немам ништо против тоа. дури ја го препорачувам javascript за почетници (читај прв пост),

NodeJS не заборавив да го спомнам туку намерно го исзоставив и него и angular и rejact и backbone. Сметам дека NodeJS е преголем залак за некој кој прв пат ќе се сретне со код, а притоа нема поима ни од хтмл ни од основи на javascript.
NodeJS го оставам како следен левел за изучување, одкако ќе научи javascript, никако не би го ставил на почеток.

Ако можете да примтетите го нема ни assembler, од проста причина што е пре обемен за почетници. ДА напишеш едно „Здраво Свету“ ти требаат 60 реда код...

Ајде да повторам уште еднаш. Ова е само мое субјективно размислување, но објективно гледано...неморате да се сложите со истот, напишете ги вашите препораки, но не ги маркирајте остнатите размислувања за неточни.

ПС За дружба очи у очи секогаш сум за...само иницијатива нека покрене некој... ;)
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.425
6.598
Прво, од мене фала за текстов до ОП и друите што помогнаа, пред се поради тоа што планирам да почнам со куцање (нели земав нова тастатура... :D). Порано сум се дружел со Pascal и на кратко со C++, али тоа беше пред 7,8 години и од тогаш имам се заборавено, што ме прави нуб нормално. :)

Се спремав да почнам со ова, поточно бев загреан за Phyton а со него и ке почнам 90%, иако читам дека го фалите и Javascript за почетници. :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.219
653
Некоја информација кои курсеви зе поквалитетни... оние од Udemy или од Lynda?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.271
Мислења
977.683
Членови
35.572
Најнов член
mkd2020
На врв Дно