Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

php принтање дел од променлива

mimica

Gaining Experience
15 декември 2010
128
70
Здраво дечки имам мал проблем. т.е не е проблем туку незнам како да го направам.
Ја сум почетник во пхп па сакам некој од посикусните да ми кажат како да го изведам следново:

Имам $title променлива која има одредена вредност на пример: home | it.com.mk
е сега како да направам $title2 кој ќе принта само првиот дел од $title т.е home а | скроз да ја брише.

Значи да можам да имам променливи $title и $title2 каде што кога ќе внесам $title да ми принта home | it.com.mk а кога ќе внесам $title2 да го принта само првиот дел од $title т.е home.

Благодарам за било каква помош.

PS Користам smarty за темплејтот.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.264
32.119
roka.mk
Користи explode() со него ќе ја бришеш цртичката.
А целиот код ако користиш смарти би бил нешто налик ова...

PHP:
$title2 = explode('|',$title);
$smarty->assign('title',$title);
$smarty->assign('title2',$title2[0]);
 

mimica

Gaining Experience
15 декември 2010
128
70
Ти благодарам, ќе пробам.
А како да ја користам променливата во темата? {title2} ?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Фаталниот ти објаснил за поделување на стрингот, но јас би идел вака...
$title = "home | it.com.mk";
$titles = explode("|", $title);
$title1 = $titles[0];
$title2 = $titles[1];
echo $title1 . " " . $title2;
Инаку за принтање можеш еве повеќе начини, а вршат иста работа...
1) <div>Ова е променлива: <?php echo $title; ?></div>
2) <?php echo "Ова е променлива:" . $title; ?>
3) <?php echo "Ова е променлива: $title"; ?>
 

mimica

Gaining Experience
15 декември 2010
128
70
Предлогот на фаталити ми помогна тоа тоа што ми треба.
Благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.573
Членови
35.569
Најнов член
Jasmina_pepic
На врв Дно