Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што да се учи? LAMP vs MEAN

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.285
1.462
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Идните Веб девелопери ставени на раскрсница. Две моќни и скроз различни патеки се борат за фама.

Кој од овие стакови мислите дека е попаметно да се учи во 2017та во Македонија? Иако MEAN зема замав со неговата скалабилност и унифициран јазик низ целиот стак, македонија слабо да чуе за користење на понови технологии.

Ако сте во позиција сега да учите една од овие два стака, кој би го избрале и зошто? Дали ако се избере MEAN стак значи дека ќе биде екстремно тешко да се дојде до вработување во македонија или ќе стигне и кај нас овој стак? Или воопшто не треба да се гледа македонија како пазар и е попаметно да се фокусира на странски фирми (фриленс?). Можеби е попаметно да се "потроши" времето на LAMP па во иднина по потреба да се учи и MEAN?

Кое е вашето мислење?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.285
1.462
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Заеби наметнати стакови, научи го јаваскрипт од А до Ш, па после сам напрај си стак, или ако те мрзи, избери комбинација што ти одговара.
Тоа коа работиш за лична потреба.
Муабетот е за вработување утре, се бараат (ќе се бараат) ли full-stack девелопери што знаат Јаваскрипт?
Пошто како што глеам огласиве се 95% PHP, Laravel, MySQL и .NET
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
пред се, мораш, ама мораш да ги научиш основите, од а до ш, па после да преминиш на некој стак. без разлика, кога почнуваш со некој фрејмворк, ако не ја знаеш основата тогаш претешко ќе ти е да го научиш фрејмворкот. и кога ќе ог научиш, основата ќе има малку допирни точки со фрејмот. препорачувам прво основите, тие се најбитни, па после сето наредно е надополнување.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.285
1.462
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
пред се, мораш, ама мораш да ги научиш основите, од а до ш, па после да преминиш на некој стак. без разлика, кога почнуваш со некој фрејмворк, ако не ја знаеш основата тогаш претешко ќе ти е да го научиш фрејмворкот. и кога ќе ог научиш, основата ќе има малку допирни точки со фрејмот. препорачувам прво основите, тие се најбитни, па после сето наредно е надополнување.
Бато не зборам за фрејмворци, зборам за комбинација на технологии.

Еве да поедноставам: PHP + МySQL или Javascript + Mongo?
Нема фрејмовци тука, не спомнувам Laravel, Angular, Vue, Symfony, React или CodeIgniter.

Кои “основи“ се боље да се фатат да се учат? Моментално се бара PHP во македонија ама што ќе се бара во иднина?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Бато не зборам за фрејмворци, зборам за комбинација на технологии.

Еве да поедноставам: PHP + МySQL или Javascript + Mongo?
Нема фрејмовци тука, не спомнувам Laravel, Angular, Vue, Symfony, React или CodeIgniter.

Кои “основи“ се боље да се фатат да се учат? Моментално се бара PHP во македонија ама што ќе се бара во иднина?
да се појаснам само, многу од идните програмери, да не претерам ама околу 90%, се фаќаат многу повеќе за фрејмворци, а многу малку за основата на самиот јазик. ја учат колку да ги сватат основните термини и техники, и рестото е фрејм. на тоа мислев, не да ме сватиш погрешно. во однос на LAMP vs. MEAN, зависи многу од самиот тој, поеќе го интересира бекенд, ќе иде на ламп и обратно. тажната вистина во сета таа одлука е дека се повеќе се одлучуваат на она шо е полесно, а не она шо многу ги влечи (сепак, има исклучоци). пхп се барало, и ќе се бара и во иднина, и тоа многу. секако, кој сака стварно да учи, ќе учи и ламп и меан, фулстак. ама малку поретки се тие ликови, и сите тие работат за странци, никој за македонци. кога би се зел за пример, мене уште од самиот почеток, ме влечеше ламп наспроти меан, ама со тек на време се учат сите работи. и не завршило тука, се нешто ново се учи.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.285
1.462
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
секако, кој сака стварно да учи, ќе учи и ламп и меан, фулстак.
Не знам. Мислам дека ако вака пробаш да учиш фулстак 2 цели стака ќе завршиш ко Jack of all trades; Master of none.
Ја поише сакам да го учам Јаваскрипт ради ред причини, ама страв ми е утре да не биде се за џабе ако нема работа.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Не знам. Мислам дека ако вака пробаш да учиш фулстак 2 цели стака ќе завршиш ко Jack of all trades; Master of none.
Ја поише сакам да го учам Јаваскрипт ради ред причини, ама страв ми е утре да не биде се за џабе ако нема работа.
ти ја глеам поентата. само да го појаснам тоа: секој шо сака да учи ламп и/или меан, али онака стварно, ќе згрее столче и ќе ги научи. никогаш нема да снема работа за тие девелопери.
 
R

Roncic

Гостин
Јас би ти ја препорачал змијата. Целиот свет оди накај автоматизација и вештачка интелегенција . Исто така како прв јазик е најлесен за учење. На форумов гледам се повеќе и повеќе активност за python па верувам дека би имал и помош од повеќе членови.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.285
1.462
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Целиот свет оди накај автоматизација и вештачка интелегенција .
Јесте да, ама не ми се аспирации автоматизациај и AI.
Не знам колку е паметно да се учи нешто што едноставно не те занима.
Многу поголема љубов иам кон web-apps и mobile-apps, а предноста на јаваскрипт е што има ептен солидни фрејмворкс што овозможуваат да се користи ко бекенд, фронт енд и мобајл.
 
Javascript и Python се иднината. Све друго ќе заврши како Visual Basic, односно ќе има еден куп работа на постари проекти, а ќе нема кој да ги одржава, па побарувањата ќе бидат високи, и платите соодветно.

Значи што и да научиш, ќе има пари за тебе. Ама би те советувал здраво да си го фатиш јаваскриптот.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.652
Писти Охту
Javascript и Python се иднината. Све друго ќе заврши како Visual Basic, односно ќе има еден куп работа на постари проекти, а ќе нема кој да ги одржава, па побарувањата ќе бидат високи, и платите соодветно.

Значи што и да научиш, ќе има пари за тебе. Ама би те советувал здраво да си го фатиш јаваскриптот.
xaxaxaxaxxaaxa ме изнасмеа
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
163
298
Јас би научил како што рекоа дел од другите корисници Javascript, па потоа би преминал на MEAN стак - дефинитивно има иднина
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.278
Мислења
977.752
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно