Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

bios

 1. orce97

  Видео за update на bios без cpu,ram i vga

  Поздрав, сакав да споделам видео кое е воедно и прв туторијал на мојот YT канал за update на биос преку flashback опција..
 2. Miki98

  Thinkpad најдобр лаптоп за користење и останато и инсталирање Mac os

  Здраво Ја отварам темата за лаптопи thinkpad дали старите генерации подржуваат uefi ? Сакам да инсталирам mac os и Windows dual boot или на два диска на различно место,дали некој досега имал mac os на лаптопот со windows? Денешните лаптопи се уште се подобри,дали има во Македонија за thinkpad...
 3. Z

  HP EliteBook 8470p

  Друштво имам ситуација со лаптоп HP EliteBook 8470p со Admin Password на BIOS-от. Има ли некој било какво (позитивно) искуство, совет, сугестија што би можел да направам за да пристапам до самиот биос бидејќи имам звучна карта која работи на FireWire, а истиот е оневозможен во биосот, па никако...
 4. Roxas

  Флеширање на BIOS

  Се надградив на 3800х (во кутија е) ама биосот ми е од 2018-та, немам никакво искуство со флеширање. Матичната е b450 Fatal1ty gaming k4 ATX, дали може помош околу тоа кои верзии да ги симнам за да на крај јас ставам најновата верзија. Бев на веб страната ама ме збунува тоа што пишува дека не...
 5. JensenInterceptor

  Како да знам дека инсталирам со UEFI, Windows 10?

  Имам мултибут УСБ и еден од инсталерите е Виндоус 10 Про. На крајот на името му стои „bootmgr at root“. Иначе јас веќе го инсталирав на мојот нов Леново лаптоп, но требаше да се направи надградба на драјвери. Отидов на сајтот на Леново за дравери, укуцав за кој модел на лаптоп, и кога дојде...
 6. dr.doom

  Мрзнење на Биос As Rock X470 Master SLI

  Здраво на сите, После цели 4 години од лап топ се префрлив на десктоп пц и нормално почнаа да се појавуваат некои чудни мали проблемчиња. Еден од тие проблеми е како што кажува насловот на темата е мрзнење на биосот (на почетокот го немаше) кога и да сакам да влезам во него имам замрзнат...
 7. И

  Модификување на биос за копање

  Ова е тема создаден за сите почетници(копачи) кои сакаат максимални перфоманси и со многу малку потрошувачка. Зашто да го модификуваме биосот? Дали сакате помала потрошувачка и подобри перфоманси? Тогаш модификување на биосот е најдоброто решение за вас. Алатки кои се користат: 1. SRBPolaris...
 8. gokica

  АSUS лаптопи-биос модинг и оверклок

  Чисто како информација за сопствениците на АСУС гејминг лаптопи. На следниот сајт имате значајна база на информации за мод на биос/Vbios за ASUS лаптопи: http://www.voltground.com/haven/ На едно место се собрани сите потребни алатки а може да најдете и модирани биоси за сите последни серии...
На врв Дно