• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP EliteBook 8470p

 • Ја почнал/а темата
 • #1

zokixp

Intern
17 март 2018
14
2
Друштво имам ситуација со лаптоп HP EliteBook 8470p со Admin Password на BIOS-от. Има ли некој било какво (позитивно) искуство, совет, сугестија што би можел да направам за да пристапам до самиот биос бидејќи имам звучна карта која работи на FireWire, а истиот е оневозможен во биосот, па никако не можам да воспоставам врска помеѓу двата уреди!?
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Проба да ресетираш БИОС?
Ако нејќе тогаш ре-флеш ( @Daniel86 )
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

zokixp

Intern
17 март 2018
14
2
Проба да ресетираш БИОС?
Ако нејќе тогаш ре-флеш ( @Daniel86 )
Се што пробав заврши без успех, пробав со вадење CMOS батерија, пробав со USB (демек проверена метода) и пак го бара Admin пасвордот!?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Се што пробав заврши без успех, пробав со вадење CMOS батерија, пробав со USB (демек проверена метода) и пак го бара Admin пасвордот!?
А чекај малце, колку време го имаш лаптопот и од каде ти е купен? Дај фотографија како изгледа пораката што ја добиваш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

zokixp

Intern
17 март 2018
14
2
А чекај малце, колку време го имаш лаптопот и од каде ти е купен? Дај фотографија како изгледа пораката што ја добиваш.
Лаптопот го добив на подарок од човек што работи во Германија, веројатно е земен од фирма... Без проблем си го преинсталирав и работи беспрекорно, но FireWire портата не можам да ја користам. Слика за некоја минута.
Мислењето е автоматски споено:

IMG_20210120_162727.jpg
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Лаптопот го добив на подарок од човек што работи во Германија, веројатно е земен од фирма... Без проблем си го преинсталирав и работи беспрекорно, но FireWire портата не можам да ја користам. Слика за некоја минута.
Ааааа, претпоставував.
Пушти фотка како изгледа тоа. Кај бизнис хардверот кои биле купени за фирма и регистрирани на Asset server кога се вадат од фирмата потребно е истите да се одјават и одрегистрираат. Можно е сега лаптопот да почне да го бара asset serverot. Во BIOS тешко дека ќе успееш да влезеш ако е тоа случајот. Евентуално ако може да се рефлешува BIOS и да се проба иначе тешка работа. Лаптопот технички можеби е сеуште сретство на фирмата. После некое време можно е и сосем да престане да работи додека не го пронајде Asset serverot, зависно што и како е имплементирано.

EDIT: бара админ пасворд но за проверка на админ пасворд можно е да бара мрежа и пристап до сервер. А ако му стиснеш DELETE во овој момент што вика?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

zokixp

Intern
17 март 2018
14
2
IMG_20210120_183930.jpg
Мислењето е автоматски споено:

После неколку обиди: IMG_20210120_184131.jpg
Мислењето е автоматски споено:

IMG_20210120_184449.jpg
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Доколку се флешне со нов BIOS би требало да нема веќе пасворд на биосот, или грешам!?
Зависи од тоа какви опции се избрани во BIOS сетап. Можно е и да не може да флешува прку Windows, односно флешувањето да се врши само преку Asset server или преку BIOS. Во принцип и не мора да значи, плочите со поголеми биоси дури и ако ги флешнеш памтат некои сетинзи.

Јас го советувам OP да тера кака како што е, да не пробува да не го брикне лаптопот па да остане без ништо.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,569
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Муабетот ми е ако се флешне out of the board eeprom-от (со eeprom програматор).
Не знам кај бренд компјутерите за во бизнис околина. Мислам дека има и други пропратни чипови кои се мешаат тука, може има и TPM и vPro зависно кој процесор е... Мислам дека не е паметно да се експериментира, тоа е скап лаптоп.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Може да се тргне лозинката од постоечкиот биос. Пиши пп.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

zokixp

Intern
17 март 2018
14
2
Ситуацијата решена, лаптопот потполно функционален благодарение на Daniel86. Секоја чест Даниел.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,026
Мислења
837,030
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно