• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Модификување на биос за копање

 • Ја почнал/а темата
 • #1
И

Избришан член 18474

Гостин
Ова е тема создаден за сите почетници(копачи) кои сакаат максимални перфоманси и со многу малку потрошувачка.

Зашто да го модификуваме биосот?
Дали сакате помала потрошувачка и подобри перфоманси?
Тогаш модификување на биосот е најдоброто решение за вас.

Алатки кои се користат:
1. SRBPolaris
2.Polaris bios editor
3. Atiflash

Пред да почнете да со модификување зачувајте го биосот со GPU-Z/Atiflash и зачувајте го на сигурно место, ако не сте го зачувале можете да ог најдете истиот биос на techpowerup страната.

Битни работи пред да модификувате е да знаете каков тип на меморија иматe, ако имате Samsung меморија тогаш имате најдобра шанса за постигнување над 30 megahash, другите со многу мачење 28-30 megahash.

1-рв чекор е да го земете оригиналниот биос и да го ставите во еден од едиторите.
upload_2018-1-27_18-46-29.png

Втор чекор е да направите one click time patch и автоматски ќе ви ги модификува страповите без никакви интервенции од ваша страна.

Трет чекор е да ја смените фрекфенцијата на јадрата и меморијата.
Јас предлагам за најдобра ефикасност ви е од опсег од 1050-1150 со волтажа од 850-950 mv зависи до меморијата и чиповите.
За меморија зависи до страповите за самсунг 2100-2150 за Hynix/Elpida 2000-2050
Ставете ја секогаш волтажата и меморијата на иста волтажа пример 950 меморија и 950 јадро за да имате ефект во undervolting.

За другите P-States ставете -25 мегахерци ако ставете 1150 следно ви е 1125 и така натака само последната P-State не го менувате :)

Ова беше кратко ама еве ги резултатите од моето модификување.

Последен чекор е да го ставите биосот преку atiwinflash (со десен клик и како админ) и можете да го направите преку конзола со командата atiflash -f -p 0 (број на графичка) и име на бисот.

Или преку програмот со адмистративни привелегии (десен клик run as administrator)upload_2018-1-27_19-4-46.png
П.С ако имате некој предлог, прашање слободно пишете :)
 
Изменето од модератор:

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,862
5,057
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Едно надополнување, не препорачувам зачувување на биосот со GPU-Z, може да ги зачува во скратена верзија кој нема да може повторно да го флешувате на картата. Најсигурно, т.е. Сигурно е преку AtiWinFlash.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Програматоров ве чита како си играте со биоси и само ви се смешка :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
И

Избришан член 18474

Гостин
Samsung меморијата е кај мене односно XFX 580 8gb GTS .
Пробај со Polaris bios editor стави 1100 на јадро и модификувај ги волтажите и ќе го добиеш истиот резултат а си заштедил 50 вати или 160 денари месечно по колку и да е графички ќе добиеш ист резултат.
Програматоров ве чита како си играте со биоси и само ви се смешка :D
Ајде бизнис да ти се створи :)
 
Ајде бизнис да ти се створи :)
Тешко тоа, секој бренд денеска става дупли биос на дугме. Ако ти отиде едниот, да бутираш од другиот, па да го префлешаш на дифолт.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
И

Избришан член 18474

Гостин
Може да земе да прави rebaling ќе се наполни од пари
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
И

Избришан член 18474

Гостин
Најлесно е на готовс, никогаш да не се научи и да го направите сами...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,449
Ethermine
www.facebook.com
Kako sto skoknale cenive na grafickite se zgolemi brojot na preprodavaci megju drugarite koisto od tuka na forumov naucili mod bios i resile da gi sitkaat kartite za 3000-4000 povekje deka bile so mod bios... A nie kopacite akaj se za nakjstabilen bios posle :(
P.s Uspeav da sredam 5 gpu na edna ploca so 1250w napojuvanje za sevkupno 169/168MH na eth.
 

Атачменти

blackelf

On your way to fame
14 декември 2013
611
500
Програматоров ве чита како си играте со биоси и само ви се смешка :D
Не е проблем и да флешнат погрешен биос. Ќе стави уште една картица колку да има дисплеј и ќе ја флешне онаа вторана што има коруптиран/не добар биос.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14
И

Избришан член 18474

Гостин
Kako sto skoknale cenive na grafickite se zgolemi brojot na preprodavaci megju drugarite koisto od tuka na forumov naucili mod bios i resile da gi sitkaat kartite za 3000-4000 povekje deka bile so mod bios... A nie kopacite akaj se za nakjstabilen bios posle :(
P.s Uspeav da sredam 5 gpu na edna ploca so 1250w napojuvanje za sevkupno 169/168MH na eth.
Јас можам 4 графички на едно 700 вати напојување, само со ептен undervolting
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
И

Избришан член 18474

Гостин
На монеро нема проблем хехе
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,092
2,965
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ја шибам и 4 графички соло етхасх на 650w напајање, гајле немаат :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20
И

Избришан член 18474

Гостин
Втората е самсунг,другите елпида/хајникс :)
upload_2018-1-30_1-19-20.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22
И

Избришан член 18474

Гостин
Не е стабилно на 2200 ова па го наместив на 2100 :)
Тестирање правам :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24
И

Избришан член 18474

Гостин
Пробај го страпов ќе ти даде .5 повеќе :)
777000000000000022AA1C00AC615B3CA0550F142C8C1506006004007C041420CA8980A9020004C01012262B612B3715
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,092
2,965
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Дајте бе да видеме на колку воли работат, а не туку само скриншотови без 1 шер :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,561
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно