• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

АSUS лаптопи-биос модинг и оверклок

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Чисто како информација за сопствениците на АСУС гејминг лаптопи.

На следниот сајт имате значајна база на информации за мод на биос/Vbios за ASUS лаптопи:

http://www.voltground.com/haven/

На едно место се собрани сите потребни алатки а може да најдете и модирани биоси за сите последни серии. Се е бесплатно.

Го постирам овде зашто кога јас работев на модинг потрошив денови за да ги најдам почетните информации па дури и морав да најдам начин да комуницирам и се зачленувам на кинески сајтови каде можеше најмногу да се научи.

Сајтот е во почетна фаза но веќе може да се најдат детални упатства и веќе модирани биоси.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,155
Одлични информации.
Во денешно време скоро е невозможна промена на параметрите во биосот кај лаптопите. Дали е тоа прашање заради изработка на буџетарски лаптопи или пак едноставно производителите си се заштитуваат, неможе да знаеме.
:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Одлични информации.
Во денешно време скоро е невозможна промена на параметрите во биосот кај лаптопите. Дали е тоа прашање заради изработка на буџетарски лаптопи или пак едноставно производителите си се заштитуваат, неможе да знаеме.
:)
Најлошо од се е што знаењето на интернет се наплаќаше.

По добиените информации од кинезите јас имав прогрес и тој го споделив со повеќемина на рог форумот, меѓу кои беше и сопственикот на сајтот погоре.

По само неколку дена на други познати сајтови се избација низа од истите типови како „експерти“ и почнаа да се фалат како ја пробиле табелата за волтажа и бараа да наплатат за мод на биос.

Двајца типуси од Канада и од Русија даваа жиро сметка по ПП а по уплата праќаа биос кај кој дури ни она јас што го споделив не беше асално имплементирано т.е. не знаеа како да го отстранат лимитот за тротлинг.

Администраторот на погорниот сајт отиде најдалеку и комплетно ги раскринка биосите со можност да додава слајдери за волтажа и други опции. За разлика од многу останати само тој секогаш сесрдно помага и споделува знаење без резерва.

Затоа и го оформи сајтот за бесплатно да сподели со светот се што постигнал и да ги спречи сите тие кои сакаат да ќарат најчесто на туѓ труд.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
WOW ти благодарам многу за ова дефинитивно имам потрошено многу време да најдам нешто слично ... дефинтивно ќе го пробам ова ептен корисен сајт поготово ме интересира биос-от за графичката која и вака е одличен оверклокер ама со овој БИОС баш ме интересира до каде ќе ја истуркам.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
@gremlin Ти имаше G751JY? Го имам истиот, едитирав и флешував најнов 211 биос и "CHIPSET" табот сега се гледа во биос. Да не се замараш може да ги прикачам .rom фајлот да го флешнеш директно.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Не јас имам G751JT моделот со 970M твојот е со 980М ... ај баш ќе видам дали има понов биос моментално сум на 210 ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Штотуку комуницирав со сопственикот на сајтот па решив да ја бампам темава. Навистина отишле далеку со модирање на биоси на РОГ лаптопи. Веќе ги забележаа низа брендови а соработуваат со најпознатите модери на сите времиња како Prema на пример. Pascal е сеуште закочен заради алгоритам кој спречува флеш на модуван биос но заедно со креаторот на NVFlash се на пат да го решат. Мене повторно ми се разгорува желбата за модинг.

Сопствениците на ASUS лаптопи може да се обратат за помош за отклучување на низа опции како GPU така и за целиот систем. Тој кој не знае има да се зачуди колку работи може да се сменат/отклучат за да се зајакне моќта на лаптопот или истиот да се кастомизира.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
GPU-то веќе успешно го отклучив преку инструкциите на овој сајт и голема благодарност до @gokica што ни го сподели ова, само мора да напоменам дека која сака ова да го направи мора да се осигура дека лаптопот има адекватно ладење и може да издржи на повисоки фреквенции. Кај мојот лаптоп пример од голема желба за модинг сакав да пробам и видам каков потенцијал има графичката бидејќи лаптопот има феноменално ладење и пријатно се изненадив пошто успеав да подигнам на 970М +30% на јадрото и +20% на меморијата! Сега гледам дека и 4710HQ идел до 4Ghz ама со овој експеримент не сакав да се нафатам бидејќи бара downgrade на микрокодот на процесорот со што може да се појават нестабилности во работата на процесорот иако на сајтот никој не приметил такво нешто. Сепак за оние кои не знаат можете да го користите Intel Extreme Tuning Utility за да извадите максимални фреквенции од процесорот и кешот во рамките на дозволеното од Интел.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
GPU-то веќе успешно го отклучив преку инструкциите на овој сајт и голема благодарност до @gokica што ни го сподели ова, само мора да напоменам дека која сака ова да го направи мора да се осигура дека лаптопот има адекватно ладење и може да издржи на повисоки фреквенции. Кај мојот лаптоп пример од голема желба за модинг сакав да пробам и видам каков потенцијал има графичката бидејќи лаптопот има феноменално ладење и пријатно се изненадив пошто успеав да подигнам на 970М +30% на јадрото и +20% на меморијата! Сега гледам дека и 4710HQ идел до 4Ghz ама со овој експеримент не сакав да се нафатам бидејќи бара downgrade на микрокодот на процесорот со што може да се појават нестабилности во работата на процесорот иако на сајтот никој не приметил такво нешто. Сепак за оние кои не знаат можете да го користите Intel Extreme Tuning Utility за да извадите максимални фреквенции од процесорот и кешот во рамките на дозволеното од Интел.
Секоја чест! Да, ладењето кај АСУС е изведено доста солидно. Јас 670MX успеав да ја оверклокувам од 600 на 1200 мегахерци т.е. цели 100% ОЦ. Но само на кратко колку за проба и еден тест за фалба. Се разбира напонската секција не е изработена за таков терет 24/7. А и немав намера да ги оставам отворите за вентилаторите над 12V вентилатор и подлога. Она кое сега станува интересно е 1070/1080 кои се десктоп чипови лимитирани во биос ако не се лажам. Се разбира дека и напонските секции не се исти со нивните десктоп браќа и сестри. Инаку производителите на гејминг лаптопи се секогаш многу конзервативни во клоковите за да се заштитат себе си пред се.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Точно се согласувам дека производителите се конзервативни со фреквенции и дека има простор за дополнително да се покачат фреквенциите но клучниот фактор - ладењето варира од модел до модел, АСУС сега веќе сите модели со малце појаки графички ги стават под РОГ или Стрикс брендот, затоа искажав загриженост дека мора темелно да се тестира дали има простор за оверклок, моделите G751 и G752 имаат дизајн со одлично ладење кое остава доста простор за стабилен оверклок додека па слим верзиите кои сега се веќе по популарни ради пониската цена иако имаат по два одделни вентилатори потешко ќе се справат со топлината особено ако се крева и волтажата.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
280
212
Аsus РОГ се без конкуренција. Машиниште право. Некако како да му снема конкуренција. Во прво време тошиба вадеа јаки конкуренти модели а сега само Dell му остана конкуренција.

Потврудвам иако мојот е од најаките РОГ модели кога го купував гледам и на братучедот е убав иако е двојно поевтин од мојот

Квалитет за кој вреди секој вложен денар + сега ова со модинг ќе добијам уште некој % јачина осеќам :)
 
Последна промена:

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
935
2,277
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
facepalm

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
837
959
Дечки, некој да не знае сличен сајт, форум? истов ми вика 403 Форбиден, пробав и со впн од друго место...
Сакам да видам нешто да се отклучи во мојов биос и исто на палење сликата Асус ме нервира сакам РОГ да е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Дечки, некој да не знае сличен сајт, форум? истов ми вика 403 Форбиден, пробав и со впн од друго место...
Сакам да видам нешто да се отклучи во мојов биос и исто на палење сликата Асус ме нервира сакам РОГ да е.
Пред година дена отприлика сајтот го затворија заради немање на време.

Гледам дека и на РОГ форумот не е логиран дечкото поодамна. Таму никот му е Dreamonic.

Но прочепкај на интернет, треба да може да се најдат ресурси. Prema едно време постираше на неколку сајтови и не знам колку е активен денес.
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
837
959
@gokica Завршив работа преку Bios Mods -The Best BIOS Update and Modification Source
Му пуштив на еден член со висока репутација думп и ми отклучи еден тон "hidden features" за клокање, температури, секакви контроли што се криеле.. (секако нема да клокам, нема доволно добро ладење оваа серија) али се најдоа интересни сетингзи, зголемив вртежи на кулерот да почнуваат порано од нормалното за подобри температури. :)
И нема веќе Асус бут уп лого, ставил некој череп со интел знакче сега ке ми намести РОГ лого
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,028
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
@gokica Завршив работа преку Bios Mods -The Best BIOS Update and Modification Source
Му пуштив на еден член со висока репутација думп и ми отклучи еден тон "hidden features" за клокање, температури, секакви контроли што се криеле.. (секако нема да клокам, нема доволно добро ладење оваа серија) али се најдоа интересни сетингзи, зголемив вртежи на кулерот да почнуваат порано од нормалното за подобри температури. :)
И нема веќе Асус бут уп лого, ставил некој череп со интел знакче сега ке ми намести РОГ лого
Убаво да се знае сајтот. И добро е што си завршил работа. Има великодушни луѓе кои помагаат несебично.

Јас одамна не сум се бавел со ова. Добро е што едиторите на производителите работат и не се заклучени фајловите со двоен потпис. На сегашниов HP Z Workstation е претерано тешко нешто да отклучам. Има многу слоеви на заштита и ќе се окозам додека да отклучам нешто, ако воопшто отклучам. А нареден биос апдејт се ќе однесе по вода.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,929
@gokica Завршив работа преку Bios Mods -The Best BIOS Update and Modification Source
Му пуштив на еден член со висока репутација думп и ми отклучи еден тон "hidden features" за клокање, температури, секакви контроли што се криеле.. (секако нема да клокам, нема доволно добро ладење оваа серија) али се најдоа интересни сетингзи, зголемив вртежи на кулерот да почнуваат порано од нормалното за подобри температури. :)
И нема веќе Асус бут уп лого, ставил некој череп со интел знакче сега ке ми намести РОГ лого
А да ни го разоткриеш членот со висока репутација? :) Пиши ми ПП или тука. Ладењето е проблем кај мене, а и сакам перманентен андерволт да направам со офсет, -0.14V функционира прекрасно. Засега правам бајпас со Scheduled процеси и powershell во комбинација со Intel XTU. Али, не е тоа елегантно решение како сетинг во биос, перманентен. А и ми се допадна моментот со вентилаторите.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,592
11,921
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
а и сакам перманентен андерволт да направам со офсет, -0.14V
Гледај на последните страници што чудесии има. Иако не може да се бори против сите заклучени биоси (против некои и може), подобар е од Intel XTU во некои работи (повторно, некои работи се заклучени и можат само со Intel XTU).

Јас го возам секаде каде можам, би го возел и на отклучени биоси (особено таму) затоа што дава огромна контрола.
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,848
3,929
Гледај на последните страници што чудесии има. Иако не може да се бори против сите заклучени биоси (против некои и може), подобар е од Intel XTU во некои работи (повторно, некои работи се заклучени и можат само со Intel XTU).

Јас го возам секаде каде можам, би го возел и на отклучени биоси (особено таму) затоа што дава огромна контрола.
Го знам ова, моќно е. Но, сакам да имам решение кое е независно од оперативниот систем. Сакам и кривата на вентилаторите да ја променам и андерволт да направам.
Ти благодарам во секој случај :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,544
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно