1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Дај му и трета среќа на PotPlayer а и види баш дали на сите филмови/видеа се дешава.
  Кога ќе пробуваш сo PotPlayer пробај и SW/HW да смениш, тоа се софтверски односно хардверски декодер.
  [​IMG]
  Наградно прашање за случајни минувачи, кој филм е овој од скриншотов :D Првиот по пп добива 75 интернет поени од мене.
  Кодеци модеци одамна не се у шема, ваљда немаш инсталирано некои од прастарите (но за времето одлични) како CCCP и K-lite?
   
  На farkizz и Mr.47 им се допаѓа ова.
 2. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ќе го пробам, но и ќе напоменам дека, ништо не се дешаваше пред промена на хардверот од „големиот“ пост.
  KMPlayer-от ми беше некако најОК од сите, ваљда дека беше најгласен, при 100% глас, a и му ги научив контролите и слично, кога се работи за преводите најчесто, темпирање со време, па и големина и фонтови.
  П.с. Ништо не е менувано мислам кога се работи за кодекси, како што беше пред промена, така и остана. А иначе, мислам имам инсталирано ffshow..... и се што следи со тоа.


  Edit: Интересен Player ова потов, менито прилично „лесно“ совладливо.
  А и делува погласно, споредено ВЛЦ, може слично со КМ. Дали ќе реши проблемот, останува да се види деновиве дали ќе се укочи пак нешто.

  BiG thx
   
  Последна промена: 7 Февруари 2020
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Ако го има у control panel бриши го. Последна верзија му е од 2014.
   
 4. Naked Gun

  Naked Gun
  Intern

  6
  3
  11 Јануари 2018
  Машко
  Некој ?
   
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Стави некој друг драјвер или ако нема официјална поддршка лаптопот за 10ка врати се на постара верзија.

  Инаку иако не ја сакам 10ката, многу сум и благодарен, ги стопив програматорите од репрограмирање коруптирани биоси и I/0 контролери. Продолжете да си ја користите :D
   
  RoninMK, Rukfash и на krema им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Нишо не кажувате за Windows THANKS? :D
   
 7. Crash_Bandcoot

  Crash_Bandcoot
  Intern

  14
  46
  1 Декември 2015
  Машко
  Ако го имате update-от KB4524244 - деинсталирајте го.
  Symptoms:
  1 Using the “Reset this PC” feature, also called “Push Button Reset” or PBR, might fail. You might restart into recovery with “Choose an option” at the top of the screen with various options or you might restart to desktop and receive the error “There was a problem resetting your PC”.
  2 You might encounter issues trying to install or after installing KB4524244.
  Повеќе овде:
  https://support.microsoft.com/en-us/help/4524244/security-update-for-windows-10-february-11-2020
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Thanks, имав прочитано ама не проверив, тој да ти се инсталирал на ВАЛЕНТАЈН
  upload_2020-2-17_10-58-30.png
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Убаво рече @FLEGMA OS за девојчиња. :D
   
  На Costigan_Jr и FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Една фрка што ја иам на 10кава, 1909 верзија.
  Инсталирав Lightshot арно ама не можам Prt Scr копчето да го мапирам, вели дека веќе постои друга апликација што го користи.
  Кога го кликам, гледам дека уствари Snap tool-от го користи и не можам никако да го тргнам.
  Има чаре за ова?
   
 11. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Во Ease of Access (посебна опција во главните Settings) најди ги подесувањата за тастатура и отштиклирај го Use the PrtScn button to open screen snipping. Треба да е off по default, кај тебе ваљда нешто не е...
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Еми така де :D

  Не престанаа пиз*ариите а еве го 100 години е излезен.
  Ниту пак е нешто побезбеден од Седумка. Криптолокерите оро играат
   
  Costigan_Jr, mkd и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,005
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај да го стопираш сервисот за клипборд
   
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Ќе ѕирнам после работа, фала.
  Ако не успее ова погоре, тоа ќе го направам. Не ми ни текна.
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Конечно седнав пред ПЦ и најдов дека е пуштено ова. Го изгасив и сеа е ок. Успат симнав и .reg фајл кој го исклучува ова.
  Фала ти.

  Да се надоврзам .. зошто никако не можам волтажи да извадам?
  [​IMG]
   
  Последна промена: 18 Февруари 2020
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  86
  119
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Пробај со HWiNFO, ама не знам дали ќе ти се реши проблемот, може до матичната да е.
   
 17. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  LibreHardwareMonitor е апдејтуван форк на OpenHardwareMonitor, пробај со него, може има поддршка за твојата плоча/сензори.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  Пробав, нејќеше, на крај отидов во БИОС и гледам дека пишува таму.
  Ќе ѕирнам после работа за да не гледам во БИОС цело време, фала.
   
 19. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  42
  12
  14 Декември 2014
  Машко
  Да освен ако немаш менувано хардвер или нешто слично тогаш

  Ако имаш MSA сметка можеш да ја зачуваш activation key и преку тоа да ти е активиран Windows-от
   
  Последна промена: 24 Февруари 2020
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  42
  12
  14 Декември 2014
  Машко
  Истото ми се случи некој bug е
   
 21. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  130
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Од вакви работи веќе една година го користам Pro со исклучени автоматски апдејти преку Group Policy, верзија 18362.30 и си немам никаков проблем.
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Најискрено, се обидов да и дадам втора шанса на десеткава после менување матична, навикнат на стабилна седмица, издржав нецели два дена и поради мал милион багови увидов дека овој ос стварно не е за сериозна работа, веднаш си се вратив на седмица кадешто имам потполна контрола врз работите.
  Секојдневно добивам повици за проблеми со оперативен систем и искрено веќе не знам што да им кажувам на луѓево.
  Секоја чест за брзото пронаоѓање на драјвери. Толку. Ви се восхитувам на нервите што ги имате секој ден да поправате необјасниви багови, не знам како не ви пречат во работата..
   
  Costigan_Jr, krema, niagacrp и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  130
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Се сложувам дека седмица е далеку постабилен и по reliable оперативен систем, ако не и најдобриот на сите времиња. Но поради компатибилност на хардвер и софтвер, мора да се насочувам кон десетка. Освем тоа што имам згасено апдејти, имам извршено и да не те лажам преку 50 твикови, кој за Мemory Мanagement, кој за приватност, Тelemetry, Cortana, OneDrive па и Spectre и Meltdown апдејтите што намалуваа перформанси кај Интел процесори итн. После огромно штеловање, Windows 10 е во некои работи далеку побрз и подобро оптимизиран спрема 7, а исто подолго време немам забележано некој сериозни багови кои и што голем број настануваат од самите апдејти, едно ќе фикснат, друго сосем 10-то ќе расипаат и така во loop.
  Да се надеваме во иднина Microsoft ќе дозволи поголема контрола на корисниците а и мислам дека време е да најават и целосна контрола кон апдејтите како и нивно целосно исклучување.

  Не е секој доволно стручен за да работи на оперативен систем како 10-ка. Ова го кажувам во смисла дека е доста фрагилен и кај доста корисници кои купуваат нови компјутери, им доаѓаат со преинсталиран 10-ка, и голема е шансата само еден фаличен апдејт да поремети нешто и тука стануваат големи забуни, сервиси, поправки итн.
   
  RoninMK, Daniel86 и на niagacrp им се допаѓа ова.
 24. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Изгледа уште си фурате Њин 7 филм.

  Settings.png
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  130
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Дури и пред некоја недела се жалеа на Reddit за фаличен апдејт кој не им овозможува reset на корисниците, односно, додека правиш reset, се блокира на одреден процент.

  Edit: Извор, Пост
   
  Последна промена: 25 Февруари 2020

Сподели

Вчитување...