1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Затоа се прави бекап и клонирање без разлика кој оперативен го користиш.
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,794
  21 Јануари 2009
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,231
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Од нигде никаде после некој апдејт, на бекап лаптопот каде што користам десетка за да бидам во тек со тој оперативен, куп заебанции од кои најголемата е преполовена брзина на вифи.. ниту знам што се инсталирало, ниту кога, фактички треба ресет да мавнам. Рака ви пружам на сите што го користите како примарен оперативен.
   
  На Rukfash и G4M3R им се допаѓа ова.
 4. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  [​IMG]
  Јас пак, почнав полека да менувам на линукс, па некако се крепам со дуал бут. 10ката е слот машина секој апдејт :D. Незнаеш што „награда“ ќе добиеш после некој рестарт.
  На работа не има закрпено добро во повеќе наврати, да тупиме глава со денови...
   
  RoninMK, Chicco69 и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Сте покушале со Win 10 2016 LTSB?
   
  Astro, CBB_6, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Да, јас барем и со LTSB и LTSC 2019 имам пробувано. На почеток беа одлични но по некое време користење, барем во моите случаи, почнуваа да зезаат.

  Одредени програми неможев да ги инсталирам, игри повеќе не се инсталираа (или повторно не се вклучуваа), по некој dll error now and there. Какви не фиксови пробував, visual c++ сите реинсталирај едно по едно, со all-in-one pack-oви, регистри менувај, нет фрејмворци, све беше пробано и на крај до самиот оперативен остана дека е нешто.

  Неколку пати им давав шанса но сепак се враќав на pro-то и истите тие програми/игри си проработуваа од прва.
  Дали јас бев баксуз со LGBT верзииве на мајкрософт или пак имаат некоја фора незнам:).
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,231
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јас немам пробано лгбт бидејќи кај клиентите инсталирам про и преферирам да ја имам истата верзија дома за да бидам во тек со мајкрошит експериментите.
   
  На RoninMK и Gaston им се допаѓа ова.
 8. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  132
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  А дали сте пробувале да изгасните апдејти? Значи и 7-ца, уште на почеток на инсталација гасевме апдејти. Јас еве од 1903 свежа инсталација со исклучени апдејти веќе година дена немам мака.

  LTSC разликата со Pro e само што нема преинсталиран bloat ware, што и кога инсталирате Pro, доколку вршите инсталација со иставен лан кабел, можете да го спречите самото при навигирање во Microsoft Store, и исклучете автоматско апдејтирање на апликациите и нема ни да апдејтува, ни да инсталира самиот ОС bloat ware. Само OneDrive останува.
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,663
  1,758
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Јас со сите можни апдејти, немам мака.
   
  На Astro, boro1, l1d0v1c и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,463
  7,452
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ни јас. Баш ми се свиѓа новата икона за мејл.
   
  StevoB26, Gaston, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,794
  21 Јануари 2009
  Штета што ми е анпинд :D
   
 12. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,702
  2,582
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Конечно и ние шо немаме никакви проблеми со сите апдејти да дојдеме на ред да се пофалиме.. :innocent:

  2020-03-06-Settings.png

  Овој билд е од кога скокнав на Z390, пред тоа исто немав никакви проблеми со Z170 + Win10 + апдејти, стандард на Ентерпрајз.
   
  Chicco69, Gaston и на igor_igor им се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Проблемите кај M$ се малку подлабоки и се на релација помеѓу пропустите кај Intel процесорите и закрпите кои следеа после тоа. Заебот е настанат и се додека не заживеат Intel 9 генерација и погорни ќе имаме проблеми.

  Седмицата ја надоградив на Десетка, онака од досада и за проба лани некаде во март со цврсто ветување дека се враќам на Седмица во прва прилика. Во меѓувреме кај мене во фамилијата настанаа некои немили настани и последно нешто што ми паѓаше на ум е да се патам со оперативни и нивните бубици.

  Да не испадне да ја млатам непотребно, можам да заклучам дека е прилично робустен OS во поглед на инсталирање на се и сешто, експериментирање со разни програми и сл.
  И што е најбитно, ваков надограден, гледам дека нема баш некои спектакуларни успорувања после Windows Update.

  Си ставив Start10 пошто не го можам ретардираниот Старт, ставив OldNew Explorer да добија look&feel на стариот Windows Explorer од Седмица, WinAero Tweaker да му скинам некои небилози поврзани со апдејт на драјвери и тоа е тоа. Не ми се ламентира понатаму.

  Иритантноста/фрагментираноста ме вади од кожа. До некои подесувања на кои сум навикнат над 25 години сега доаѓам преку брда и долини, упорно ми ги ресетира некои подесувања на Folder Views, YourPhone некогаш работи а некогаш не итн.

  Мислам дека спремаат нешто ново во догледна иднина. Овој им се има измкнато од контрола.
  Индиецон треба да се прати крави да пасе. Не го бива човекот.
  Балмер за овој беше гигант.

  Иначе сеуште стојам дека ова е OS за девојчиња. Emoji, шарени џиџи, реклами, Кортана која за к*р не ја бива, Срч кој не проработи како што треба
  Конфузно е се.
   
  На Astro, TexasUS, RoninMK и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,707
  21 Јануари 2011
  Машко
  Лиценциран windows 10 pro симнат од мајкрософт, повеќе од 4 години го користам, автоматски се апдејтува, никогаш никаков проблем.
  Што "ѓубре" инсталирате и како успевате да го заебете, секоја чест.
   
  На Astro, Necromancer, boro1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  симнато исо не од ms, исто без проблеми. ниту еден драјвер освен за realtek аудио немам инсталирано, се си најде и се си работи без проблем. од јуни лани ми е форматиран, уште сум без никаков проблем/slowdown, дури и со користење на истото ssd во друга конф моментално, исто работи без проблем. си ги најде драјверите кои требаат, се рестартна уште еднаш, и ми bootна на десктоп.
   
 16. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,231
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Браво за сите што немате проблеми или не знаете да ги забележите. Има луѓе кои имаат проблеми и се доволно стручни да ги посочат, инаку не би пишувале од чиста мира на темава. Зар све мора на форумов да биде dick measuring?
   
  mkd, RoninMK, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ama ja od sekat koristam desetce nikad ne sum imal problemi!!!1!1 Mene mie pogolem!
   
  На -={K-O-R-U-N}=- и Daniel86 им се допаѓа ова.
 18. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,395
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  A зошто вие што имате проблеми се однесувате како воопшто да не чини, буквално неупотреблива да е 10-ката?
  Дали коментарите од типот на дадов уште една шанса, очај верзија, крајно неупотреблив и слично, дали тие се издржани и тие се случуваат на секој што ја користи 10-ката?
  Одговорот е едно големо НЕ. И јас сум еден од тие што користи 10-ка од day one на 3 различни компјутери, без речиси никаков посериозен проблем. Се сметам за "power user", дневно сум по десеттина саати пред компјутер, користам поголема бројка на програми дневно и немам ама баш никаков проблем. Како јас немам проблеми, а ти имаш? Дали може и многу други како мене да немаат проблеми а вие да имате?

  Луѓе ја читаат темава, луѓе што можеби сакаат да ја инсталираат 10-ката и ради тие коментари, кои се крајно неиздржани и не ја презентираат во целост сликата за Windows 10, можат да му попречат на некој при изборот.

  Имаш проблеми со Windows 10, слободно презентирај ги овде и доколку имаш и решенија за истите, супер, сподели ги за луѓе да знаат како да изреагираат во таква ситуација. Темата е за тоа направена.
  Коментари од типот на 10-ката е срање, неупотреблива и слично, може во тема за Windows 7 да си ги постирате.
   
  На Necromancer, TexasUS, JellyfitzDMT и уште 9 други им се допаѓа ова.
 19. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,231
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  ^igor_igor likes this. :D
  Секојдневно луѓе се жалат со рандом проблеми, претежно после апдејт, и јас го потврдувам тоа, како и некои други. Што е погрешно тука?
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Ја генерално сум наклонет кон 10-ка. По природа сум и early adopter.
  Ама после верзија 1803 (позната и како April 2018 Update) им излета возот од шини и иако ги пробувам билдовите, симињам задњи insider верзии, брзо ги тргам ради разно разни срања.
  Кога искочи кракот за Forza Horizon ставив 1903, си напраив ќефот со играта и после тоа се вратив назад.

  Си седам на ЛГБТ од 2016 (малце дотеран нели со финти G6).
  Така да за мене ЛГБТ 2016 - одличан је, од Гавриловиќа је.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Форца не тера на 1909?
   
 22. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Во тоа време не постоеше 1909.
  Нека каже некој што пробал.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,463
  7,452
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Пиратската?

  Сите што мислат дека си ги мериме, нека го прочитаат насловот на темата. Сигурно не е „Проблеми со Windows 10“.

  Дома ми се 3 десктоп и 2 лаптопи со 1903, во канцеларија се уште 15 декстопи и 8 лаптопи исто на 1903. Нула проблеми. Само што колегите се исплашија од новата икона на mp3 фајловите (MS Groove).

  Тие PC-a работат 24/7. Не се гасат ради апдејти и скенирања со LanSweep, ТМОS, Backup итн, немало проблеми. Можда треба да напоменам дека се сите брендирани (Dell), па можда со нив ситуацијата е малце поинаква. Исто да истакнам дека имам поставено WSUS ама немам интервенирано. Ако се деси катастрофална грешка од страна на MS јас би ги колнел прв.

  EDIT
  Еве да додадам дека имаше стварно апдејт кога го расипаа search bar-от доле. Тој ден добив поплаки од 5-6 колеги (ете имало луѓе кои го користат), ама беше брзо поправен со хотфикс ако не се лажам.
   
  Последна промена: 7 Март 2020
  На Astraion и igor_igor им се допаѓа ова.
 24. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,240
  2 Септември 2012
  Машко
  Исто и кај мене на 5 машини дома е инсталиран никој никаков проблем не пријавил. :)
  Апдејтувани се заклучно со 1909 и се е во ред. :cool:
   
 25. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  Јас незнам што сите ускокнаа како небаре ваш проект да е, па тука го рендаме... Секој со своето, и јас користам 10ка со години и моментално ми е daily driver(иако редовно switch-нувам и на линукс), но тоа не значи дека не ме сјебала.

  Секако релативен и субјективен е целиов овој муабет. Дали мислењата на некој што еднаш-двапати инсталирал 10ка како home user и некој на кој му е работа да одржува 50 компјутери и уште 200 виртуелни со 10ка се важни? Да, важни се и од двата агли да се види целосната слика.
  Не е натпревар ова за тоа кој имал помалку проблеми, на тоа се алудираше погоре.
   

Сподели

Вчитување...