1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  919
  629
  11 ноември 2015
  Машко
  Мора да има некоја финта од самиот оперативен.
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,319
  719
  9 Мај 2012
  Машко
  Во ЈуТуб имаш многу туторијали и финти и таму барај ,ама мислам дека нема опција во 10-ката се додека да има новата верзија Вин.апдејт и после WoW новитети како дарк моуд
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  Па тоа е финтата на оперативниот, да запамти каде бил отворен последен пат и на тоа место и следиот да го отвори.
  Види го MultiMonitorTool од Nir, би требало со него да го добиеш тоа што го бараш.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Автоматски прави тоа скриптата, ни сум гасел дифендер ни се бунел, барем тогаш.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Кога ќе купувам на ebay дали да бирам retail или oem верзија на активациски број за 10-чево? Некој погоре спомнуваше дека треба retail пошо не се врзувала за матичната?
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  919
  629
  11 ноември 2015
  Машко
  Да по добро ти е retail. Дури и oem да купиш можеш да ја префрлиш.
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Баш сега пребарував на нет, ама сепак сакав тука да побарам второ мислење пошо има корисници кои веќе имаат искуство. Во секој случај, фала ти за препораката!;)
   
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  919
  629
  11 ноември 2015
  Машко
  Имам и retail и oem, така да исто ти е, ако често мењаш пц купи си retail.
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 9. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Поентата ми беше да можам активацијата да ја искористам во случај на изградба на нова конфигурација или, пак, во најлош случај ако не дај боже ми прегоре матичната да можам да ја префрлам на нова. Па мислам дека периодов нема да се префрлам на нов хардвер.
   
 10. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  148
  68
  14 ноември 2014
  Машко
  Многу елегантно решение, олдскул шиет, фала ти многу, работи одлично!
   
  farkizz, boro1 и на Avid им се допаѓа ова.
 11. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  148
  68
  14 ноември 2014
  Машко
  Еднаш пробав така и не ми стигна никаков код и затоа сум сега скептик иначе ова е најпаметно.
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си налетал на нечесен продавач, но има и за тоа лек. :)
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  148
  68
  14 ноември 2014
  Машко
  Нема врска, за 3 долари не ми се ни замараше со глупости, до кога можеме да пиратираме, ќе пиратираме. :D
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  И KMS си брка работа. :)
   
  На PC_GAMER и Ticklah им се допаѓа ова.
 15. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
  Windows 10 * 3
  Office 2019 Pro * 3
  Project 2019 * 2
  За сите пари што порано сум ги платил за MS-DOS 3, MS Windows, MS Office... Компензација на душата

  Имам од ибеј купено сериски броеви за друг софтвер и од други произведувачи на софтер, ама немам таква компензација како за MS.

  (слично како компензацијата за телефонска сметка - од времето кога плаќав месечна сметка за мобилен од 10000-12000 денари а сега плаќам 500 за неограничени разговори - па ја полнам батеријата и по двапати дневно)
   
 16. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некој да помогне? Вчера составував конфигурација (B450 Tomahawk Max) и го префрлив ССД-то што го користам како системско на лаптопот. ССД-то го препознава биосот, но не ми го дава како опција во бутабилните уреди. Го дава хард дискот на кој нема ОС, туку го користам како storage на истиот лаптоп. Во она boot override (или така нешто) во биос можам да го одберам ССД-то, но пак не сака да се подигне OS. Дава repair.

  Кога го вратив ССД-то во лаптопот направи проблем, ми се појави истото за repair, но се подигна само од себе после 1-2 рестарти.
  Чаре нешто? Стварно не сакам да го преинсталирам ССД-во.

  Нешто овака е проблемот:

  Setting BIOS to boot from M.2 SSD on MSI Z170A Gaming M7
   
  Последна промена: 4 Февруари 2020
 17. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ако можеш да го подигнеш Windows-от на оригиналниот компјутер/лаптоп одбери да се рестартира во Safe Mode. Извади го ССД-то и стави го на другиот компјутер/лаптоп и види дали ке се подигне во Safe Mode.
  И мене првиот пат кога го ставив SSD-то на новиот компјутер ми јави BSOD но, после рестартот се си беше во ред. Сепак направив реинсталација на ОС после тоа.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Да, се подигна Windows-от кога го вратив во лаптопот после 1-2 рестарти, зезаше со recovery/repair.

  Ќе пробам баш после дома со Safe mode, не ми текна вчера упм.
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Нели имаше тужба против микрософт затоа што ги врзуваше сериските за матичната? Како заврши тоа?
   
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Не сјечам се на вакво нешто.
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дечки. Виндоус 10 1903 или 1909 верзија, која е подобра?
   
 22. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  146
  520
  9 Декември 2016
  Машко
  За тебе брат нели само Виндоус 7 :)
   
  На Boco1987 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Јесте, ама одамна кажав дека на друго ССД ке стаам само ради Форза Хоризон да ја играм ;)
  Ај ке пробам 1909 па ке видеме шо ке биде.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 24. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  113
  16 Јуни 2017
  Машко
  Знам дека на почетокот, кога првпат излезе оваа верзија на надградба (1909) имаше нешто како багови или слично (мислам дека имаше и корисници тука на форумов, а и на Јутјуб кои се жалеа, па дури некои и се враќаа на претходната верзија на надградба), но еве од мое лично искуство сметам дека сега е ок. Пред едно недела дена, на ССД од 128GB на постар лаптоп инсталирав свежа верзија на 10-кава токму со 1909, која претходно ја имав симнато со Media Creation Tool, и она што можам да го кажам досега е дека мазно работи и не покажува било какви проблеми.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Ви се брејкна срчот?
  Све неписмено да им ****.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...