• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

WideScreen vs Normal

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сакам да земам LCD монитор, но се мислам дали widescreen или обичен. Ме интересира вашето мислење, предности на едниот во однос на другиот и ваш совет каков да си купам. Благодарам
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Игри не играм, филмови слабо гледам. Претежно програмирам и изработувам web страни.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Епа тогаш би ти препорачал wide-screen монитор, за да имаш поголема прегледност.
Само ќе треба да внимаваш на страните што ќе ги правиш, да не бидат како за твојот монитор. :naopaku:
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Помеѓу 19" wide и 19" normal, би ти препорачал да земеш normal. Ако си спремен да издвоиш повеќе пари за wide монитор со поголема дијагонала (22?) тоа е веќе друга приказна :rolleyes:
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Нема потреба од никакви алатки и wide монитори за да видиш како изгледа страната. 2007-ма е, ретко(!) кој користи монитор со резолуција помала од 1024*x, така да слободно можеш да ја фиксираш страната на 900 пиксели, што е сосема доволно.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Нема потреба од никакви алатки и wide монитори за да видиш како изгледа страната. 2007-ма е, ретко(!) кој користи монитор со резолуција помала од 1024*x, така да слободно можеш да ја фиксираш страната на 900 пиксели, што е сосема доволно.
Иако е 2007 ова е македонија и не реткост 1024*768 резолуција, можеби по дома е ретко ама скоро сите интернет кафиња имаат такви монитори.
Инаку wide не е лош избор. Моја препорака ти е Samsung 940DF 19" ама и 21 не е лошо :)
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
a za internet i igri koj e podobar wide ili normalen i dali e dobar samsung 940nw i 940n:zbunet2: :zbunet2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Сум заборавил да пишам. Купив Samsung 940N и врши работа. Фала на сите за советите.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Растегната слика се јавува кај постарите игри кој не поддржуваат wide резолуција. Така да ако не планираш да играш игри од времето на Duke Nukem, нема да имаш проблем со растегната слика. :bye1:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Растегната слика се јавува кај постарите игри кој не поддржуваат wide резолуција. Така да ако не планираш да играш игри од времето на Duke Nukem, нема да имаш проблем со растегната слика. :bye1:
tnx:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Скоро на сите нови игри имаш да подесиш дали имаш Widescreen или Normal.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,896
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно