1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Не.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 3. Ana85

  Ana85
  Intern

  17
  3
  14 Јуни 2018
  Женско
  SONY XPERIA XA2, HUAWEI P SMART 2019 или HUAWEI P20 LITE? Препораки, искуства?
   
 4. Hulahopka

  Hulahopka
  Intern

  4
  0
  5 Декември 2018
  Женско
  Како не ја видов темава порано.
  Некаде пред нецели две години зедов Sony Xperia M5, нов. Работеше солидно со мемориска речиси цела година и неколку месеци. Ми падна на плочки и после тоа не сакаше да ја чита мемориската (нова со нецели 6 месеци користење). И еве уште не ја чита, а не чита ни други. Не ги регистрира воопшто дека се во уредот. Во мемориската беа задржани податоците (слики и сл), а истата ја читаат други телефони и таблет, а сониво не ја чита. Инаку и направив и format.
  Не сум пробала сосема нова да ставам да видам дали ќе ја чита, ама не ми се фрлаат пари за нова кога старата работи, а и ризик е да не ја чита и новата.
  Читав по странски форуми и видов дека и на други корисници на Сони телефони им се случувало истото.
  Прашањето ми е: дали ќе може да се поправи „грешката“ некако што не знам која е или ќе биде „осуден“ телефонот да го користам без мемориска? А стварно е потребна, за апликации, слики и видеа. Пребрзо се полни меморијата.
  Молам за било каков одговор, фала.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,338
  7,313
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Некој од пиновите на читачот е скршен/изместен. Секој подобар сервис би требало да знае да го среди (ако не ги мрзи).

  Иди кај Бошко во Алфа мобил, ако е станат на „десна“ одма ќе го среди :)
   
  На Hulahopka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hulahopka

  Hulahopka
  Intern

  4
  0
  5 Декември 2018
  Женско
  Благодарам на брзиот одговор. Има надеж значи :):)
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  SiPy`, ARMac и на Necromancer им се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко

  Нема што да се врати, тука е цело време, само е маргинализиран. Стварно се кратковиди, демек од нив само зависеше развојот на камерите кај мобилните па нејќеа канибализам во сопствените редови. Затоа еден Xiaomi ги помина во камера со нивниот сензори, устави сите имаат подобра камера со нивните сензори. И мене често ме бунеше оваа нивна политика, сега е јасно.
   
 9. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Да, во светот на бајките.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Абе катастрофа. Со поглед надолу ги гледам видеава
  Компанија пионер за многу работи да произведува вакви глупости. Што дрога им даваат за да го најдеме тоа дилерот и да го намаваме :)
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  И хуавеи вадат знаменосец на пола година па пак стигнуваат некако, за бренд ко сони што е споредлив со самсунг немам коментар.

  Изгледа не им се телефоните приоритет. Повеќе прават пари што продаваат камери за телефони = Сигурен профит 80%+ од леќите на телефоните се Сони. А ако вложат во телефон како што треба, премногу има конкуренција и не верувам да земат повеќе од 20% од маркетот максимум и не им се исплати. А сега како што стојат работите ке имаат стално инфериорен знаменосец. Секој паметен бизнисмен би вложил во тоа што се троши.

  Затоа дете батали сони другиве се светлосни годни напред.
   
 16. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Оригиналниот коментар е пред ~5 години. Нејсе, зборев повеќе во поглед на нивната политика на флегшип модели. Huawei сепак има 2 "класи" - PXX и Mate XX. Слично како Samsung, Galaxy S и Galaxy Note - едниот по "мејнстрим" (P30/S10) а другиот поспецијализиран (Mate 20/Note 9).

  Кај Sony разлика помеѓу, на пример, Z2/Z3, Z4 (односно Z3+) и Z5 немаше значителна, не беа различни сегменти, различен форм фактор/големина, туку ист сегмент, иста целна група, хардверски многу слични, а излегуваат на 6 месеци - само што си го купил, веќе ти е... мех...
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Sony исфрлаат флегшипс буквално 4 месеци после другите, иако ги најавуваат 3 месеци претходно.

  Кога ќе искочи уредот, буквално е 400 евра поскап од sansung-от, кој е згора на тоа супериорен во се што постои, комедија се.
   
  На Happy и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Па, Xperia 1ii (1-2)

  sd865 со 8GB рам, 256GB внатрешна, подршка за microsd
  6.5 4k екран со као демек smart 90hz (не знам шо им значи тоа)
  tripple lens camera со Carl Zeiss (okay) - ново photo pro mode со целосна контрола како во mirorless камерите (најпосле)
  Front stereo speakers
  3.5 mm jack
  4000 mah батерија со wireless charging

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  gremlin, The Geek Boy, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  717
  283
  9 Август 2018
  Машко
  Woah, конечно одличен уред од Sony.
  Убаво им текнало, а и плус 3,5mm џек, предни стерео звучници, 4k 90hz и 4,000mAh... лудило.
  Се надевам дека ова ќе им помогне да се вратат на тронот како што беа порано, и нека продужат така оти на добар пат се.
   
 20. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Осеќам оти ќе се заборават со цената...
   
  На DrMTR и Sharlovski им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Аха ќе биде XD
   
 22. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  ^барем не мора да се прави фактори ресет на секои 2-3 месеци? Како беше?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  На кој телефон мора да се прави рест секои 2 месеци?
   
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  717
  283
  9 Август 2018
  Машко
  Пази другарче имаше еден убав Sony уред, Flagship процесор со стакло од позади ама загреваше у пм... А и лизгав и тенок ко шпаѓета.
   
 25. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Јас тврдам на никој, ти збореш за рандом оптимизации при купување на телефон и гасење сервиси и ресет после не знам колку време. Ме мрзи да ти барам постови, ама имаше некој таков квази испад.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...