1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  После Z3, катастрофа до катастрофа. И во квалитет и во софтвер
  Надеж ми враќа, вака одокативно, овој модел. Под услов да не засерат со камерата односно драјверот.

  Шо знам. Скептик сум
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Пред малце прочитав дека и софтверската поддршка што порано ја имале за апдејти е целосно променета и бетер од LG биле.


  Дали е вистина?
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  LG почнаа да се оправат, извадија 10-ка за неколку модели но ќе видиме дизајнот и натака им е шит.

  1200 евра за сониво е тежок залак, во споредба со S20 Ultra овој тешко ќе се продава.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Ултрата ќе падна драматично у цена, Sony не. Додај на тоа 4 месеци предност, и јасно е се.
   
 5. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Xz2 серијата, xz3, 1, 5 имаат 10 како што знам.
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Не. Си вадат, во најмала рака, секјурити печови редовно. Не е ова Самсунг ебаго :)
  970 Долари
   
 7. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Screenshot_20200225_114611.png
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Opinion: Samsung is fast becoming the Android update king

  S10 имаше можда над 15 апдејти до сега.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ајде и јас вака како аматер за телефони меѓу професионалци да прокоментирам нешто од друга гледна точка.

  Sony беше неприкосновен за стабилизација на видео. Мислам дека се уште го држи приматот.

  Гледам дека користи Carl Zeiss леќи, кои само информативно се x4 со цена од стандардните леќи за Sony (барем кај ДСЛР).

  Кога LG i Samsung вадеа тезгериња од телевизори со плавкаста слика и звук како од шупелка, Sony вадеше телевизори со реална слика и стерео HiFi звук.

  Така да кога е во прашање камера и звук тешко дека Sony не знае што прави. Вклучувајќи и дисплеј. Да не зборуваме за батерии кои кај Sony и после 7-8 години работат ако се остават на страна. И некако слабо одат у друго стање, 9 месец.
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Шо да кажам јас со Essential, шо дојде со 7.1 и дур не банкротира компанијата, секој месец добиваше апдејт + е на 10ка day one со Pixel, а еве, на банкротирана компанија, го портираат пак вработените од компанијата на 11ка, за да има после ромови за него? Срцка!
   
  На gremlin и Happy им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Сме го збореле ова, сток базирани уреди се полесни за апдејти, плус Samsung има 291271 модели затоа е додатно импресивно. Да не збориме што направија со камерата, од мизерија ја направија топ 3 кај S10.
   
 12. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Веќе се самсунг со s10ката наваму. Посебно гледав за S20 ултра, не се нормални.
  Уф ама се надевам на овој дел. Претходно g леќата им беше само како реклама ставена дека имаа внатрешни проблеми со организација.
  Кога се ребрендираа како Сони, првите модели беа уште Sony Ericsson само со друго лого, прв чист Сони телефон уствари беше Xperia Z, кај шо само софтверот беше од шведите.
  Прв телефон од нив со вклучени луѓе од Alpha дивизијата е Xperia 1, претходните беа уствари само тест модели за камерата и беа послаби во повеќето услови.
  Премиум сегментот уште го држат они со најквалитетни уреди, ама на ниската класа се истепани од другите. Моментално најубави панели од поефтините ТВ-а имат ЛГ, ама само за одредени серии и големини (се има случено истата серија, различна инчажа да имаат тотално различна технологија на панели).
  За медиа контент уште ми се уред за се. Кога сакав да споделам видео, кликав сподели и телефонот се замараше дали ќе е длна, бт, вифи, миракаст, кромкаст и слично. На времето тоа беше незамисливо на другите уреди.
  Сега други формати се попопуларни, ама некако доцнат у повеќето сегменти.
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  А кој ги тера да си играат со делот од софтверот шо не треба да го чепкат?
  Не е само сток сегментот тука, го имаш глупиот Exinos шо у главном е затворен тип на процесори. Од старт си пукаат у колено ради делот шо форсираат нивните процесори, а не ги отвараат библиотеките шо се потребни за нивно оптимизирање. Се убаво што имаат јаки процесори, ама ако останат вака затворени, ќе доцнат во повеќе сегменти.

  едит: Само шо го дочитав тоа шо си го пратил, колку само нема врска со реалната сиутација. Ми зборат за бета верзии биле со понов security patch, а додека стабилната им седела на септемвриски у декември... Мхм, браво.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Кој ги тера? ги тера фидбекот на корисниците кои се супер задоволни од Оne UI.
   
 15. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Додај фидбекот од тие шо идат од тачвиз на онеУИ и се навикнати на тоа.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Што се однесува до LG мислам дека имаа најголем процент на откажани панели во рок од 1-2 години употреба. Мислам дека проблемот кај Sony е тоа што треба да направат квалитетен уред со делови адекватни на нивниот стандард а со конкурентна цена. За жал не е исто кога на хардверските компоненти ќе прочиташ Made in Japan, Korea или China. Тешко да поверувам дека Carl Zeiss би дозволил брука со штанцање на нивно име на нешто што не е нивни производ.
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Врти кругови околу S20 Ultra во low light, верност на бои и контраст.
  Што се однесува до видео, Samsung трча по Sony со кофа вода и крпа и вели: „Повели мајсторе, раце да се замиеш“


  View: https://www.youtube.com/watch?v=XXrM6y-foXo  [edit]

  Единствено нема "Sharpen filter да будем" фотографии.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  I call fake
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  LOL батко ова се индијци кои прават фејк видеа, телефонов не е даден на скоро никого колку што гледам, најамалце од се ќе биде на рандом канал.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
  Го имаше еден ревјуер шо го следам и го објави видеото, но го повлече for some reason. Ваљда ембарго?
   
 21. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  320
  270
  7 Јули 2013
  Машко
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Хипотетички, дали би го земал кога би бил достапен за купување кај нас за 1-2 месеци?

  Дали би можел да преминеш преку даљинско - like дисплеј, и не само тоа, фактот што дисплејот е многу помал него што треба да биде? значи не е проблем само форматот. Те прашувам затоа што мене ми е камерата најбитна, и кога би била одлична би ми ги поматила плановите, и би морал да патам со таков формат, или во најлош случај да ми исликаш едно 20-на фотки :D
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  403
  311
  1 Февруари 2017
  Машко
  Сони не би требало да имаат јака камера?- зошто вака се едни од лидерите за произвотство на сензори или софтверот на крај ке одлучи или џабе ке е сензорот ?
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Од кога тоа LG му го зел приматот на Самсунг во правење чкљ екрани?
   
 25. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Дали некој знае каде да најдам батерија за постар Sony телефон (Xperia Е3)? Само во мегамобил има на сајтот ама немаат на лагер.
   

Сподели

Вчитување...