1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Немало никаков квази испад. Размисли зошто луѓето сакаат сток софтвер. Гасење сервиси и апликации, спаѓа во твикање кое беше препорачливо порано кога уредите беа со послаб хардвер, сега 300 апликации да има нема да писнат, па така не знам кој аргумент е ова....исто како со SSD-та, водичот на форумов кој стои од мене порано беше и тек како релеватен, сега не е у главно, дали тоа значи дека порано бил непотребен?
   
 2. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  ^пак ќе кажам, не беше мој аргумент, твој беше. :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Телефонов има ретардирано име за моделот ама е најубаво дизајниран телефон после иПхоне 11
   
  На Gaston и cipiripi им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Што беше идејата позади изјавата ако е мој аргумент? зошто го спомна тоа?  XZ3 е убедливо најдобро дизјаниран уред од Sony, се друго беше грдосија.
   
 5. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Па..
  Ко можат Samsung и Apple зошто да не и Sony :)
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  1200 ама ако камерата е на самиот врв, ама не е. Да им дадеме ли шанса пак иако им дадовме од 2013 навака со 0 напредок?
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Од кај знаеш дека не е?
   
 9. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Он е човек шо од старт е решен да ги хејта, не му е од сега. Секако нема да купи ваков телефон никогаш.
   
  Excalibur, StevoB26 и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Па последни 6-7 години ни го покажаа тоа, дај боже да грешам. Знаеш дека кој уред има најдобра камера го зимам, не ми е толку битен брендот. Ама не знам како би се справил со мизеријава од формат, 21:9, пенкало место дисплеј.
  Не си свесен колку си грешка. Sony ги хејтам со причина, каснат со години, и години......им требаа 4 години да ги средат рамките само. За екраните нема ни да зборам, мизерна гама и баланс на бела од неверојатни 8500K, и оној grainy изглед.
   
 11. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Плаво, дека е пенкало. У споредба со s20+ и ultra
  Screenshot_20200224_184702.png

  Абе да, ама моментално хејташ нешто шо не ни излезело.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Па и за Samung спремав еден хејт пост баш за ова со форматот нов, и заради тоа што немаат сите модели ист камера модул (разибрам за S20) ама за плусот кој е доволно голем нема оправдување.

  И 20:9 е мизерија формат, најдобар е 19:9, единствена корист која ја гледам од ова е куцање со една рака, на S10 плус со една рака едвај стигав на тастатурата, претпоставувам дека ради тоа ги намалуваат ама ни тоа не е оправдување, сем што изгледа гадно, исто така нуди далеку помал дисплеј на "иста дијагонала"
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  @psyside media content диригира кон тој правец. Со оглед на тоа што го форсираат дека Xperia Pro верзијата што ќе е само за амерички пазар ќе биде комплементарен на филмските камери и фото апарати, претпоставувам дека си имаат причина.
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,541
  12,798
  2 Август 2012
  Машко
  Знам јас дека неизмерно многу ги хејта и тоа е у реду. Она што не е у реду се неговите предрасуди и неговата објективност.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=Jr9Vhfwg3BI
  View: https://www.youtube.com/watch?v=7XAfBAi0wCg
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Не знам јас тешко дека би се префрлил на тој ужасен формат, супер butthurt ќе бидам ако цела индустрија се префрли на него, ужас е.

  Еве ти една споредба,

  6.4 inches, 103.8 cm2

  6.5 inches, 98.6 cm2

  Ако за тебе ова е прифатливо ок.

  Како што реков, како некој кој ги користел сите брендови, не би рекол дека се работи за предрасуди, него за валидни критики. Она што ве буни е тоа што агресивно ги напаѓам, тоа е разликата, нема друго.
   
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  725
  284
  9 Август 2018
  Машко
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  725
  284
  9 Август 2018
  Машко
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  725
  284
  9 Август 2018
  Машко
  И како ова у превод ќе му дојде на Македонски
  Сони иксперија 1 марка 2
  wtf
  убав уред онака ко за да се чуе пак сони (за да си останат на врвот ќе треба да се потрудат повеќе, не е само да избацат 1 убав уред и толку), ама срање име одбрале
  можеле Sony 1X, Sony 1 Ultra, Sony 1 Max, итн итн итн....
  изминативе години имињата им беа погодени, но немаа некои нај - нај уреди, а сега па обратно...
   
 19. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  683
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Сони летнаа во облаци заедно со ЛГ, и мислам дека ако не се опаметат ќе ги снајде иста судбина како и ХТЦ!
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Знаеш што е најинтересно, телефонов ќе искочи за 4 месеци од сега, кога S20 серијата, OP8, Mi 10 сите ќе бидат со цена од 1/2 од таа на Sony горе доле - кој ќе го купи тогаш по таа цена?
   
  На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
 21. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  321
  272
  7 Јули 2013
  Машко
  Има датум објавено веќе?
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,324
  1,779
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Спринг може да значи и мај а може да значи и јуни ќе видиме, мада се согласувам до тогаш останатите веќе ќе бидат поевтини и секако со по зрел совтвер.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Late spring
   
 25. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  683
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Sony од 2012 наваму имаат се послаба продажба. Еднаш имав сони и никогаш повеќе катастрофа од марка за телефони.Иначе за телевизори се добри.

  Потпуно се согласувам.Ама и да не излезе после 4, со цените се дури и малку над конкуренција!
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...