1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  Во перформанси супер си е, во функционалност - џек, во камера, дизјан, екран. Ама треба да се гледа како апгрејд према претходниот модел, а од тој аспект е одличен.
   
 2. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  210
  178
  7 Јули 2013
  Машко
  Од напред го препознавам оти е Сони, ама позади не ми е јасно шо сакале да направат. Однапред е лош хибрид некој од X и Z5.
  Тоа со 3.5 џекот стварно им беше непотребно. Нивна е технологијата за noise cancellation без екстра напон у слушалки преку 3.5мм џек, за на крај да форсираат wireless слушалките и глуп донгл шо (пази) го рекламираат дека може да пуниш и телефон со него кога слушаш музика. Ова е глупост што самиот маркет ја налага ама ајде.
  А за камерата... Единото нешто шо им фали е OIS за да бидат значително подобри од другите. Ова со BIONIC алгоритмите и соработката со Qualcomm за да стават екстра процесорче за фотки (да, од гугл почна идејата, ама како шо знам на 845 за сите телефони е соработка со овие) за да дозволат снимање на HDR видео у 4k (јес на 24 fps - кинематографски видеа, ама сепак е чекор напред за да може да се имплементира кај другите телефони). Ова со BIONIC ако го споредиш со XZ1 (ист сензор, иста леќа само различен алгоритам) им е полн погодок, ама за со другите, ќе си имаат проблеми. Како и да е, у сегментите кај шо доцнеа најмногу (според другите), сега се на исто рамниште.

  Уште ми останува главната замерка, дизајнот на задниот дел од телефонот.
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,752
  11,361
  2 Август 2012
  Машко
  Потпишувам
   
 4. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  Мене позади телефонот ми е одличен, топови. Од напред е meh.
   
 5. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  210
  178
  7 Јули 2013
  Машко
  Од напред е лош хибрид, не реков дека е ок, само најдов некое НЗС, но, го тргнале главниот потпис - симетријата.
  А за позади, изгледа како лулка за хрчаци.
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,752
  11,361
  2 Август 2012
  Машко
  Ова е прв телефон после Z2 за кој вреди да се зборува дека напреднал во нешто. Sony си има филозофија на дизајн која тешко ја напушта.
  Од друга страна најпрофитабилни модели на Sony се телефоните на Samsung :)
   
 7. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  Глупи се, нема бегање од тоа, многу се глупи. Се што требаше е малце да тивкнат само, да ги скратат рамките, и да стават OIS, ама Sony како Sony. Еве и за аудиото.

  [​IMG]
  sdad.png adasdasd.png
   
  Последна промена: 15 Март 2018
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  220
  104
  12 Април 2017
  Машко
  Еден пример е камерата, камерата на сони никогаш не е била ни близу до камерата на Самсунг или Апл, иронијата е тоа што Сони им продава камери на нив.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,752
  11,361
  2 Август 2012
  Машко
  Добро
   
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  210
  178
  7 Јули 2013
  Машко
  Ехм?
  Xperia XZ2 Premium
  4k екран
  2 камери (ISO 12800 for video and 51200 for photos)
  SD 845 6GB RAM
  [​IMG]
   
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,338
  2,593
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  нели кај овие телефони 4к се уклучува само при гледање на таков контент, и/или уклучување камера? се си мислам дека такво нешто прочитав, или тоа важеше само за првата генерација сони со 4к екран?
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,752
  11,361
  2 Август 2012
  Машко
  Не гледам причина зошто содржината цело време би се прикажувала во 4К ако изворно не е 4К.
  Ем процесорско време ем батерија.
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  210
  178
  7 Јули 2013
  Машко
  Важи за Youtube, Netflix, Photos (мислам), Videos и Album апликацијата. Се друго рендерира у 1080p, иако има можност со adb команда да се активира и 4k да биде цело време.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,876
  5,837
  27 Март 2014
   
  На drifter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tobey

  Tobey
  Intern

  118
  30
  23 Април 2017
  Дали некој има или користел Сони ХА2 да сподели искуство?
   
 16. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  53
  58
  17 oктомври 2016
  Машко
  Во фамилија имаат XA и XA1 ги имам пробано добри се за буџет телефони,баш со XA2 немам искуство.Океј се само не ми се допага тоа што е пластика од позади
   

Сподели

Вчитување...