1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. spanska

  spanska
  Gaining Experience

  57
  64
  18 Јули 2019
  Машко
  Sony од дамна нема напраено салам телефон.
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 2. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Ревјуерот отпосле има пишано дека не знае да користи мануелен мод, а овие фотки ги има сликано со Photo Pro апликацијата, значи ништо не е поднесено, ни исо, ни шатер, ни фокус.
  Исто, фото про нема shutter копче на екран, па работи само со хардверско копче.

  Чекај да излезе телефонот, немој само туѓи кропови да праќаш. ;)


  Sent from my Xperia X using Tapatalk
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Не реков дека е лоша камерата, јас најмалку критикувам предвреме, ги коментирам семпловите.
   
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,963
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 5. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Не знам у која држава беше, ама продаваа Xperia 1 и како подарок ти даваа плејстејшн 4 со игра или нешо такво. :D
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Стигнал у gsmarena. Само не знам колку ќе е целосно ревјуто, пошо photopro, не е пуштена за сите (како шо знам).
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
   
  gremlin, Gumirano и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,230
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ted Forbes, барем за мене e 1000000 пати порелевантен од SuperSaf и остали. Ако ова чудо го има локлано, изгледа си најдов упгрејд за S9+
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Тешко дека ќе го има. А она што го научив со тек на време е дека 1 видео не е доволно за да се дојде до заклучок за 1 уред, треба многу повеќе дата, поготово од сајт како Anandtech, или некој сличен...вака од прва делува импресивно, она што ме ама она што ме плаши е што нити едно видео или "рецензија" нема слики во темно вс конкурентите, споредите се со 1-от.

  Едит,
  --- Споени мислења, 26 Мај 2020 ---

  Sony Xperia 1 Mark II sample gallery
  Телефонов искочи пред некој ден, но сликите дури и за таков уред се недоволно добри, ќе се чека и тука некој месец изгледа. Вака тапа.

   
  Последна промена: 26 Мај 2020
  Happy, TheMarshal и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 10. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  ^ова е платена реклама, чита шо му имат кажано да каже.
  Као не е муабетот оти може 20 фотки burst, муабетот е дека ги може нив со инстантно апдејтиран аутофокус.  Sony Xperia 1 Mark II sample gallery

   
 11. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  61
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  XZ Premium кај нас идеше со MDR-XB950B1, период 11-12/2017.
  179$ беа до пред некој период на sony.com


  Онлајн беше од ~40000 на ~29000, + слушалки од 180$, што мислам беше одличен bundle. :)

  После некој месец, имаше исто солиден bundle кај нас. Слушалки ~300$ кои идеа со XZ2 мислам.
   
  Последна промена: 26 Мај 2020
  На gremlin и boriseto им се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,963
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Знае некој како би можел некој да направи pre-order кај нас тука во МК? Зборам за Xperia 1 II секако.
   
 13. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  61
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ваљда поради непопуларност како Huawei, Samsung, iPhone, не верувам дека би се случило такво нешто, но би било добро да се случи.

  Среќа/штета уште ми е топ XZ Prem, па не размислувам за нов, инаку би се излажал на купување на нешто поново и појако.:)
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Ако дојде на 800 негде може да се разгледа.
   
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,963
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Па сосе слушалките е некаде 900, кој не ги сака може да ги продаде сепак се 300 евра вредност.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Кој ќе ги купи за таа цена е прашање....
   
  На Gecas12 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,090
  2 Август 2012
  Машко
  Космосот е повторно во рамнотежа а јас повторно die hard Sony fan :)

  Останува уште да го кандисаме psyside :)
   
  На Tajson и draganamon им се допаѓа ова.
 18. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,257
  547
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ја средија батеријата. Лани до 3300mah против телефони со 6000mah немаше сврха.

  И камерата реално не можеше со самсунг хуавеи и ајфон (зборам за xperia1 mark |).

  Сега со џек, проширена меморија, 60hz екран.. со motion blur reduction.. 4K 600+ Pixels per inch екран (самсунг се под 500).

  Аутофокус технологија со eye tracking..  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 19. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Сони се фурат дека хардверот им е јак и дека после треба да си ја обработиш фотката. Јасно е како ден дека најдобра камера е онаа од гугл, на било кој хардвер.

  Sent from my Xperia X using Tapatalk
   
 20. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,257
  547
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Sony Xperia 1 II review

  Како целосен пакет ок ама што не поддржува 4К60Fps нити 6к или 8к видео продукција ми е мех. Селфи камера 8mpix.

  LG V50 имаше продажба за 450Е и прави се што прави сониво и плус е подобар во видео снимање. За навечер е сонито подобар ама незнам што размислуваат со цената.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 29 Мај 2020
 21. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Има 4к 60 преку cinema pro како шо знам.

  Sent from my Xperia X using Tapatalk
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008
  Зaслужуваат пофалба дефинитивно, сепак не сум воодушевен. Идентичен кроп.

  VS S20U, двата со ран софтвер,

  X1
  X1.jpg

  S20U
  S20U.jpg

  X1
  Xperia 11.jpg

  S20U
  S20U1.jpg
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 23. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  Убавината и лошото овојпат е што покажаа хардверот колку може без добар post processing. Замисли го овој сензор на гугл телефон колку само ќе скине сѐ, нема да има противници што би му биле блиску. Ме интересира gcam со night mode шо ќе покаже на овој сензор.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,721
  13,090
  2 Август 2012
  Машко
  btw
  Снимањето во 4К секогаш го ставаат во non-native app
  Издвоено е како посебна апликација.

  Ова го пишувам пошто е ставено како негативност во gsmarena
   
  На Happy и Tajson им се допаѓа ова.
 25. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  401
  350
  7 Јули 2013
  Машко
  ^веќе не е така, во самата камера си е 4к од Xperia 1 како шо знам. Посебно им е 4к60fps т.е. заклучено у тоа Stock камерата, а отклучено у CinemaPRO.

  Из друге стране балкана:
  The Sony Xperia 1 II may be cheaper than expected – the original €1,200 pricing seemed steep, even with the Sony WH-1000XM3 headphones (normally around €300) bundled for free. Now two carriers in Bulgaria are taking pre-orders at €980 for a SIM-free phone (even less if you sign a contract).
  Доаѓа со слушалките и од 2та оператора, од едниот и некоја екстерна батерија давале.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...