• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sony паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што е работата со фоткиве? конечно начекав во фул резолуција,

dCMieRUSTSjHCCBCKcGqjM.jpg


Видете ја тревата доле на кроп, катастрофа.

b5uu674eHV6MTXfTXwPyRQ.jpg


Промашен фокус сред бел ден од 1 метар


y4yZQjXMQQhueBiD3vAnAP.jpg


Недостаток на детали, контраст, и бои,
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Госпо не ги чува јапонците, затоа...
И гарант оти им е stock андроидо, гарант!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па не реков ништо во врска со тоа, не мора одма да се љутиш. Прашав зошто се лоши фотките, софтвер е, што е фрката?
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Како и секогаш е до софтверот. Овојпат само ќе имаат ептен подобар хардвер од претходно.

И овој телефон ќе им биде фејл без разлика шо ги платиле сите популарни ревјуери да кажат колку е фенси (се познава дека е одобрено сценарио).
Чекам некој саглам ревјуер отворено да си каже (eyes pointed at MrMobile шо ќе извади ревју у текот на неделава), сите други или го фаворизираат или се платени. Видов ревјуа и од фотографи шо го фалат, ама не го фалат телефонот, туку PhotoPro апликацијата ради опциите шо ги дозволува. Затоа фотките ќе излегуваат углавном не процесирани, за да имаш со што да си играш отпосле.

Излегува дека направиле уред кој има таргет група фотографи, а не им е испеглан софтверот.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,195
Ова ти уште една
Sony Xperia 1 II - my first photo : SonyXperia
 
Не дека вриштеше од напредни функции ама гледам дека ја исфрлиле нивната апликација Album и наместо тоа те присилуваат да користиш Google Photos.

Не ми се допаѓа до толку да бидам зависен од Google.
Со еден потег можат да ти го уринираат животот.
Именик, пасворди, пораки, слики.. се е кај нив.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Па не мораш да се логираш на Photos ако не сакаш. :)
Веќе не ја форсираат Album оти цело време пред се беа Media уреди од Сони, од аспект дека може да се поврзе со било кој уред, а тебе не те интересира за протоколот.
Знам за Албум конкретно најавуваа дека пробуваат да направат договор и со Епл за тоа нивното еир како и да беше, ама бидејќи не им се оствари, а ДЛНА уредите се намалени на број ради Cast, нема потреба да трошат ресурси за дупли апликации. Јес да така си врзан со Гугл, ама па претходно беше врзан со Сони (или Самсунг или ХТЦ или кој и да е), на крај исто ти се фаќа.

А за фотките, уште неам најдено саглам PhotoPro примероци, мислам дека не е уште пуштена за сите корисници, као се чека на апдејт, а ревјуерите имаат некоја бета верзија шо им ја имаат пратено од Сони, ама онаа Stock камерата го има истиот проблем како и секогаш. У генерала кога ќе ја видиш фотката изгледа убаво, ама кога ќе зумираш ќе ги видиш проблемите.

edit Пример:
rcacyxtsvb651.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Предниот дел на кучето и тревата е добар - одличен, од пола натака ужас.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Предниот дел на кучето и тревата е добар - одличен, од пола натака ужас.
Знам.
Ама плус имај у предвид, ова е Xperia 1, не е 1ii. :)
 
Хах сега го слушнав на podcast MrMobile, things are not looking good for this phones review. :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
446
401
Е да, имаат најт мод на евтиниот, на овој немаат.
Стои еден 1ii у Бугарија веќе 2 недели, да стигне, ќе си поиграм со него и ќе ти дадам импресии.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Честито :cool:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
View: https://www.youtube.com/watch?v=MESgt_UPVOo


Скорот изедначен на крај, да мисли човек дека се блиску, ама каде што победи Samsung беше газење, додека победите на MKII беа поблаги, ме изненади нивото на детали кое е драстично подобро при зум (5x) и обични фотки кај N20U.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

GaMiNG телефон :)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,195
Sony не престанува да се глупира што прилично ме фрустрира.
Затоа што е компанија со милијарди долари буџет, пионер скоро во се а се глупира deeply со телефоните.

Па ако сакам очи да ми течат кога играм на нешто мало ќе земам handheld конзола.
Која btw можеш да ја поврзеш на телевизор или монитор.

Додека Samsung гази од секој аспект кај мобилните, има Dex (кој е ненадјебиво добра функција) овие вртат палци со гејминг телефон(!), профи камера кај Xperia 1 II (која не е тоа) и компанијата им ја водат over educated шмизливци од Харвард кои имаат изгубено допир со секаква реалност.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Баш тоа за малиот екран сакав да го коментирам, и Samsung одоколу спомнува гејминг на Note 20U, ама тој уред има далеку поголем екран и друг формат е плус...


Иначе уредов сем малиот екран и глупиот маркетинг ми делува на добар уред.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,556
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Sony не престанува да се глупира што прилично ме фрустрира.
Затоа што е компанија со милијарди долари буџет, пионер скоро во се а се глупира deeply со телефоните.

Па ако сакам очи да ми течат кога играм на нешто мало ќе земам handheld конзола.
Која btw можеш да ја поврзеш на телевизор или монитор.

Додека Samsung гази од секој аспект кај мобилните, има Dex (кој е ненадјебиво добра функција) овие вртат палци со гејминг телефон(!), профи камера кај Xperia 1 II (која не е тоа) и компанијата им ја водат over educated шмизливци од Харвард кои имаат изгубено допир со секаква реалност.
Муабетот ти е Самсунг со DEX, исто ко ајфон со бокех. Додека не го донесоа тие не се важи за другите фирми.

Emui 9 го имаше 2018 и LG незнам точно од кога. На работа го имам користено уште тогаш.

View: https://youtu.be/VgriesTS4u4
Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
супер е малиот екран :D

само скапичок

Лошата стратегија на Sony никогаш не изненадува, 5 месеци каснат со лансирање, и сега телефоните ќе бидат 300$+ од Samsung/OP.....
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
208
162
Да не отворам нова тема, кажете ми кај можам да најдам за Sony Xperia L3 оној пластичниот дел што е за попуштање/намалување на глас, на татко ми му се скршил незнам како, го однел на сервис во Мобико и му побарале 3500 денари дека делот идел со тачскрин и морал да се менува комплет што нема никаква логика! тоа е само пластичен дел кој нема врска со тачот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X649:30 - 11:30 ова го зборувам од 2013, 7 години истите лајна!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,792
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,547
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно