1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош при инсталирање на програм на убунту

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од uradi_sam, 16 Мај 2017.

 1. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  178
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
 2. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  252
  277
  9 Јануари 2015
  Пиши што си направил конкретно, каде запнало.
  Иначе readme-то е општо ама бара да запрљаш раце. :)
  Инсталирај ги бараните апликации (sudo apt-get install што се бара/ apache/php)
  - копирај го репото во фолдерот на вебсерверот и подеси го apache-то (најчесто /var/www/ ),
  - подеси ја базата (креирај user и база и додади мѕ привилегии да ја користи)
  - и експортот на ррт-то со cron како што пишува
  - едитирај го syslog фајлот како што пишува за да праќа пораки
   
  На Oktar и uradi_sam им се допаѓа ова.
 3. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  178
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  Инсталирано средено, фала на помошта,... засукување ракави и работа,
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...