1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош околу ова

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од icka, 18 Јуни 2012.

1. icka

icka
    Intern

70
    1
    22 Септември 2009
    Не е за мене за мој другар па ако се најде некој да помогне однапред благодарам !

<?php
    function get_variable()
    {
    $name = $_GET['name'];
    }
    get_variable();
    print ""<h1>$name</h1>;
    ?>
    Нааделое вели да претопоставиме дека атрибутот има некоја моментална вредност “Fredy“. Кој израз ке биде прикажен? по некој мој заклучок тоа би било некоја нова страница во која со хеадер 1 или најголем ке биде прикажено Fredy.
    Надолу....
    Напишете програмски фрагмен во кој ке биде содржена функцјата get_variable(). Исто така треба да се пристапи до суперглобално поле $GET на некој начин.
    Ако може некој да помогне за вториот пасус а ако не сум точно напишал погоре со името исправете ме

Фала ВИ!

2. TheCPU

TheCPU
    Intern

12
    0
    13 Март 2009
    Машко
    Хмм, ќе пробам да ти помогнам но не ја разбирам задачата, за кој атрибут станува збор ($_GET['name'] ??), доколку е $_GET['name'] = 'Fredy'; нема ништо да ти испринта бидејќи до $name во get_variable() не пристапуваш како до глобална, ок еве пример доколку $_GET['name'] = 'Fredy':

PHP:
    <?php
    $name 
    '';
    function 
    get_variable(){
        global 
    $name;

$name = isset($_GET['name'])?$_GET['name']:'';
    }
    get_variable();
    echo 
    "<h1>{$name}</h1>";
    ?>
    Доколку можеш објасни малку подобро што ти бара задачата ќе пробам да ти помогнам...

Слични теми
  1. Niki
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,559
  2. Dr.XaYC
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    940
  3. UnderMyRules