1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош околу ова

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од icka, 18 Јуни 2012.

 1. icka

  icka
  Intern

  70
  1
  22 Септември 2009
  Не е за мене за мој другар па ако се најде некој да помогне однапред благодарам !


  <?php
  function get_variable()
  {
  $name = $_GET['name'];
  }
  get_variable();
  print ""<h1>$name</h1>;
  ?>
  Нааделое вели да претопоставиме дека атрибутот има некоја моментална вредност “Fredy“. Кој израз ке биде прикажен? по некој мој заклучок тоа би било некоја нова страница во која со хеадер 1 или најголем ке биде прикажено Fredy.
  Надолу....
  Напишете програмски фрагмен во кој ке биде содржена функцјата get_variable(). Исто така треба да се пристапи до суперглобално поле $GET на некој начин.
  Ако може некој да помогне за вториот пасус а ако не сум точно напишал погоре со името исправете ме

  Фала ВИ!
   
 2. TheCPU

  TheCPU
  Intern

  12
  0
  13 Март 2009
  Машко
  Хмм, ќе пробам да ти помогнам но не ја разбирам задачата, за кој атрибут станува збор ($_GET['name'] ??), доколку е $_GET['name'] = 'Fredy'; нема ништо да ти испринта бидејќи до $name во get_variable() не пристапуваш како до глобална, ок еве пример доколку $_GET['name'] = 'Fredy':

  PHP:
  <?php
  $name 
  '';
  function 
  get_variable(){
      global 
  $name;
      
  $name = isset($_GET['name'])?$_GET['name']:'';
  }
  get_variable();
  echo 
  "<h1>{$name}</h1>";
  ?>
  Доколку можеш објасни малку подобро што ти бара задачата ќе пробам да ти помогнам...
   
Слични теми
 1. Niki
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,627
 2. Dr.XaYC
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  990
 3. UnderMyRules
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,330
 4. draey
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  810
 5. malimali
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,441
Вчитување...

Сподели

Вчитување...