1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Како пишав и порано постари се од година. Шаоми не им треба веќе бета за нив. Ќе си имаат затворена бета ако им треба и толку. Јавна бета, само за тазе телефони додека ги пеглаат.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Samsung фанбојот со повеќе Xiaomi телефони него твои години.

На Avid, blackelf, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    261
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Pokoto има подобра главна камера за слики и видеа до 4К60FPS, стерео звучки за подобар звук, подобар процесор и графика за општа работа.

A50 амолед екран, ултра широка леќа.

Другото горе доле е све слично.

За другиов одговор A40 одма одпаѓа ради батерија од 2017, A60 и M40 се буквално ист телефон и има 90Е разлика . Ради батеријата и екранот отпаѓаат и двата. M30 и M20 од друга страна се супер а ги немаш пишано.

За сите што не сте упатени Самсумг продолжува со исто темпо ко до сега во лоу мид сегментот како и мид/флагшип. Супер екран, батерија (од оваа година), 3.5мм чек и можност за експанзија на меморија. А уште им смрди: камерите не им се ишмирглани ко конкуренција и немаат стерео звучки.

Ко ке споредиш галакси телефон од S серијата камера со мид рејнџ самсунг, ко да се од друга фирма телефоните. Солидно осакатени во квалитет на слика.

Жаоми/мото/нокиа/хуавеи/опо/итн од друга страна камерите во овој сегмент им се подобри за исти пари.

Оваа година барем имаат конкурентни модели.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  4. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Да се каже дека оваа серија на Samsung телефони се како старите А класи е тотално неточно. Кога Samsung нудел идентични чипови со Xiaomi за некои 10% повисоки цени во истата класа?

Порано нудеа 625-ки и мизерни 2гб рам за кои се добиваше S660 кај Xiaomi, како и 4gb рам, со 64, мислам муабетиве ти се тотално неточни. Муабетите за батерија ти се тотален булшит. Или не си користел телефони со штедливи чипови, или си се збунил нешто.

M40 го спомнав како уред кој вреди да се погледне заради цената и карактеристиките, не дека не се истите, јасно ми е дека е ист. Samsung, ВООПШТО не продолжува како кај старите серии, не знам од каде добиваш вакви идеи. Еве и еден бонус за тебе, кажи ми кој уред е подобар од надовно лошиве серии, знаејќи дека разлика у цена е некои 1000 денари.

Compare Xiaomi Redmi Note 7 Pro vs. Samsung Galaxy A60 - GSMArena.com

Krk198, Скоти и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  5. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    261
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Никој не спомна дека се лоши едино лошо се изразив кога пишав " Продолжува со исто темпо" требаше да пишам "слично темпо".

Предноста им е што имаат ултра широка леќа а конкуренција нема. Ама затоа конкуренција вади подобра слика/видео со главна камера.
    Секој треба да стави на кантар што му е побитно. Главната камера е најчесто пресудна за сите што сакаат да купат телефон.

Исто наведов што прават подобро оваа година самсунг спрема минатите и во што се подобрени.
    Исто пишав дека се конкурентнини на крајот од мојт пост.

Ти самиот се надоврза зашто порано не чинеа (полоши карактеристики за исти пари).

А за батерија особено во Мид/лоу сегментот жаоми пред 4 години почнаа со 4000+ Mah. Од 2016 норма ми е да не купувам телефон под 4к Mah батерија.

Колку сака нека се ефикасни самсунг, и жаоми исто така користат Snapdragon чипови и неможеш да очекуваш чуда. 4000мах > 3000мах, 95% од времето. Со чест на исклучоци кај што некој телефон троши претерано многу поради лоша имплементација од производителот (рецимо CPU супер, вифи модулот троши 10 пати повеќе од што треба).

Asus ZenFone 6 (ZS630KL): Reviewing the King of Stamina

Еве како 5000мах батерија брише под со се што од флагшип. Скролај најдоле на ревјуто.

Батеријата е најбитен дел од телефонот уште од времето на тито и нема бегање од ова. Подобро буџет телефон да ми трае 3 дена батерија него ли мид рејнџ телефон пола ден. Комшијата и братучед ми земаат стално самсунзи од кога знам за себе. Стално се жалеа на батерија.

Еве и бонус за тебе дека M40 и А60 е ист телефон.

Compare Samsung Galaxy M40 vs. Samsung Galaxy A60 - GSMArena.com

А за бонусот што ми го прати:

А60 предности:
    1) 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 1.12µm PDAF,
    2) Dolby Atmos sound
    3) Софтвер (прашање е на вкус ама ете доста луге се задоволни)

Redmi note 7 pro предоности:
    1) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF - подобра главна камера
    2) 500мах подобра батерија
    3) 3.5мм чек
    4) IR blaster - даљинско за домашни уреди (тв,клима,итн)
    5) Dual Led flash vs single - за нијанса подобар блиц (комбинација жолта и бела боја на светло)
    6)1080P - 60FP video recording - Огромна разлика за снимање на 30 и 60 фрејма.
    7) 18W спрема 15W брзо полнење (треба да направат тестови да се знае дали има разлика)
    8) разлика во цена 30Е поефтин
    Другото горе доле е слично.

Кој победи? Зависи на кој што му е битно.
    Јас лично поради разлика на цена од 30е и батерија би идел со жаоми (ке купам уште 128гига SD card за тие 30евра разлика).

На ТАТА_МАТА и Avid им се допаѓа ова.
  6. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

972
    1,107
    11 Март 2011
    Штотуку ми се појави на ФБ дека Хи ком. отворие продажен салон во ГТЦ.
    Ако бил некој нека пише впечатоци

upload_2019-7-19_17-5-28.png

Ace Lud, DonFrozex, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,519
    3,537
    1 Септември 2011
    Машко
    Сликите се преземени од Фб,наскоро ке го посетам местово :) FB_IMG_1563550066528.jpeg FB_IMG_1563550059392.jpeg FB_IMG_1563550055584.jpeg FB_IMG_1563550051042.jpeg

Ace Lud, DonFrozex, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Дали ова значи дека имаме и официјално преставник во МК?

На DonFrozex и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  9. Bravo

Bravo
    Gaining Experience

180
    292
    12 Декември 2015
    Машко
    Неофицијално официјален

На Brendog, Balanar, DrMTR и уште 8 други им се допаѓа ова.
  10. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Имаме одамна.

11. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

972
    1,107
    11 Март 2011
    Веројатно не како претставник, туку како партнер, нешто како iStyle за Apple, т.е. барем така пишува на нивната фб страна Official Partner.

upload_2019-7-19_17-53-0.png

На psyside и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  12. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Колку што памтам на страната на Xiaomi ја немаше МК дали не има сега?

Мене лично ова не ми е битно, ама сакам да е официјално заради поголема и побрза достапност на уредите.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Мислам ја нема ни сега, мада многу е чудно како Шаоми ги објавува тие. Колку сум барал и јас ич немаат некоја онака страна со сите официјални партнери убаво скоцкана и тоа.

14. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    261
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Чим фирма продава уред и имаат сервис за гаранција и даваат гарантен лист со печат, доволно е.

15. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Па не баш би се сложил во случајов со Шаоми. Нептун на пример го прави сето тоа ама сервис им е Видеодата, кои ни имаат резервни делови ни знаење, докажано. Сет исто така. На крај се што не е ептен просто за решавање завршува во Хи. Овие Ледиком и компанија ич да не ги коментирам. Од сите што сум ги видел, само во ХИ имаат за тоа што увезуваат и резервни делови, и искуство, а богами и сервис акаунти за едл мод, кој по ново само авторизирани сервиси го добиваат од Шаоми.

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    261
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Ранкот на државата ни е од трети ред. Добро е што има и чест на исклучоци.

Шала на страна, секаде во светот важи правилото, колку пари толку музика. За тоа жаоми телефонче строго од HI.

17. Happy

Happy
    Gaining Experience

772
    261
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Д д д дабл поуст.

Weekly poll: is the Xiaomi Mi A3 worth €250?

Жаоми A3 директна конкуренција на А50 и поко.

Ако е подобар во фотографирање/ снимање видео, ке бидат на исто ниво за 250Е.

Леново 6Z lite, за 160Е ќе биде хит ако дојде кај нас.

Цените се на база на Европа UK, кај нас +10%.

18. Borsa

Borsa
    On your way to fame

868
    524
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Далеку дека е блиску до А50, но нека е по твое;)

19. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,138
    11,131
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Таман се наканив да го инсталирам (само два и пол месеци ми требаа да се решам :hay:), кога гледам дека сум бил во право и девелоперите го напуштиле. :(

Тригерот беше што првпат погледнав колку се самопразни од полнење - за 15 саати дошол од 100% на 90% при исклучен екран (недопрен телефон) и без инсталирано скоро ништо на телефонот (Tapatalk и две апликации за камера), при што гасам се` непотребно (блутут, дата, вајфај, многу работи во developer options и на други места). Повторувам, сигурен сум дека не е дефект затоа што самопразнењево почна (поинтензивно) откако се апдејтираше Андроидот на 9-ка.

Сега почнувам да го истражувам Оперативниот систем семејна лоза и не сум сигурен дали да ги ставам ноќните градби, затоа што прво тие ми ги дава. Не знам дали има друга верзија за А1-ов, а не сакам баш ноќни.

Планот ми беше да го апдејтувам легално додека има апдејти, па потоа да го рутирам и да му почне вистинскиот живот (да му влезам и да кинам глупости), ама вака веќе не се може.

Последна промена: 22 Јули 2019
  20. psyside

psyside
    Rising Star

24,821
    24,938
    4 Септември 2008
    Види во airplane mode дали и колку ќе се празни.

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  21. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,519
    3,537
    1 Септември 2011
    Машко
    Дали има начин,да се отклучи заборавен ми акаонт?

22. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Рекавери меил, смс ? Или заборавено е и узер и пасс?

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  23. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,519
    3,537
    1 Септември 2011
    Машко
    Заборавено се,потребни се јузер и пасс за да се отклучи,има начин?

24. marv

marv
    Practice makes perfect

1,954
    1,177
    5 oктомври 2007
    Машко
    Оди преку броусер со емаил и ресет пасс неможеш?

25. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,519
    3,537
    1 Септември 2011
    Машко
    Неможе,штом се упали телефонот,бара јизер и пасворд.

Сподели

Вчитување...