1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Како пишав и порано постари се од година. Шаоми не им треба веќе бета за нив. Ќе си имаат затворена бета ако им треба и толку. Јавна бета, само за тазе телефони додека ги пеглаат.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,358
  27,054
  4 Септември 2008
  Samsung фанбојот со повеќе Xiaomi телефони него твои години.
   
  На Avid, blackelf, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Pokoto има подобра главна камера за слики и видеа до 4К60FPS, стерео звучки за подобар звук, подобар процесор и графика за општа работа.

  A50 амолед екран, ултра широка леќа.

  Другото горе доле е све слично.


  За другиов одговор A40 одма одпаѓа ради батерија од 2017, A60 и M40 се буквално ист телефон и има 90Е разлика . Ради батеријата и екранот отпаѓаат и двата. M30 и M20 од друга страна се супер а ги немаш пишано.

  За сите што не сте упатени Самсумг продолжува со исто темпо ко до сега во лоу мид сегментот како и мид/флагшип. Супер екран, батерија (од оваа година), 3.5мм чек и можност за експанзија на меморија. А уште им смрди: камерите не им се ишмирглани ко конкуренција и немаат стерео звучки.

  Ко ке споредиш галакси телефон од S серијата камера со мид рејнџ самсунг, ко да се од друга фирма телефоните. Солидно осакатени во квалитет на слика.

  Жаоми/мото/нокиа/хуавеи/опо/итн од друга страна камерите во овој сегмент им се подобри за исти пари.

  Оваа година барем имаат конкурентни модели.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,358
  27,054
  4 Септември 2008
  Да се каже дека оваа серија на Samsung телефони се како старите А класи е тотално неточно. Кога Samsung нудел идентични чипови со Xiaomi за некои 10% повисоки цени во истата класа?

  Порано нудеа 625-ки и мизерни 2гб рам за кои се добиваше S660 кај Xiaomi, како и 4gb рам, со 64, мислам муабетиве ти се тотално неточни. Муабетите за батерија ти се тотален булшит. Или не си користел телефони со штедливи чипови, или си се збунил нешто.

  M40 го спомнав како уред кој вреди да се погледне заради цената и карактеристиките, не дека не се истите, јасно ми е дека е ист. Samsung, ВООПШТО не продолжува како кај старите серии, не знам од каде добиваш вакви идеи. Еве и еден бонус за тебе, кажи ми кој уред е подобар од надовно лошиве серии, знаејќи дека разлика у цена е некои 1000 денари.

  Compare Xiaomi Redmi Note 7 Pro vs. Samsung Galaxy A60 - GSMArena.com
   
  Krk198, Скоти и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Никој не спомна дека се лоши едино лошо се изразив кога пишав " Продолжува со исто темпо" требаше да пишам "слично темпо".

  Предноста им е што имаат ултра широка леќа а конкуренција нема. Ама затоа конкуренција вади подобра слика/видео со главна камера.
  Секој треба да стави на кантар што му е побитно. Главната камера е најчесто пресудна за сите што сакаат да купат телефон.

  Исто наведов што прават подобро оваа година самсунг спрема минатите и во што се подобрени.
  Исто пишав дека се конкурентнини на крајот од мојт пост.

  Ти самиот се надоврза зашто порано не чинеа (полоши карактеристики за исти пари).

  А за батерија особено во Мид/лоу сегментот жаоми пред 4 години почнаа со 4000+ Mah. Од 2016 норма ми е да не купувам телефон под 4к Mah батерија.

  Колку сака нека се ефикасни самсунг, и жаоми исто така користат Snapdragon чипови и неможеш да очекуваш чуда. 4000мах > 3000мах, 95% од времето. Со чест на исклучоци кај што некој телефон троши претерано многу поради лоша имплементација од производителот (рецимо CPU супер, вифи модулот троши 10 пати повеќе од што треба).

  Asus ZenFone 6 (ZS630KL): Reviewing the King of Stamina

  Еве како 5000мах батерија брише под со се што од флагшип. Скролај најдоле на ревјуто.

  Батеријата е најбитен дел од телефонот уште од времето на тито и нема бегање од ова. Подобро буџет телефон да ми трае 3 дена батерија него ли мид рејнџ телефон пола ден. Комшијата и братучед ми земаат стално самсунзи од кога знам за себе. Стално се жалеа на батерија.

  Еве и бонус за тебе дека M40 и А60 е ист телефон.

  Compare Samsung Galaxy M40 vs. Samsung Galaxy A60 - GSMArena.com


  А за бонусот што ми го прати:

  А60 предности:
  1) 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 1.12µm PDAF,
  2) Dolby Atmos sound
  3) Софтвер (прашање е на вкус ама ете доста луге се задоволни)

  Redmi note 7 pro предоности:
  1) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF - подобра главна камера
  2) 500мах подобра батерија
  3) 3.5мм чек
  4) IR blaster - даљинско за домашни уреди (тв,клима,итн)
  5) Dual Led flash vs single - за нијанса подобар блиц (комбинација жолта и бела боја на светло)
  6)1080P - 60FP video recording - Огромна разлика за снимање на 30 и 60 фрејма.
  7) 18W спрема 15W брзо полнење (треба да направат тестови да се знае дали има разлика)
  8) разлика во цена 30Е поефтин
  Другото горе доле е слично.

  Кој победи? Зависи на кој што му е битно.
  Јас лично поради разлика на цена од 30е и батерија би идел со жаоми (ке купам уште 128гига SD card за тие 30евра разлика).
   
  На TATA_MATA и Avid им се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,088
  1,195
  11 Март 2011
  Штотуку ми се појави на ФБ дека Хи ком. отворие продажен салон во ГТЦ.
  Ако бил некој нека пише впечатоци

  upload_2019-7-19_17-5-28.png
   
  Ace Lud, DonFrozex, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,816
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Сликите се преземени од Фб,наскоро ке го посетам местово :) FB_IMG_1563550066528.jpeg FB_IMG_1563550059392.jpeg FB_IMG_1563550055584.jpeg FB_IMG_1563550051042.jpeg
   
  Ace Lud, DonFrozex, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,358
  27,054
  4 Септември 2008
  Дали ова значи дека имаме и официјално преставник во МК?
   
  На DonFrozex и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  208
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Неофицијално официјален
   
  На Brendog, Balanar, DrMTR и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Имаме одамна.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,088
  1,195
  11 Март 2011
  Веројатно не како претставник, туку како партнер, нешто како iStyle за Apple, т.е. барем така пишува на нивната фб страна Official Partner.

  upload_2019-7-19_17-53-0.png
   
  На psyside и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,358
  27,054
  4 Септември 2008
  Колку што памтам на страната на Xiaomi ја немаше МК дали не има сега?

  Мене лично ова не ми е битно, ама сакам да е официјално заради поголема и побрза достапност на уредите.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мислам ја нема ни сега, мада многу е чудно како Шаоми ги објавува тие. Колку сум барал и јас ич немаат некоја онака страна со сите официјални партнери убаво скоцкана и тоа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Чим фирма продава уред и имаат сервис за гаранција и даваат гарантен лист со печат, доволно е.
  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па не баш би се сложил во случајов со Шаоми. Нептун на пример го прави сето тоа ама сервис им е Видеодата, кои ни имаат резервни делови ни знаење, докажано. Сет исто така. На крај се што не е ептен просто за решавање завршува во Хи. Овие Ледиком и компанија ич да не ги коментирам. Од сите што сум ги видел, само во ХИ имаат за тоа што увезуваат и резервни делови, и искуство, а богами и сервис акаунти за едл мод, кој по ново само авторизирани сервиси го добиваат од Шаоми.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ранкот на државата ни е од трети ред. Добро е што има и чест на исклучоци.

  Шала на страна, секаде во светот важи правилото, колку пари толку музика. За тоа жаоми телефонче строго од HI.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 17. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Д д д дабл поуст.


  Weekly poll: is the Xiaomi Mi A3 worth €250?

  Жаоми A3 директна конкуренција на А50 и поко.

  Ако е подобар во фотографирање/ снимање видео, ке бидат на исто ниво за 250Е.

  Леново 6Z lite, за 160Е ќе биде хит ако дојде кај нас.

  Цените се на база на Европа UK, кај нас +10%.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 18. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  683
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Далеку дека е блиску до А50, но нека е по твое;)
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Таман се наканив да го инсталирам (само два и пол месеци ми требаа да се решам :hay:), кога гледам дека сум бил во право и девелоперите го напуштиле. :(

  Тригерот беше што првпат погледнав колку се самопразни од полнење - за 15 саати дошол од 100% на 90% при исклучен екран (недопрен телефон) и без инсталирано скоро ништо на телефонот (Tapatalk и две апликации за камера), при што гасам се` непотребно (блутут, дата, вајфај, многу работи во developer options и на други места). Повторувам, сигурен сум дека не е дефект затоа што самопразнењево почна (поинтензивно) откако се апдејтираше Андроидот на 9-ка.

  Сега почнувам да го истражувам Оперативниот систем семејна лоза и не сум сигурен дали да ги ставам ноќните градби, затоа што прво тие ми ги дава. Не знам дали има друга верзија за А1-ов, а не сакам баш ноќни.

  Планот ми беше да го апдејтувам легално додека има апдејти, па потоа да го рутирам и да му почне вистинскиот живот (да му влезам и да кинам глупости), ама вака веќе не се може.
   
  Последна промена: 22 Јули 2019
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,358
  27,054
  4 Септември 2008
  Види во airplane mode дали и колку ќе се празни.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,816
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Дали има начин,да се отклучи заборавен ми акаонт?
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Рекавери меил, смс ? Или заборавено е и узер и пасс?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,816
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Заборавено се,потребни се јузер и пасс за да се отклучи,има начин?
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Оди преку броусер со емаил и ресет пасс неможеш?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,816
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Неможе,штом се упали телефонот,бара јизер и пасворд.
   

Сподели

Вчитување...