1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Ноте 7 нормално.
   
  На Krk198 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Кој има поголема батерија тој, се знае.

  XD
   
  goran_oh, DaVoRkNe, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  За батерија да не се расправаме, ме има спасено повеќе пати одколку што треба.

  Колку време ти зема од 10% до 80% на S10+?  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  ?
   
 5. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  148
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Како мислиш Ноте 5 не е за Европа? Малку си грешка.


  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не сум. Затоа и прашав од кај му е земен, и ако може додатно скриншот од абаут, да видиме кој модел е поточно. Пошто со редми 5ка серијата направија каша попара. У глобал и европа се Редми 5 и 5 плус со бенд20. Ноте 5/про у неколку варијанти се за кина/индија пазар, и има и верзиjа Ноте 5 АИ кој демек го викаат глобал. Анхоч ги носеше и 2те верзии. Хи само европските редми 5 и 5 плус, и ноте 5 АИ како му е правото име за глобал, иако кај нив на сајт стои само ноте 5.
  Од се тоа ќе зависи и дали АССА или Хи можат да му ускокнат.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  148
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Муабетот беше дека Redmi Note 5 има глобална верзија од односно и за Европа. Не збориме за Note 5 pro кој беше само за Кина и Индија. Hi store ги носи само глобалните верзии и го имаат Redmi Note 5.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  Го имаат Note 5 AI. Иако не им е пишан така. Проверено по РОМ и коднејм. Уствари тоа е Note 5 pro од индија со бенд 20. И двата се Whyred codename. Ако е Ноте 5 кинески, т.е. 5 плус европски онда е Vince.
  Тој што си бара најдобро ќе каже, и во соодветниот сервис ќе се обрати. Ако му е ала алиекспрес купен ниеден од нашиве нема да му заврши работа, т.е. можеби Хи ако се добре воље. АССА не пипаат нит продаваат резервни делови за нешто што нема нивна гаранција.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 9. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 10. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  148
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Можеби е Note 5 AI или како и да му е коднејмот, ама глобалната верзија постои под име Redmi Note 5 како што си пишува и на кутијата. Иначе најдобро е да се обрати во сервисите и конкретно да си праша. Знам во мега мобил продаваат секакви делови и ситници ама не знам точно дали овој дел ќе го имаат.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На Canibalot му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  71
  91
  29 Јуни 2016
  Машко
  Од Анхоч е земен. Ќе прашам во Анхоч и Мега мобил дали го имаат овој дел, фала ви.
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  Во Анхоч ич неиди, директ во нивниот сервис АССА.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe и Canibalot им се допаѓа ова.
 13. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,891
  4,131
  1 Септември 2011
  Машко
  Хаха пси очекувано со одговорот хаха,искрено не ме занима само бат,општо.Процесор,камера,брзина,во тоа гледиште Ноте 7 или Ми А2?

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  И на индиската и на кинеската кутија пишуе Ноте 5. Па не се истите телефони. Јас пробав да објаснам модели, и специфика по пазар, ама ако е најважно што пишува на кутијата за набавка на резервен дел и дали ќе биде достапен кај нас ОК.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 15. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  605
  534
  27 oктомври 2016
  Mi 8SE & Mi 9SE[​IMG]

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  psyside, SiPy` и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Со здравје да си ги служиш. Се поднови со 2?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  605
  534
  27 oктомври 2016
  Не, мала средба вечерва :) домашниот Mi 8SE (со xiaomi.eu beta) vs гостинскиот Mi 9SE Global Stable

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  40-50 минути.
  A60, или RN7.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,891
  4,131
  1 Септември 2011
  Машко
  Голема е разликата во цена од а60 до рн7,рн7 е 1100 денари,а а60 е 17000 денари.фала во секој случај
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  RN7 не е подобар од A50, RN7P да.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во кутија ти дојде со QuickCharge2 9W2A?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Појма немам каков е полначот, не ме интересира, али оргинал е ако мислиш на тоа.
   
 23. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  148
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Знам дека има и такви верзии што се различни и се за кинески и индиски пазар, ама јас само сакав да кажам дека постои Redmi Note 5 глобална верзија со бенд 20, а ти тврдеше дека го нема.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,807
  5 oктомври 2007
  Машко
  Добро да има. Се вика Redmi Note 5 AI.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  15W е изгледа, ако најдеш замена за P30pro ке приметиш разлика.
   

Сподели

Вчитување...