1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  653
  268
  10 Април 2011
  за тебе може не е никаков проблем, на некој му треба и така...
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  680
  200
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Јас за 12 дена трошам 23Gb, ама гледам се во 1440P видеа на youtube. Месечно 60-80GB. (Само од телефон на 4G) од фирма ми плаќаат имам неограничено xD. Пак спрема стандардот е скапо. За 10Gb 15% од плата, а странство им е неограничено за 2.5% од платата.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 8 Јули 2019
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,887
  1,124
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нема неограничено саглам ни во странство, бар јас не сум начекал, ни Германија, ни Холандија, Хрватска, Австрија,... А стандардот е една работа а реални трошоци друга. 15% од која плата рачунаш? Ако земеме 250еур просечна 15% се 37.5еур. = 2300 па кој тоа мобилен пакет кај нас? Ако земеме 250еур плата онда просечен пакет е 5%. Плус колку се такви кои на мобилен, преку дата гледаат филмови во 1440п? Очи да извадиш

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 4. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  867
  524
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  680
  200
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На телекабел има за 1500 неограничено. Од 10000 плата, 1500 се 15%

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,887
  1,124
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ne e neograniceno, procitaj u terms. A na 6000 plata e 25% ako zememe taka. Koj so 10000 plata ke gleda najskapiot paket, daj ne zaebavaj i ti.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  582
  448
  14 Декември 2013
  Машко
  Ако не се лажам, Хи Сторе соработуваат со ВИП? Дали тоа значи дека во блиска иднина истиов телефон ќе може да се земе преку ВИП со договор?
  Договорот ми е за обновување веќе 3 месеци, откако почна да се шпекулира за уредов си реков дека ќе почекам да го донесат па да го земам.
   
  На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  916
  402
  7 Март 2014
  Машко
  Да.
   
 9. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  867
  524
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  И со т-мобиле соработува. И не не ги носат сите телефони во вип.А дали ке го има ке видиме во блиска иднина.
   
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  680
  200
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не наидов на ограничување, дај напрај скрин шот да видам што мислиш. Добро тогаш е 10 % од плата од 15000. Пак не е лошо, можеш да се туриш од спуштање филмови преку хот спот од дома на лаптоп.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 11. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  582
  448
  14 Декември 2013
  Машко
  Стапив во контакт со ВИП, и рекоа дека Mi 9T ќе го имаат наскоро.
   
  На Borsa, StalkeR, MartinK_2 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,260
  1,031
  26 Април 2013
  Машко
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,730
  24,788
  4 Септември 2008
  Mi9 им е подобра опција
   
  На Borsa и cipiripi им се допаѓа ова.
 14. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  23
  19
  27 ноември 2018
  Сакам да го купам Xiaomi Blackshark 2, мислење за телефончето и дали го има кај нас?

  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,730
  24,788
  4 Септември 2008
  Зошто баш тој?
   
 16. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  23
  19
  27 ноември 2018
  Читав рецензии, спецификации и ми остави добар впечаток на моќен телефон.

  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,730
  24,788
  4 Септември 2008
  1. Буџет

  2. Приоритети

  3. Нарачка/мк
   
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  850
  983
  9 Јуни 2011
  Машко
  До сега не сум сретнал да го има некаде BS2.
  Ако си заинтересиран - можам да го набавам во следна тура.
  Пиши ПП ако те интересираат детали.
   
 19. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  582
  448
  14 Декември 2013
  Машко
  Не ми се допаѓа teardrop-от воопшто. Таа солуција за предна камера и голем body-to-ratio ме фрустрира буквално поради тие веѓи и солзи.
  Mi 9T ми е во буџет, екранот за мене е совршен баш поради тоа што нема teardrop, подобар battery life од Mi 9 и K20 Pro. Повеќе од две години користам уред со 652, и не сум осетил недостаток на перформанси по тоа како ја го користам уредот.

  EDIT: Најверојатно нема да го имаат Mi 9 во ВИП.
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,470
  4,243
  23 Јуни 2015
  Машко
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,730
  24,788
  4 Септември 2008
  Ohoo 42k?
   
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,470
  4,243
  23 Јуни 2015
  Машко
  Го имаше дента кога излезе, затоа стои таа цена. Верувам дека ако би имало нова залиха ќе се корегира цената.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,887
  1,124
  5 oктомври 2007
  Машко
  Тоа е што ме им пишува јасно и гласно. Пишува операторот задржува право да намали или ограничи.... итн. И види по фб или погоре во темава што им се десило на луѓе што се залетале со 10-20г дневно. Сец.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 24. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  129
  144
  14 Септември 2016
  Машко
  Вреди Поко за 15к, нов? За истите пари го има А50 на пример.
   
 25. BazeMK

  BazeMK
  Gaining Experience

  149
  185
  5 Април 2011
  Машко
  Наскоро ке дојде Xiaomi Mi 9T Pro кај нас, ќе пишам тука кога ќе го има по продавници. Ама мислам во Hi сторе ке биде со најдобра цена.
   

Сподели

Вчитување...